Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

YAŞAM VE ÖLÜM

YAŞAM VE ÖLÜM
14 Ocak 2019 - 11:32

Yaşam ve ölüm bize sürekli birşeyler öğretiyor ve her yaşanan, ardında önemli deneyimler bırakıyor. Bunu babamı kaybedince bir kez daha – ama çok farklı biçimde – tekrar anladım. İnsan ne kadar empati kurarsa kursun aynı acıyı yaşamadan anlayamıyormuş.

Her ölüm erkenmiş. Çok değerli bir arkadaşım “babam sağ olsa da her gün omuzumda gezdirsem“ derdi. Onu ancak şimdi anlayabiliyorum. Yaşlı ölümleri elbette normal. Hatta birçoğunun hasta olarak yaşadığı ve acılarının dineceğini düşünmekte normal. Ama onlara bakan sahip çıkan evlatları varsa onların acıları tahmin ettiğimizden çok daha fazlaymış ve acılarını paylaşmak gerekirmiş…

Kendi adıma bu güne kadar ihmal ettiğimi düşündüğüm bir davranış biçimiydi bu. Yaşlı ölümlerinin bu kadar etkisi varsa daha genç ölümlerin, evlat acılarının, şehit acılarının sanırım tarifi olamaz ve ancak (yine ) yaşayan bilir. “Ateş düştüğü yeri yakar “ işte bu… Hayatta kırgınlıklar ve küskünlükler yaşıyoruz. Birçoğu belki de önemsiz nedenlerin büyütülmesi ile oluşanlar. Sadece bayramlar değil cenazelerde kırgınlıkların, dargınlıkların son bulacağı, affın en çok geçerli olduğu yerlerdenmiş. Belki düğünlerde öyledir. Her yakının kaybı, hayatını sorguladığın bir alanmış. Geçmiş ile yüzleştiğin gelecek ile barıştığın bir alan belki de… Çocuklar… Canlarımız…Onları da anlıyorsunuz. Size bir şey olursa ne hissedeceklerini az çok tahmin ediyorsunuz. Kendinizi onların yerine (kısmen de olsa) koyabiliyorsunuz. Anne-babayı sevmek, aramak, onların size iyi bir ebeveyn olduklarının en büyük kanıtı.

Çocuklarınızın da sizi aynı şekilde anmasını istiyorsanız onlara iyi birer anne-baba olmak gerek ama bu zaten bizim en büyük görevimiz. Başaramayanlar varsa bunu, telafi etmek için bir şansları her zaman vardır. Merhamet önemli bir duygu. Bizleri, özellikle Türk insanını birbirine bağlayan –bağlayacak en önemli bağlardan biri. Merhamet olmazsa sevgi de olmaz saygı da. Merhameti olmayanlardan uzak olup merhametli olanlarla yakınlaşmak gerekiyor bu hayatta… Siyasi düşünce ayrılıklarının, taziyelerde etkisi var mı acaba? Sanki var gibi. Olmasın lütfen. Aynı yerde yaşayan, aynı havayı soluyan, aynı soydan gelen, aynı dinden olan insanların birbirleri ile ayrıştığı, kamplaştığı- kamplaştırıldığı , bölparçala -yönet politikaları ile toplumun birbirine düşman edildiği politikalara direnelim ve seçimler bittiğinde (En azından mahallemizde-ilçemizde) kılıçlar toprağa gömülsün, bir arada düğünlerde ve cenazelerde birlikte olmayı başaralım.

Ölüm; Basit yada kolay sanılan birçok şeyin öyle olmadığını gösteriyor herkese…

VuAz5H

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.