Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

Yeni Zelanda’daki terörist neden canlı yayın yaptı?

Yeni Zelanda’daki terörist neden canlı yayın yaptı?
16 Mart 2019 - 13:12

Yeni Zelanda’nın ChristChurch kentinde cuma namazı sırasında iki camiye terörist saldırı düzenlenmesi sonucu 49 kişi şehit oldu.

Avustralyalı teröristin saldırı anlarını Facebook üzerinden canlı yayın yaparak paylaştığı ortaya çıkarken, uzmanlar tüm dünyanın dikkatini çeken yayını analiz etti. Saldırının herkes tarafından görülmesi için bu yöntemin izlendiğine işaret eden Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Araştırma Merkezi’nden Doç. Dr. Levent Eraslan, “Silahların üzerindeki notlar ve teröristin kafasındaki kameranın konumu hemen herkesin bildiği PUBG oyununa çok benziyor” dedi.

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Christchurch’ün Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi ve Linwood’daki camilere cuma namazı sırasında silahlı terör saldırısı gerçekleştirildi. 49 kişi şehit oldu ve çok sayıda yaralı bulunuyor. Saldırganlara karşı operasyonların sürdüğünü açıklayan Yeni Zelanda Emniyet Müdürü Mike Bush, saldırının ardından şehirde okullar tatil edilirken yolların kapatıldığını ifade etti.

Facebook’tan canlı yayın yaptı

Saldırganın saldırı anını sosyal medya platformu Facebook üzerinden canlı olarak yayınladığı ortaya çıktı. Saldırı kadar bu terör saldırısının yapılış şekli de dikkati çekti. Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Eraslan, teröristin canlı yayın yapma sebebinin temelinde ‘katliamın tüm dünyada görülmesini istemek’ dürtüsünün olduğunu söyledi. Yaşananların ‘gözetleme toplumunun bir sonucu’ olarak ele alınması gerektiğine vurgu yapan Eraslan, “Dijital dünyanın getirdiği teşhir kültürü vahşetin duyurulmasında böyle bir yöntemin seçilmesinde tetikleyici rol oynadı” ifadesini kullandı.

‘PUBG oyununa çok benziyor’

Katilin davranışlarının da ayrıca incelenmesi gerektiğine işaret eden Eraslan, şöyle devam etti: “Silahların üzerindeki notlar, sanki bir bilgisayar oyunundaymışçasına saldırıdan hemen önce canlı yayın açılması, hatta teröristin kafasındaki kameranın konumu dahi adeta bir bilgisayar oyunu gibi. Buradaki tüm yaklaşımlar hemen herkesin bildiği PUBG oyununa çok benziyor. Katil, katliamını bu yayınla evrenselleştiriyor ve sosyal medya üzerinden, dijital imkanlarla mesajını milyarlarca insana gönderiyor.”

Müslüman ve İslam karşıtı oyunlar zemin hazırlıyor

Bilgisayar oyunlarında Müslüman ve İslam dünyasını hedef alan çok ciddi semboller ve alt mesajlar olduğuna da vurgu yapan Eraslan, “Bu oyunlarda ‘kötü’ ve ‘öldürülen’ algısı oluşturuluyor Müslümanlar için. Bunlar da teröristlerin motivasyonlarını artırıyor” şeklinde konuştu. Kaynak (www.gzt.com)

VuAz5H

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.