Güncel Gündem Siyaset

TÜRKİYE’DE 349 VAKIF YURDU OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

CHP’li Bülbül’ün cemaat ve vakıflara ait yurtlara ilişkin sorusu bir skandalı ortaya çıkardı. Buna göre Türkiye’de 49 vakfa ait 349 yurt bulunuyor. CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman..

TÜRKİYE’DE 349 VAKIF YURDU OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

CHP’li Bülbül’ün cemaat ve vakıflara ait yurtlara ilişkin sorusu bir skandalı ortaya çıkardı. Buna göre Türkiye’de 49 vakfa ait 349 yurt bulunuyor.
CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, 23 Kasım’da yapılan Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesinin komisyon görüşmeleri sırasında Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na öğrencilerin yurt ve kredi sorunlarını dile getirip konuya ilişkin bazı sorular sormuştu. Bakan Kasapoğlu’nun 14 Aralık’ta verdiği yanıtlarla bir skandal ortaya çıktı.
Bülbül’ün “Hangi vakıfların kaçar tane yurdu var” sorusuna Bakan Kasapoğlu, “25 Kasım 2021 tarihi itibariyle 49 vakfa ait 349 yurt bulunmaktadır” diye yanıtladı. Ancak Kasapoğlu, hangi vakfın kaç yurdu olduğunu açıklamadı.
TOPU VERGİ DAİRELERİNE ATTI
Bülbül ayrıca öğrencilerin en büyük sorunlarından birinin de aldıkları kredileri ödeyemedikleri olduğunu belirterek, “Borç erteleme talebinde bulunan gençlerin oranı ise 2006 yılına oranla 2019’da yüzde 416 arttı. Borcunu ödeyemediği için icra tehlikesiyle karşı karşıya olan gençlerin sayısı 280 bine dayandı. Toplam 5,5 milyon öğrenci KYK’yla borç-icra ilişkisi içinde, 400 bini ise icrada” demişti.
Bakan Kasapoğlu ise topu vergi dairelerine atarak “Bakanlığımızın borçluları icraya gönderme ve haciz yapma yetkisi bulunmamaktadır. Devlet alacağı haline gelen borçlar, vergi dairelerince takip edilmektedir” yanıtını verdi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL