SON DAKİKA

Günaydın Aydın Haber

ÖZTRAK “Bu borçlar yarın neyle ödenecek”

MZ8sA.jpg
ÖZTRAK “Bu borçlar yarın neyle ödenecek”
29 Nisan 2020 - 20:35

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak, iktidarın koronavirüs tedbirleri kapsamında verdiği kredi desteklerini hatırlatarak, “Millete faizle borç vermenin adı ne zamandan beri destek oldu? Bu borçlar yarın neyle ödenecek?” diye sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin genel merkezinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘SARAY BUNLARA DESTEK DİYOR AMA BUNLAR BORÇ, HEM DE FAİZİYLE’

İnsanların çaresizlik duygusu böyle yitirilir. 107 milyar dolarlık, kredi. Yani borç. 8 Milyar liralık esnaf destek kredisi, e bu da borç. Saray bunlara destek diyor. Bunlar bal gibi, hem de faiziyle borç. 

Verilen 100 milyar milletin bir ayda karnını bile doyuramıyor. Ancak 13 gün karnını doyurmaya yetiyor. Geri kalan günlerde ne yiyecek? 1 buçuk ay geçti hala maskeler ortada yok. Biz bize yeteriz kampanyasına bağış için en az 5 mesaj geldi ama 5 maske gelemedi. Tek kullanımlık maskeyi defalarca kullanılıyor. Devletin söz verdiği maskeler bir türlü gelemiyor. Çünkü ABD’ye İngiltere’ye Cumhurbaşkanlığı forsunu yapıştırıp gönderiyorlar. 

Önce can sonra canan. İlkin kendi milletinizin canını düşüneceksiniz. Çaresiz yurttaşlarımıza devletin şefkat elini uzatacaksınız. Devletimizin kaynakları elbette vardır, mesele bu kaynakların nasl kullanıldığıdır. Dünya koronavirüs salgını ile geçen yıl sonunda tanıştı. 

Soruyoruz nereye gitti bu paralar? Saray hükümeti geçtiğimiz yıl sonundan bu güne kadar, 176 milyar 100 milyon lira vergi topladı. 22 milyar 883 milyon lira yurt dışından borçlandı. 43 milyar 512 milyon lira yurt içinden borçlandı, 40 milyar 549 milyon lira Merkez Bankası’nın karını erken tahsil etti. Yetmedi Merkez Bankası’na 56 milyar 334 milyon lira da para bastırdı. O da yetmedi Merkez Bankası’nın kasasındaki, 30 milyar 250 milyon dolar yani 197 milyar 230 milyon liralık net döviz rezervini sattı. Sadece yıl başından bu yana hükümetin elinden geçip giden finansal kaynak 536 milyar 608 milyon lira oldu. Ayrıca işszilik sigortası fonunun kasasında da yıl başında 131 milyar 542 milyon para vardı. Büyük paralardan bahsediyoruz. Bu kadar para toplayan Saray, vatandaşa beş maske bile dağıtmadı. Millete koronavirüs tazminatı olarak sadece 4.4 milyar lira verebildi.

Sağlıkta olduğu gibi ekonomide de çıkış noktasına ihtiyaç var. Bunun için önerilerimizi bir kez daha sıralıyoruz:

– Derhal ekonomik ve sosyal istişareleri toplayın.

– Makro dengeleri revize edin. Gerçekçi bir prgramı milletin önüne koyun. 

– Ek bütçe çalışmalarına başlayın.

– Kamuda harcamaları gözden geçirin.

– Kamu özel iş sözleşmelerini mutlaka gözden geçirin.

– Bütçede yaratılacak alanı öncelikle ailelerimizin canlarıyla cüzdanları arasından sıkışmaktan kurtarın. Tedbirleri alın.

– G-20 ülkeleri olmak küresel iş birliği platformlarıyla ilişkileri artırın. (Gerçek Gündem)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm Hakları Saklıdır. gunaydinaydin.com - Copyright © 2017-2021