Güncel Gündem

Türk Metal İş Sendikası Mitinği Meydanlara Sığmadı

Bugün İzmir’de düzenlenen mitingle meydanlara inen Türk Metal İş Sendikası İzmir Cumhuriyet Meydanına sığmadı. Mitingi duyan İzmir’li vatandaşlarında iştiraki  ile  kalabalık giddikçe büyüdü. Son yapılan zamlar nedeniyle hem işçilerin hemde..

Türk Metal İş Sendikası Mitinği Meydanlara Sığmadı

Bugün İzmir’de düzenlenen mitingle meydanlara inen Türk Metal İş Sendikası İzmir Cumhuriyet Meydanına sığmadı. Mitingi duyan İzmir’li vatandaşlarında iştiraki  ile  kalabalık giddikçe büyüdü. Son yapılan zamlar nedeniyle hem işçilerin hemde vatandaşların tıkandığı bu günlerde  miting alanı doldu doldu taştı.  Miting alanında yapılan konuşma basınlada  paylaşıldı. Konuşma metni ve miting tarihleri aşağıda yer verilmiştir.

 

Türk Metal’in kent meydanlarında gerçekleştireceği mitingler şöyledir:

21 Aralık 2021     Saat 16:00           İzmir          Cumhuriyet Meydanı

22 Aralık 2021     Saat 16:30          Manisa       15 Temmuz Meydanı

23 Aralık 2021     Saat 17:00           Bursa          Kent Meydanı

24 Aralık 2021     Saat 16:30           Eskişehir    Ulus Anıtı Önü

 

TÜRK METAL ALANLARA İNDİ

– DUYMAYANLAR İÇİN BİR DAHA HAYKIRIYORUZ: İŞÇİYİZ, HAKLIYIZ, KAZANACAĞIZ. DUYUN BU SESİ… BAKIN DİYOR Kİ; ÖLÜMÜNE ÇALIŞTIK, ŞİMDİ KAZANACAĞIZ.
– METAL EMEKÇİLERİ O TASLAĞI ALIN TERİYLE YAZDI. BURADAN MESS’E SESLENİYORUZ: O TASLAK BİZİM ONURUMUZDUR. BİZ ONURUMUZU ÇİĞNETMEYİZ. BUGÜNE KADAR KİMSEYE BOYUN EĞMEDİK, BUNDAN SONRA DA EĞMEYİZ.
– ŞİMDİ HERKES BİLSİN Kİ; BİZ MASAYA OTURUP MÜZAKERE ETMESİNİ DE, ALANA ÇIKIP KORA KOR MÜCADELE ETMESİNİ DE İYİ BİLİRİZ. KİMSE BİZİ TEST ETMEYE KALKMASIN. KİMSE BİZİ DENEMEYE KALKMASIN. KİM GELİRSE GELSİN… ALAYINA HODRİ MEYDAN.
– HER GÜN BİR KENT MERKEZİ BİZİM SESİMİZLE YANKILANACAK. YARIN MANİSA’DA, SONRA BURSA’DA, ARDINDAN ESKİŞEHİR’DE OLACAĞIZ. HEP BİR AĞIZDAN HAKLI TALEPLERİMİZİ HAYKIRACAĞIZ.
– GENEL BAŞKANIMIZ PEVRUL KAVLAK, 25 ARALIK’TA MÜCADELEMİZE YÖN VERECEK. NEYİ, NERDE, NASIL YAPACAĞIMIZI HERKESE BİLDİRECEK. 25 ARALIK ÖYLE BİR GÜN OLACAK Kİ, ONDAN SONRA YER GÖK BİZİM SESİMİZLE İNLEYECEK. HERKES SUSACAK, TÜRK METALCİLER KONUŞACAK.
Sendikamız Türk Metal ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında başlayan Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine, 10 Aralık 2021 günü toplanan Başkanlar Kurulumuzda yeni eylem kararları alındı.
Türk Metal, 14 Aralık’ta MESS’in İstanbul’daki Merkez Ofisi ile Ankara, İzmir ve Bursa’daki bölge temsilciliklerinin önüne siyah çelenk bırakarak; ardından da 16 Aralık’ta tüm vardiya giriş ve çıkışlarında alkışlı protesto yaparak gerçekleştirdiği eylemlerini bu kez kent meydanlarına taşıyor.
Görüşmelerin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine yapılan ilk basın açıklaması İzmir Cumhuriyet Meydanı’ndan geldi. Bundan sonra her gün bir kentte metal emekçilerinin sesi yükselecek. 22 Aralık Çarşamba günü Manisa’da, 23 Aralık Perşembe günü Bursa’da, 24 Aralık Cuma günü Eskişehir’de üyelerimiz ile birlikte kent meydanlarını dolduracağız. 25 Aralık’ta Gemlik Şube 4. Olağan genel Kurulu’nda Genel Başkanımız Pevrul Kavlak tarafından yeni yol haritası açıklanacak.

İzmir Şube Başkanımız Mürsel Öcal’ın yüzlerce üyemizin katılımı ile Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı basın açıklamamızın tam metni.
Bugün burada, bu meydanda emekçiler var. Türkiye’nin yükünü çeken, kriz demeden, salgın demeden üreten, çalışan, alın teri döken metal işçileri var. Bugün burada, hakkını arayan, namuslu, cefakâr, vefakâr Türk Metalliler var. Burada, haklı taleplerini haykırmak için buluşanlar var. Duymayanlar için bir daha haykırıyoruz: İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız.
Bugün burada bulunanlar, kimsenin sokağa çıkamadığı günlerde, en ağır işlerde tezgâhlarının başında olanlardır. Bugün burada olanlar, herkesin salgın yüzünden evine kapandığı günlerde, işine, işyerine sahip çıkanlardır. Salgına bile meydan okuyup, durmadan, dinlenmeden üretenlerdir. Bugün burada olanlar, salgını hiçe sayanlar, ölümüne çalışanlardır. Bugün eğer birilerine teşekkür edilecekse, bu teşekkürü en çok hak eden onlardır. Onlar, metali nakış gibi işleyen emekçiler, ekonominin yükünü sırtlayan işçilerdir. Onlar Türk Metalcilerdir. Şimdi herkes susacak, Türk Metalciler konuşacak. Onların sesi duyulacak. Duyun bu sesi…Bakın diyor ki; Ölümüne çalıştık, şimdi kazanacağız.
130 bin metal emekçisini ilgilendiren, MESS’le sözleşme görüşmelerimiz 12 Ekim’de başladı. Biz, 12 Ekim’de masaya bir taslak koyduk. O taslak, kimsenin değil, hepimizin taslağıydı. Tek tek bütün üyelerimizin beklentisi, isteği, arzusu o taslaktaydı. Metal emekçileri o taslağı alın teriyle yazdı. İşte masadaki taslak, o taslaktı. O taslak bizim, hepimizin onurudur. Biz ne istedik taslakta? Bu ortamda, ücretlerimize ortalama % 29,57 zam istedik. Peki karşılığında ne bulduk? MESS’in masaya getirdiği % 12 zam teklifini bulduk. Buradan MESS’e sesleniyoruz: O taslak bizim onurumuzdur. Biz onurumuzu çiğnetmeyiz. Bugüne kadar kimseye boyun eğmedik, bundan sonra da eğmeyiz.
MESS’in, sadece ücretlerle ilgili teklifleri değil, çalışma hayatına ilişkin teklifleri de bizim için hayal kırıklığı olmuştur. MESS, esnek çalışma, deneme süresi, kıstalyevm gibi, artık geride kaldığını düşündüğümüz birçok uygulamayı, teklif adı altında yeniden masaya getirmiştir. Vicdanı sızlamadan, masaya getirdiklerini kabul edemezdik, etmedik. Buraya kadar dedik ve o masadan kalktık. Şimdi herkes bilsin ki; Biz masaya oturup müzakere etmesini de, alana çıkıp kora kor mücadele etmesini de iyi biliriz. Kimse bizi test etmeye kalkmasın. Kimse bizi denemeye kalkmasın. Kim gelirse gelsin…Alayına hodri meydan.
MESS’in, Türk Metallilerin emeğini hiçe sayan bu teklifleri üzerine masadan kalktık. Böylece, müzakere sürecinin ilk aşaması tamamlanmış oldu. Derhal ikinci aşama olan arabuluculuk sürecine geçildi. Kıymetli hocamız Muhittin Astarlı arabulucu olarak tayin edildi. Ancak hocamızın ilk arabuluculuk denemesinden, ilk toplantıdan bir sonuç alınamadı. Alınabilecek gibi de görünmüyor. Yine de elimiz kolumuz bağlı, yasal olarak sürecin bitmesini beklemek zorundayız. Ama bizim kitabımızda beklemek yok. Türk Metal, hiçbir zaman beklemekle vakit kaybetmedi. Hatırlayın, önceki hafta, MESS Genel Merkezi ve temsilciliklerinin önünde, protesto eylemleri düzenledik. Her yer sesimizle inledi: Dedik ki; İş ekmek yoksa barış da yok. İş ekmek yoksa barış da yok.
Dediğimiz gibi, Türk Metal beklemekle vakit kaybetmez. Kimin ürettiğini, kimin çalıştığını MESS’e hatırlatmak için, dün akşamdan itibaren mesaileri kaldırdık. Nasıl ki MESS bizim sesimize kulak tıkıyor, biz de mesailer konusunda gelecek ricalara kulaklarımızı tıkayacağız. Hodri meydan, bakalım bundan sonra kim üretecek? Bakalım bundan sonra kim alın teri dökecek, işleri kim yetiştirecek? Dedik ya, bizi test etmeye kalkmayın. Test etmeye kalkan herkese hodri meydan, alayına hodri meydan…
Bizim, insan onuruna yakışır bir iş ve bir yaşamdan başka bir talebimiz yok. Bizim, üretmek, kazanmak ve kazandırmaktan başka düsturumuz yok. Ama herkes bilsin ki; bizim Türk Metal üyesinin hiçe sayılmasına da asla ve asla tahammülümüz yok. En zor günlerde, herkesin saklanacak yer aradığı salgın döneminde bile, işine ve işyerine sahip çıkan bu emekçilere reva görülen budur. O günlerde sırtımızı sıvazlayanlar, sosyal ortak olduğumuzu vurgulayanlar, Zorlukları beraber aşacağımızı söyleyenler, bugün bizi tanımazdan geliyorlar. O zaman biz de onlara kendimizi hatırlatmayı bir borç biliyoruz. Her gün bir kent merkezi bizim sesimizle yankılanacak. Yarın Manisa’da, sonra Bursa’da, ardından Eskişehir’de olacağız. Hep bir ağızdan haklı taleplerimizi haykıracağız.
Sonra, o önemli gün gelecek. Türkiye işçi sınıfının lideri, işçilerin kardeşi, Türk Metalimizin Genel Başkanı Pevrul Kavlak, bize yol haritasını açıklayacak. 25 Aralık’ta mücadelemize yön verecek. Neyi, nerde, nasıl yapacağımızı herkese bildirecek. 25 Aralık öyle bir gün olacak ki, ondan sonra yer gök bizim sesimizle inleyecek. Herkes susacak, Türk Metalciler konuşacak. Herkes susacak, işçinin emekçinin sesi duyulacak. 25 Aralık öyle bir gün olacak ki, zafere giden mücadelemizin ilk günü olacak ve sonunda zafer bizim olacak. Zafer, sendikasına güvenen Türk Metalcinin, zafer, bir ve beraber olan metal işçisinin olacak.
Herkes şahit olsun, burası İzmir…Başka yere benzemez. Burası kadın-erkek efelerin diyarı, kimseye boyun eğmez. Değil MESS, feriştahı gelse fark etmez. Bir emrine bakar Genel Başkanım, dağlar olsa karşımızda duramaz. Genel Başkanım, biz hazırız! Gözümüzü kırpmadan mücadeleye etmeye, sonuna kadar gitmeye, zafere kadar yürümeye hazırız.
Sana söz veriyoruz: Sonunda kazanan biz olacağız, biz olacağız, biz olacağız!
Allah yardımcımız olsun.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL