Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

Zulmü sessiz yürüyüşle protesto ettiler

Zulmü sessiz yürüyüşle protesto ettiler
12 Şubat 2019 - 1:23

Nazilli’de, Doğu Türkistan’daki Çin Hükümeti tarafından Müslüman Uygur Türklerine yapılan işkenceyi protesto için yürüyüş düzenlendi.

Türk Eğitim-Sen Nazilli Temsilciliği tarafından düzenlenen yürüyüşe katılanlar sessiz şekilde yürüyüşlerini tamamladıktan sonra belediye meydanında yapılan basın açıklamasında Doğu Türkistan’daki katliamın durdurulması çağrısında bulunuldu.
Sendikanın Nazilli Temsilcisi Olgun Ergün, açıklamasında, yüreği Doğu Türkistan için atan gönül dostlarına seslendiklerini ifade ederek, “Doğu Türkistan yüreğimizin yangınıdır, zulüm içinde inleyen mazlumların vatanıdır. Yıllardır artarak devam eden baskıların dayanılmaz bir hal aldığı bu coğrafyada soydaşlarımızın yardım çığlıklarına duyarsız kalamazdık. Onlar insan, onlar Müslüman, onlar Türk. Tüm dünya gözlerini yumar kulaklarını tıkarken işgal altında bulunan Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin sesine ses vermek için buradayız. Gözümüze uzak, gönlümüze yakın Doğu Türkistan’dan yükselen çığlıkla yüreklerimiz yanmaktadır. Neredeyse 250 yıldır Doğu Türkistan’da bir millet kan ağlarken; bütün dünya kör, sağır, dilsiz; bu hayasız, bu alçakça zulmü seyretmektedir. Ne yazık ki, milletimizin büyük çoğunluğunun yaşanan insanlık dramından haberi bile yoktur. Çin Devleti, yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan’da sistematik katliamlar gerçekleştirmektedir. Doğu Türkistan kan gölü haline gelmişken başta İslam ülkeleri ve Birleşmiş Milletler yaşanan dramı görmezden gelmekte, sözde insan hakları savunucuları susmakla yetinmektedir. Doğu Türkistan’da evlerinden, yurtlarından edilmiş milyonlara, katledilen canlara kimsenin gözlerini kapatma hakkı yoktur. Dünya unutmasın ki Müslüman kardeşlerimiz yalnız değildir. Buradan tüm Türkiye’ye ve dünyaya haykırıyoruz” dedi.
Siyasetçilerin yanı sıra eğitimciler, vatandaşlar ve öğrencilerin de katıldığı yürüyüş başladığı gibi aynı sessizlikle tamamlandı. Ellerindeki pankartlarda Çin zulmünün bir an önce dinmesini isteyen binlerce vatandaş tüm dünyaya çağrıda bulunarak, bu katliamın bir an önce sona erdirilmesini istedi.

VuAz5H

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.