Güncel Gündem

SÖKE ŞEHİR TİYATROSU PERDELERİNİ İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI OYUNU İLE AÇTI!

  Söke Şehir Tiyatrosu 2021 Sezonu perdelerini ses getiren bir proje ile açtı. Türkiye, Ege ve Aydın ın sinema, tiyatro,sanat, kültür elçisi yönetmen, yapımcı,oyuncu başkan Selami Taner sosyal sorumluluk projeleri..

SÖKE ŞEHİR TİYATROSU PERDELERİNİ İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI OYUNU İLE AÇTI!

 

Söke Şehir Tiyatrosu 2021 Sezonu perdelerini ses getiren bir proje ile açtı.
Türkiye, Ege ve Aydın ın sinema, tiyatro,sanat, kültür elçisi yönetmen, yapımcı,oyuncu başkan
Selami Taner sosyal sorumluluk projeleri ile tüm sanatseverlerden takdir beğeni alıyor.
T.C.İÇ İŞLERİ BAKALIĞI desteği ve T.C.Aydın Valiliği’nin olurları ve Aydın İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü ile proje çalışmasını başlatan Söke Şehir Tiyatrosu , 2021 Sezonunda Aydın il ve ilçelerinde toplamda 6 turne ve gösterimleri ile projeyi tamamladı.
Proje Koordinatörlüğünü Selami Taner’in üstlendiği, Senaryosunu Yılmaz Çam’ın yazdığı ve Yönetmenliğini Barış Demirkaya’nın yaptığı SADAKAT adlı oyun ile Söke Sınav Koleji, Kuşadası İstek Koleji, Aydın Atabey Koleji, Çine Marmara Koleji, Nazilli Sınav Koleji ve İncirliova TED kolejinde sahne alındı.
İçeriğinde madde bağımlılığı ve aile içi şiddet konusunun işlendiği oyunda, kumar ve alkol batağına düşmüş bir babanın ailesine karşı yaptığı psikolojik ve fiziksel şiddet işleniyor. Sevgisiz bir evde büyüyen evin büyük kızının sokaklarda yaşaması ve madde ile tanışması, yine evin küçük kızının, babanın kumar borçları nedeni ile,yaşlı bir adam ile evlendirilmeye çalışılması.Böyle bir ortamda evi ve ailesini bir arada tutmaya çalışan bir anne ve yaşanan dram oyunda Hamdi Akgül, Polat Kaya, İs Kır, Ebrushan Gül, Beyza Mutlu, Gülcan Akbay ve Elif Yıldırım yer alırken, Işık ve Ses rejide Saygın Şakar, Sahne Amiri Tolunay Durna ve sanat’ta Birsen Sümerkan görev aldılar..
Söke Şehir Tiyatrosu Yönetim Kurulu Başkanı Selami Taner, yaptığı açıklamada ise şunları söyledi.
‘’Ergenlik dönemi, bireyin yaşamında toplumsal, fiziksel ve duygusal değişimlerin çok hızlı olduğu önemli bir dönemdir. Bu dönemde gençler arasında tehlikeli sayılabilecek durumlara karşı risk alma davranışı, bir gruba ait olma ile birey olmanın çelişkisi, ergenlik dönemine özgü deneyimlerin ortak bir özelliği olduğu görülmektedir.Ergenlik dönemindeki en büyük risklerden biri kuşkusuz madde kullanımıdır.Ergenlerde madde kullanımına yol açan çevresel risk etmenlerinde en büyük pay arkadaş etkisi ve sevginin eksik olduğu aile yapılanmalarında ön plana çıkmaktadır. Özellikle 14-17 yaş aralığındaki ergenlerde maddeye başlamada etkili en önemli faktörün madde kullanan bir arkadaşının olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle ergenlerin maddeye başlamalarını önlemek için gerekli olan ‘hayır diyebilme’ becerisini geliştirmek ve kendilerini madde kullanma teklifini reddedebilmede yeterli hissetmelerini sağlamak gereklidir.Bunun sağlamanın yollarından birinin de tiyatro sahnesi olduğunu düşünüyoruz. Madde bağımlılığı konusu ile ilgili yaşanan/yaşanması olası böyle bir durumda, bireye ve topluma farkındalık yaratmanın etkili olduğu kanısındayız. Yine, aileden sevgisini eksik alan bireylerin, eksik olan mutluluğu başka çevre ve dünyalarda arıyor olması günümüzün ve gençlerimizin temel sorunlarındandır. SADAKAT adlı oyunumuzda, madde bağımlısı bir gencin yaşadıkları, sorumsuz ve alkolik bir babanın bazı değerleri hiçe sayıp, öz değerlerini yitirmek uğruna almış olduğu yanlış kararları ve bu kararın aile üzerindeki olumsuz etkilerini verir iken,aile de yaşanan bu yıkımı toparlamak için didinen bir annenin mücadelesini görüyoruz.Sosyal sorumluluk projesi olarak hazırladığımız ve içerisinde madde bağımlılığının gençler üzerinde olumsuz etkisi,eşi tarafından psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalan anne, sorumsuz bir babanın küçük kızını para için kendinden yaşça çok büyük bir adamla evlendirme çabası olmak üzere,toplumumuz da yaşanan, madde bağımlılığı, aile içi şiddet ve çocuk gelinler ile ilgi üç hikayenin birbiri içerisinde işlendiği oyunumuzla farkındalık yaratmak istedik.
Proje sahibi Genel Yönetmen Selami Taner ve Yönetmen Barış Demirkaya, ‘’Projenin hayata geçirilmesinde katkı veren T.C. İç İşleri Bakanlığı ve T.C.Aydın Valiliğimize, T.C Aydın Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğüne, gösterim yaptığımız okullarda bize destek veren okul yönetimine ve öğrencilerimize, oyunun yazarı Yılmaz Çam’a ve oyuncu / teknik kadroya teşekkürü bir borç biliriz’’ dediler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL