USD32,45
EURO34,48
CNY4,48
GBP40,41
EURO/USD1,06
BIST9.602,50
Petrol90,46
GR. ALTIN2.474,48
BTC2.107.425,80

Tip tarafından Can Atalay’a destek sürüyor…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İşçi Partisi(TİP) tarafından “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan 2022 yılında Silivri Cezaevine gönderilen, geçtiğimiz gün mecliste okunan kararla Hatay Milletvekilliği düşürülen Can Atalay için Nazilli Belediye Meydanında basın açıklaması yapıldı.

Hatay’da 14 Mayıs seçimlerinde 75 binden fazla oyla milletvekilliği seçilen Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi, tüm Türkiye’de olduğu gibi Nazilli’de de TİP tarafından protesto edildi. Nazilli Belediye Meydanı’nda yapılan açıklamaya TİP İlçe Başkanı Süleyman Öztürk ve üyeleri, CHP İlçe Başkanı Aslı Ökmen ve yönetimi, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

‘Can Atalay Halkın Vekilidir! Öyle Kalacak’ ‘Gezi’nin en güzel çocuklarından biri Can Atalay’ diyerek başlanan açıklamayı Nazilli TİP kurucu üyelerinden olan Ali Özdemir yaptı. Özdemir açıklamada, “Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş yurt dışındayken Yargıtay’n Hatay Milletvekilimiz Can Atalay hakkında verdigi hukuk dişı karar AKP Meclis Başkanvekili Bekir Bozdag tarafindan Meclis kürsüsünden okutulmuş ve Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün Hatay halkının iadesini yok sayan bir karara imza atarak Can Atalay’n milletvekilligini düşürmüştür. Gezi’ nin en güzel çocuklarından biri olan Can Atalay. 14 Mayıs Genel Seçimlerinde partimiz tarafından milletvekili adayı gösterilmiş ve Can’n milletvekili i olabileceği Yüksek Seçim Kurulu tarafından kabul edilmiştir. Hatay halkı, iradesini ortaya koyarak Can Atalay’ı milletvekili seçmiş ve Can’a milletvekili mazbatası verilmiştir. Meclis’te milletvekillerinin yemin etmek için kürsüye çağırıldığı esnada Can Atalay’ın adı ‘Hatay milletvekili olarak okunmuş ve Can Atalay partimiz tarafından Meclis Başkanlığı Için aday gösterilmiştir. Can Atalay’ın Meclis Başkanlığı adaylığı kabul edilmiş, ayrıca Meclis teki tüm siyasi partilerin oy birliği ile Can Atalay. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi olmuştur. Dolayısıyla, ortada Can Atalay’ın milletvekili sıfat kazandığına dair hiçbir şüphe yoktur. Tüm bunlara rağmen Can Atalay’ın tahliye edilmemesine ilişkin Anayasa Mahkemesine yapılan başvurunun sonucunda Anayasa Mahkemesi, Can Atalay’ın derhal tahliye edilmesine karar vermiştir. Karar, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmiş olsa da mahkeme kararın gereğini yerine getirmeyerek dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesine göndermiştir. Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise Anayasa ‘y tanımamaya devam ederek AYM kararını hiçe sayan, hukuken bir karar olarak dahi adlandırılamayacak bir metne imza atmıştır. Bu hukuksuzluk üstüne AYM’ye bir başvuru daha yapılmış ve bu kez AYM. Dosyanın görevli ve yetkili mahkeme olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine ve Can Atalay’ın derhal tahliye edilmesine oy birliğiyle karar vermiştir. Bu süreç yine aynı şekilde sürmüş ve milletvekilimizin hukuksuz tutukluluğu devam etmiştir. Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Yargıtay eliyle gerçekleştirilen bu Darbe girişiminin bir ortağı haline geImiştir. AYM kararlarının bağlayıcı olduğu ve tüm yargı kurumlarını bağladığı yönündeki Anayasa hükmü önce Yargitay tarafından, ardından da TBMM tarafından fiilen yürürlükten kaldırnimıştır. sloganları atıldı.

“HALKININ İRADESİNİ HİÇE SAYMANIN HESABINI MUTLAKA VERECEKSİNİZ”

Özdemir;”Türkiye’de artik bir anayasanın bulunmadığı, anayasal güvencelerin ortadan kaldırıldığı, TBMM tarafından tescillenmiştir. Sanılmasın ki yılacağız, sanılmasın ki pes edeceğiz, öyle olsun” diyeceğiz Biz bugün, bir kez daha yeniden başlıyoruz. Buradan bu hukuksuz kararın alınmasında en ufak bir payı olanlara, kararın altına imza atanlara sesleniyoruz: Bu ülkenin tarihinin en aydınlık sayfalarından biri olan Gezi Direnişini kirletebileceğinizi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Ölümü reva gördüğünüz, ölüme mahkum ettiğiniz Hatay halkının iradesini hiçe saymanın hesabını mutlaka vereceksiniz. Halkımıza da buradan bir çağrı yapıyoruz: Biz, Saray’dan büyüğüz, biz iktidarlardan, patronlardan büyüğüz. Bu yüzden şimdi bir kez daha yan yana gelmemek, yeniden mücadele etmek zorundayız. Can Atalay er ya da geç esir tutulduğu o dört duvar arasından çıkacak. Hatay halkı vekiline kavuşacak” ifadelerini kullandı.

Basın açıklaması sloganlarla son buldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Tip tarafından Can Atalay’a destek sürüyor…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Günaydın Aydın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!