SON DAKİKA

Günaydın Aydın Haber

Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un 5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı

Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un 5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı
Okundu
04 Haziran 2021 - 18:52


Günümüzde sağlıklı, yaşanabilir ve daha güzel bir dünya için tüm insanlığın hassasiyetle üzerinde durduğu konuların başında çevre gelmektedir.
İçinde bulunduğumuz yüzyılda teknolojik gelişmeler, hızlı sanayileşme, kentlerdeki nüfus yoğunlukları, plansız yapılaşmalar, kaynakların bilinçsiz tüketimi vb.etkenler, tüm dünyada doğal hayatın tehdit edilmesine, çevre sorunlarının ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Diğer yandan dünyamız küresel ısınma, kuraklık, susuzluk, çölleşme, biyolojik çeşitliliğin azalması ve bazı canlı türlerinin yok olması gibi ciddi çevre felaketleriyle de karşı karşıyadır.
Bütün bu küresel çevre sorunlarının çözüme kavuşturulması ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir dünya bırakılması uluslararası işbirliğini zorunlu hale getirmektedir.
Bu işbirliğine yönelik olarak, 1972 yılında Stockholm’da düzenlenen konferansta 5 Haziran; ülkemizde ve dünyada çevre korumacılığının yaygınlaştırılması, çevresel kalitenin iyileştirilmesi ve aktif katılımın sağlanmasını amaçlayan ulusal ve küresel bilinçlendirme günü olarak kabul edilmiştir. O tarihten bu yana dil, din, ırk ve gelişmişlik ayrımı gözetmeksizin, her yaş ve kesimdeki kitleye erişebilmek amacıyla Dünya Çevre Günü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.
Bu etkinliklerle birlikte toplumumuzda her geçen gün artan çevre bilinci bizleri gelecek adına umutlandırmaktadır. Sivil toplum örgütlerinin, medyamızın, kamu kurum ve kuruluşlarının bu yöndeki girişimleri memnuniyet vericidir. Bu çalışmaların artarak devam edeceğinden şüphe duymuyorum.
Bizler gelecek nesillere daha yeşil daha yaşanabilir bir ülke bırakabilmek gayesiyle var gücümüzle çalışıyoruz. Valiliğimizce; çevrenin korunması ve iyileştirilmesi, her türlü çevre kirliliğinin önlenmesi, ilimizin doğal kaynakları ve zenginliklerinin muhafazası ve kamuoyunda çevre bilincinin oluşması için birçok kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde çevresel denetim ve eğitim çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.
Özellikle Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontral altına almak, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir Dünya bırakmak amacıyla yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında ilimizde önemli çalışmalar yapılmış ve halen bu çalışmalar devam etmektedir.
Sıfır Atık Bilgi Sistemi kayıtlarına göre Mayıs Ayı sonu itibariyle İlimizde kamu kurum ve kuruluşları ile sağlık kuruluşları, OSB, Liman, Eğitim Kurumları, Akaryakıt istasyonları, konaklama tesisleri vb. olmak üzere toplamda 1.293 Sıfır Atık Temel Seviye Belgesi verilmiştir.
Yine ilgili Yönetmelikte istenen “Atıkların kaynağında ayrı toplanması sistemi” ilimiz genelinde tüm kurum ve kuruluşlarda kurulmuş ve bu kapsamda kamu kurum ve kuruluşlardan 1.903.755 kğ atık kâğıt, 502.252 kğ atık plastik, 259 kğ atık pil, 6.770 kğ atık elektrikli ve elektronik atık, 2.412 kğ atık cam, 1.949.820 kğ atık metal, 2.572 kğ atık bitkisel yağ toplanarak geri dönüşüm ve kazanımı sağlanmış ve bu sayede; 2.730 m3 depolama alanı tasarrufu, 2.599.051 kWh enerji tasarrufu, 327.468 lt biodizel üretimi gerçekleştirilmiş, 6.743 adet ağacın da kesilmesi önlenmiştir. Bütün bu çalışmalarımız kesintisiz sürdürülmektedir.
Bu duygu ve düşüncelerle hep birlikte el ele vererek, yeşili ve mavisiyle güzel ülkemiz ve Aydınımız için herkesi işbirliğine davet ediyor, bu vesileyle insanlığı tehdit eden Koronavirüs salgının son bulması dileklerimle tüm halkımızın Dünya Çevre Gününü Kutluyorum.

                                                 Hüseyin Aksoy
                                                  Aydın Valisi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm Hakları Saklıdır. gunaydinaydin.com - Copyright © 2017-2021