SON DAKİKA

Aydın Haberleri

Örnek Resim

TUĞBA KURUYEMİŞ’in GELENEKSEL ‘LOKUM GÜNLERİ’ BAŞLIYOR

TUĞBA KURUYEMİŞ’in GELENEKSEL ‘LOKUM GÜNLERİ’ BAŞLIYOR
13 Şubat 2020 - 23:10

Tuğba Kuruyemiş’in geleneksel hale getirdiği ‘lokum günleri’ 14 Şubat Sevgililer Günü’nde başlıyor.

Merkezi Aydın’da bulunan ve Türkiye’de değişik illerinde yaklaşık 100’e yakın şubesi bulunan Tuğba Kuruyemiş’in geleneksel hale getirdiği ‘lokum günleri’ için geri sayım başladı. 14 Şubat’ta başlayacak olan ve Şubat ayının sonuna kadar devam edecek geleneksel lokum günleri için hazırlanan yaklaşık 100 bin kilogram lokum tezgahlardaki yerini aldı.

Düzenledikleri ‘lokum günleri’ ile Osmanlı’dan bu yana devam eden yaklaşık 6 asırlık geleneği sürdürdüklerini belirten Tuğba Kuruyemiş Halkla İlişkiler Müdiresi Meryem Yağmur Uzun, ürünlerin yüzde 50 indirimli olarak satışa sunulacağının müjdesini verdi. Uzun, Aydın’da milli ürünleri tanıtırken gelenek ve göreneklere de ayrı önem verdiklerine işaret etti.

Türkiye’nin dört bir yanında mağazaları olduğuna dikkat çeken Uzun, düzenledikleri programla lokumu genç nesillere tanıtmayı amaçladıklarını dile getirdi. Lokumun verilebilecek en tatlı hediyelerden olduğunu kaydeden Uzun, Türk lokumunun asırlar öncesine dayanan tarihine dikkat çekti. Uzun, şu bilgileri verdi “Lokum ilk başlarda ’rahat ul-hulküm’ yani ‘boğazı rahatlatan’ olarak adlandırılırken geçen süre içerisinde ’rahat lokum’ olarak adlandırılmıştır. Ve son olarak modern Türkçe ile birlikte ’lokum’ denmiştir. Anadolu’daki bilinirliği 15. yüzyıldan başlamıştır. 17. yüzyılda ise en popüler zamanlarını yaşamıştır. 18. yüzyıla gelindiğinde ise seyyahlar Avrupa’ya lokumu götürerek ‘Turkish Delight’ olarak tanıtmıştır. Lokum buralarda da popülarite kazanmıştır. Osmanlı’da seri üretim 1777 yılında başlamıştır.” (İHA)

VuAz5H
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Aydın’ın deprem gerçeği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kuşadası Sele Teslim Olmadı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DÜNYA KUŞADASI’NDA BULUŞTU
SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.