Güncel Gündem

TKDK 11. BAŞVURU ÇAĞRI ÖN İLANI YAYIMLANDI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 2022 yılı Şubat ayının ilk haftası içinde Onbirinci Başvuru Çağrı İlanına çıkılacağını açıkladı. Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal..

TKDK 11. BAŞVURU ÇAĞRI ÖN İLANI YAYIMLANDI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 2022 yılı Şubat ayının ilk haftası içinde Onbirinci Başvuru Çağrı İlanına çıkılacağını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen Kırsal Kalkınma (IPARD) programı kapsamında 2022 yılı Şubat ayında 11. Başvuru Çağrı ilanına çıkacak. Bu çağrı kapsamında ‘’302 – Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbirinden başvurular kabul edilecek. 

Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından yayınlanan IPARD II 11. Çağrı Ön İlanı hakkında açıklamalarda bulunan TKDK Aydın İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt, çağrı kapsamında “302 – Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbirinden başvuruların kabul edileceğini, bu tedbir kapsamında;

 • Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi, Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi • Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretilmesi, İşlenmesi ve Paketlenmesi • Zanaatkarlık ve Katma Değerli Ürün işletmeleri • Kırsal Turizm ve Rekreasyonel Faaliyetler • Su Ürünleri Yetiştiriciliği • Makine Parkları • Yenilenebilir Enerji Tesisi yatırımlarının desteklenmekte olduğunu belirtti. 

 “YAPI RUHSATLARI SON BAŞVURU KABUL TARİHİNDEN ÖNCE ALINMALI”

Yapım işi içeren başvurularda yapı ruhsatlarının ilgili idareden alınmış olması gerekliliğine vurgu yapan Bozkurt, ‘’Yapı ruhsatları, 11. Çağrı başvuru kapanış tarihinden sonra alınmış başvurular uygun olarak değerlendirilmeyecektir.’’ bilgisini verdi. Ayrıca, 11. Başvuru Çağrı Ön İlanında son başvuru tarihleri ile ilgili bilgiler olduğuna da değinerek, yapım işi içermeyen proje başvuruları için son teslim tarihinin Çağrı İlanından itibaren 30 gün, yapım işi içeren proje başvuruları için son teslim tarihinin Çağrı İlanından itibaren 45 gün olacağını vurguladı.

İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt çağrı dönemi ile ilgili son olarak “ IPARD II Uygulama dönemi 31 Aralık 2023 tarihi itibari ile sona erecektir. Bu Çağrı kapsamda başvuruların tamamlanmasını müteakip ödemelerin zamanında yapılabilmesini teminen projelere ilişkin Ödeme Talep Paketlerinin en geç 31 Ekim 2023 tarihine kadar Kuruma sunulması gerekecektir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin başvuru hazırlıkları sırasında ilgili tarihe dikkat edecek şekilde yatırım planlamalarını yapmaları önemlidir. Bu duyuru ön çağrı ilanı niteliğinde olup, yayımlanacak Onbirinci Başvuru Çağrı İlanı esas olacaktır. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu bu ön ilanda duyurulan tüm hususları değiştirme hakkını saklı tutar.” ifadelerini kullanarak, ‘’Süreç kısa potansiyel başvuru sahiplerimizin hazırlıklarına hemen başlamalı ve projelerinin yatırım sürelerini buna göre planlamalılar, yatırım düşüncesi olan tüm müteşebbislerimizi İl Koordinatörlüğümüze bekliyoruz.’’ dedi. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL