Günaydın Aydın | Aydın Haberleri

Seçim (naylon) gazeteleri

Seçim (naylon) gazeteleri
24 Ocak 2019 - 3:01

Seçim gazetesini Seçimlerden kısa süre önce çıkarılan, adayların tanıtımının yapıldığı yayın veya bülten olarak tanımlayabiliriz.

Naylon gazeteler genellikle seçimlere birkaç ay kala ortaya çıkarlar. Söz konusu süreli yayınların çıkarılması için yönetim yerinin bulunduğu Cumhuriyet Savcılığına dilekçe verilmesi yeterlidir.

“Bu tür yayınların amacı gazetenin süreli yayın olmasından  çok yerel seçimler bitmeden elde edilecek karı maksimum düzeye çıkartmaktır”

Bütçesi olmayan veya seçim dönemini para kazanarak geçirmek isteyenler bülten çıkarma ve haber sitesi kurma yolunu seçerler. Seçimde kesenin ağzını açacak adayların seçim bütçelerinden pay kapmayı amaçlayan bu kişiler, seçim döneminde gazete veya bülten çıkararak para kazanma yoluna giderler. Bu gazetelerde adayların tanıtımları, vaatleri, seçim çalışmaları hakkında bilgiler harici haber bulmak zordur. Belli ücretler karşılığında siyasi parti adayının tanıtımı yapılır. Seçim bittikten sonra ise bu gazetelerden hiçbir emare bulunmaz. Çünkü maliyetler adaylar tarafından karşılandığı için seçimden sonra adayı da gazeteyi de göremezsiniz. Bütün maliyetlerini cebi dolu adaylar karşıladığı için vasıflı gazeteler gibi yerine getirmesi gereken zorunlulukları da olmaz. Bu tür çalışmalar ile para kazanmayı düşünenler kolaydan bir şeyler yapmak isteyen ve kendilerine profesyonel bir izlenim vermeye çalışan kişilerdir.  
Bu tip “kişilere” ve seçim yaklaştıkça karşılarına çıkacak olan naylon gazetelere gerek siyasiler gerekse vatandaşlar itibar etmemelidir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.