Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

TARIM POLİTİKAMIZ YOK

TARIM POLİTİKAMIZ YOK
11 Şubat 2019 - 10:22

Hükumetimizin  sadece tarımda değil hiçbir konuda uzun vadeli hiçbir planı yok ne yazık ki. Günü birlik kararlarla ülke yönetiliyor.. Son örnek tanzim satış mağazaları…Gıda fiyatları kontrol edilemeyince bu noktaya gelindi.

                Tanzim satış mağazalarını açmak 19 yıl sonra birden bire akıllarına geliyor. Marketler tüm baskılara karşın fiyatları indirmiyor. Daha doğrusu indiremiyor. Çünkü indirirse zarar eder. Çözüm 30 yıl öncesinde İzmir Belediyesinin öncülük ettiği TANSAŞ mağazaları örneği.  Bunu mecbur kalınca başvurulan bir yöntem olarak kullanıyorsunuz. Günü birlik bir önlem.

                Ama ülkenin her ilçesine tanzim satış açacak haliniz yok. Bu önlemde fiyatları düşürmez. Ağır hastaya aspirin vermek gibi olur. Siz Gübre, mazot , tohum sorunlarını çözemedikten sonra gıda da  ucuzlamaz.  Bu kadar basit…Lüks yatlara ucuz mazot verileceğine çiftçiye verilsin, pırlantadan KDV kalkacağına , çiftçinin kullandığı ürünlerden kalsın diye yıllardır söylenir ama Hükümetimiz bunu duymaz…

                Bu ülkenin önemli sorunlarından biri tarımdaki plansızlık. Örneğin patates. Bizim Aydın patatesçisinin zarar ettiği yıl çoktur. Bir yıl gelir acayip kazanır. Çünkü o yıl kimse patates ekmemiştir. Devlet bunu planlamaz. Ülkenin ihtiyacı şu kadar, ihracat  bu kadar ,siz Aydın ili olarak, ilçeler olarak şu kadar patates üretimi yapmalısınız demek çok mu zor bu çağda…

                Zeytin örneğin. İtalya’ da zeytin ve zeytinyağı  bizden daha kaliteli değil ama çok daha pahalı.Biz daha yurt içinde bile bu güzel ürünü yediremiyoruz. Devletin zeytinyağı üretimi, pazarlanması, ihracatı, yurt içinde desteklenmesi gibi en küçük bir çalışması yok benim bildiğim. Ankara’lı bir arkadaşımın ailesi 6,7 yıl önce zeytinyağı ile sayemizde tanıştı. Önce 10 litre olan yıllık tüketimleri şimdilerde 30 Litre. Doğu, İç Anadolu ve Karadeniz zeytinyağı tüketmiyor. Sağlıksız ve dışa bağımlı yağlar tüketiyor. Çok mu zor zeytinyağını milli yağımız yapmak.

                Seçim sonu her şey daha da kötü olacak gibi konuşuluyor.. Baskı altına alınan herşey bir gün kabına sığmaz ve patlar. Fiyatların güçlü ekonomik önlemlerle değil de polisiye tedbirlerle baskılandığı bir ortamda seçim sonu enflasyon daha kötü olacaktır. Ülkede halk ikiye bölünmüş durumda. Böl ve yönet politikaları ulusal birliğimiz için büyük tehdit ama kaşınmaya devam ediliyor.

                Sorun çok. Tarımda da pek çok sorun var. Ekonomi zaten kötü ve tarım politikalarımız yok. Hayvancılıktaki sorunlar çok büyük ve üretici büyük sıkıntıda. İflaslar başlamış durumda. Çözüm için ufukta bir proje yok. Yapılan sadece yeni krediler ile borcu artırmaktan öte bir işe yaramayan önlemler. Üstelik pahalı olursa dışarıdan et getiririz, soğan getiririz diyerek çiftçimiz daha da kötü durma sokuluyor .

                Seçim ise sadece yerel. Hükümet değişmeyecek, sadece politikaları sorgulanmış olacak. Bunun da başkanlık sisteminde bir önemi yok. Ama yine de yerelde güç kaybetmek ilerisi için zarar verebilir. Bu nedenle ekonomi  seçim sonrasında daha kötü olacak gibi…           Önceki seçimlerde daha iyiye gittiğini ne yazık ki görmedik.

                İlk yapılması gereken işlerden biri acilen tarımda ve hayvancılıkta gerçekçi ve planlı politikalar yaratmak. Yerli ürüne sahip çıkmak, üreticiyi güçlendirmek,  ithalatı önlemek. Otomobil olmasa da olur, yeni telefonlar alınmasa da olur ama eve soğan, et, yağ, ekmek girmezse, çiftçi ve hayvancılık yapan aç kalırsa olmaz…Olamaz…

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.