Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

SEÇİM İSTİFALARI

SEÇİM İSTİFALARI
06 Şubat 2019 - 23:21

Yerel seçimlere az bir süre kala belediye başkan adayları belli olunca tepkilerde gelmeye başladı. Özellikle aday yapılmayanların ve arkadaşlarının ( yandaş demeyelim) istifa süreçleri başladı. İttifakların adayı olamayan ittifak üyesi diğer partililerin ve adayların isyanı da bunlara eklendi.

Bu toz duman içinde kim haklı kim haksız seçim sonrası ortaya çıkacak. Seçim  sürecinde etkili olan her siyasi  aktörün bu atamalarda bir hesabı ve planlaması vardı. Kimi geçmişe çoğu geleceğe dönük…

                Bizim toplumsal bir hastalığımız var. Çok biliyoruz herşeyi… Özellikle futbol ve siyasette herkes uzman. 2 tartışma programı izleyen sıradan vatandaş ile bir iki  laf kulağına kaçmış cahil yada entelektüel düzeyde okumuş olan fark etmiyor. Herkes diğerine haklı olduğunu ispata çalışıyor, buna inanıyor ve diğerini dinlemiyor.

                Seçimin nasıl, kiminle ve kimlerle kazanılacağı konusundaki fikir ayrılıklarının sandığa yansıması ise olumsuz sonuçlar yaratabilir ama olumlu sonuç asla yaratmaz.

                Aydın’ın bir kısım ilçelerinde CHP’den ve AKP’den belediye başkanları aday gösterilmedi. Bir kısım ilçelerde de ittifak nedeni ile bazı partiler aday çıkar(ta)madı. Köşk’te AKP aday değiştirirken ve kazanma ihtimali olan Karacasu’da MHP adayını aday gösterirken çatlak sesler çıkmadı. Kol kırıldı yen içinde kaldı çünkü bu partiler lider odaklı partiler ve demokrasi diye bir dertleri yok. Yukarının kararı sorgulan(a)maz .

               İyi parti ve CHP daha demokratik kurallar içinde gözükseler de bu partilerde aslında lider odaklı parti. Sn.Meral Akşener olmadan iyi Parti’yi hayal etmek zor.  CHP de ise Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nu lider kabul etmeyen büyük bir kitle olsa da parti içi demokrasi çalış(tırıl)madığı için  tek adam olarak partiye hakim konumda. Her iki parti tabanı  benzerlikler gösterse de CHP tabanının eleştiri düzeyi  diğerlerine göre  bir hayli fazla.Bu durum istifa ve eleştirilerin daha çok ve görünür olmasına neden oluyor.

                İstifa eden parti üyeleri, ilçe teşkilatları haklı olabilirler, Onların dedikleri yapılsa belki daha başarılı sonuç alınabilir bu bilinemez… Ama bu durum istifalarının gerekçesi olamaz. Çünkü bu yazılanları; parti içi demokrasi olmadığını, istifa edenlerinde parti içi demokrasiyi ilçelerinde  işletmediklerini, dışarıya kapalı bir yapı içinde olup, yeni kimliklere yeni kişilere kapalı oldukları , potansiyeli olanla kişileri parti içi adaylık yarışlarında tehdit olarak görüp dışladıkları , guruplar olarak hareket ederek bütünü kucaklayıcı olamadıkları,  velhasıl  batı kültürü ve demokrasisi içinde kişilere eşit ve özgür bir ortam sağlamadıkları  gerçeğini değiştirmiyor.

                Aynı sistemin içinde olup , bunu bilip, işine gelmediğinde karşı yanı desteklemek ,istifa etmek yada eleştirmek ; Ne samimi ne dürüst ne de ilkeli…Haklı iken haksız , güçlü iken güçsüz duruma düşüyorlar sadece…

                Oğuz Atay‘ın yazdığı gibi “ herkes işine geleni biliyor” Bu toplumda. Birilerini körü körüne savunanların mutlak bir çıkarı oluyor. Haklı  bile olsalar sonuçta çıkar odaklı  çoğu şey.

VuAz5H

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.