Günaydın Aydın | Aydın Haberleri

SEZGİN “AYDIN JEOTERMAL İSTEMİYOR”

SEZGİN “AYDIN JEOTERMAL İSTEMİYOR”
26 Şubat 2019 - 8:46

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmasıyla dikkatleri Aydın’a çekti. Sezgin; ‘‘Büyük Menderes’teki kirlilik, çevreye ve insanlara zehir kusuyor. Aydın halkı JES’leri istemiyor, Kızılcaköy’lüler bunun en güzel örneğidir’’ dedi.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada; ‘‘Büyük Menderes Nehri’nin jeotermal kaynaklı kirlilik başta olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle çevreye ve insanlara zehir kusmakta ve iktidarın bu konuda adım atmak yerine jeotermal santrallerin propagandasına devam etmektedir’’ dedi.


‘‘AYDIN’LI ÇİFTÇİLER ZARARA UĞRADI’’

Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin Genel Kurul’daki görüşmeleri sırasında İYİ Parti Grubu adına söz alan Aydın Sezgin; ‘‘geçtiğimiz haftalarda Aydın’da yaşanan aşırı yağışlar sonucunda Büyük Menderes Nehri taştı, binlerce dekar ekili tarım arazileri sular altında kaldı ve Aydınlı çiftçilerin büyük zarara uğradı’’ diyerek hatırlama yaptı.

‘‘AYDIN’DA SU KİRLİLİĞİ 4. SEVİYEDE’’

Sezgin, Aydın’da jeotermal santral atıklarının, sanayi kuruluşlarının ve maden ocaklarının atıklarının, kentsel atıkların ve tarım ilaçlarının Büyük Menderes nehrine bırakılması nedeniyle, nehir sularının dördüncü sınıf su kirlilik seviyesine ulaştığının altını çizerek; “birkaç ay önce Büyük Menderes Havzası’ndaki kirliliğin araştırılmasına yönelik bir komisyon kurulması önergesi, iktidar bloğu tarafından reddedilmişti. Aydın’da jeotermal kaynaklı kirlilik konusunu hem İYİ Parti hem de Cumhuriyet Halk Partisi tarafından defalarca gündeme getirdik. Ancak iktidar vekillerinin jeotermal enerji santrallerine bakışı propagandadan ibarettir. AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim’in aynı gün TBMM’de yaptığı konuşmanın yeni ve ümit var bilgiler vermekten ziyade, inandırıcı olmaktan ve gerçeklerden uzak bir konuşma yapmıştır. Sayın Erim konuşmasında ifade ettiği hususları Aydın’da meydanlarda söyleyebilir mi’’ şeklinde konuşan Sezgin, Aydın’da her yerde insanların JES’lere direndiğini belirtti ve Kızılcaköylüler’in JES karşıtı direnişlerinin, Aydın’da JES karşıtı tutuma en güzel örnek olduğunu ifade etti.

‘‘AYDIN ZARARA UĞRATILACAK’’

JES yatırımları ile ilgili bugüne kadar verdiği soru önergeleri hususunda herhangi bir işlem yapılmadığını ve geçiştirme maksatlı cevaplar verildiğini hatırlatan Sezgin; ‘‘Aydın Efeler Ziraat Odası’nın değerlendirmelerine göre Menderes Nehri’nin JES kaynaklı başta olmak üzere çeşitli kirlilik faktörleri nedeniyle bugün çevreye ve insanlara zehir kusmakta. Aydın’a daha dikkatli yaklaşılması icap ettiğini vurgulamak istiyorum. Aksi taktirde, tarımı, turizmi ve sanayisiyle ülkemiz için önemli katma değer imkanlarına sahip olan Aydın ilimizin kapasitesi tahrip edilecek, hem bölge halkı hem de ülkemiz ekonomik, sıhhi, sosyal ve kültürel çok çeşitli zararlara uğrayacaktır” şeklinde konuştu.

‘‘JES’LERİN ÖLÜMLERE NEDEN OLDUĞU KANITLANAMADI’’

AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, jeotermal enerjinin temiz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olduğunu vurgulamış ve bugüne kadar JES’lerin kansere ve ölümlere neden olduğuna dair herhangi bir akademik çalışma bulunmadığını vurgulamıştı. Erim, “JES’lere olumsuz bakan bazı değerli milletvekili arkadaşlarım, sizler her türlü enerji kaynağına ‘hayır’ diyerek evinizin, işyerinizin elektriği nereden sağlamayı düşünüyorsunuz?” şeklinde konuşarak, her türlü enerji kaynağına karşı çıkılırsa enerji sağlayacak kaynak bulunamayacağını belirtmişti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.