SON DAKİKA

Günaydın Aydın Haber

ÖRKOOP Başkanı Önal: Bakanlığımız süt krizini çözmek için gayret ediyor

ÖRKOOP Başkanı Önal: Bakanlığımız süt krizini çözmek için gayret ediyor
Okundu
07 Mayıs 2021 - 21:25


ÖRKOOP Başkanı Ünal Önal, “Süt üretiminde Şubat ayında başlayan mevsimsel artış, yaşanan pandeminin pazara etkisi ve süt ve süt ürünlerine 1 Ocakta başlayan fiyat artışı nedeniyle tüketicinin alım gücünün düşmesi Ramazan Bayramının yaklaştığı bugünlerde süt sektörünü tıkadı.” dedi.

ÖRKOOP Başkanı Ünal Önal konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Tıkanma ve pazardaki sıkıntıları ve Ramazan Bayramında bazı sanayici firmaların; bayram günlerinde 2 – 3 hatta 4 gün süt alamayacaklarını bildirmesiyle alevlenen kriz ve panik havasını görerek başvurduğumuz Tarım Bakanlığımız geçen ay 1 Nisan itibariyle başladığı kooperatif ve birliklerin arz fazlası satılamayan sütlerinin tozlaştırarak Et ve Süt Kurumu aracılığıyla alımına genişleterek devam etmektedir. Ancak Bakanlığımızdan aldığımız süttozu kotamızı süt tozlaştırma tesislerinin yetersizliği nedeniyle yaptıramadığımız ve süttozu tesislerinin ülke genelinde kapasitelerinin dolu olması krizi önleyemeyince başvurduğumuz ve sanayicilere çağrı yaparak bayram tatillerini önlemeye çalışan Tarım Bakanlığımıza ve özellikle kendisini bizlere bir telefon kadar yakın gördüğümüz yaklaşık 3 aydır Tarım Bakan Yardımcılığı görevi yapan Sayın Ayşe Ayşin Işıkgece’ye kooperatifimize ve özellikle sütün yerde kalmaması göreve geldiği günden beri gösterdiği gayretlerinden dolayı tüm süt üreticilerimiz adına teşekkür eder, şükranlarımı sunarım.
Çözüm önerilerim;
Ülkemizde hemen hemen her yıl dönemsel olarak Ocak ayı ile Haziran ayları arasında yaşanan süt krizi, uzun yıllardır başta üretici olmak üzere kooperatifler, birlikler, sanayici ve tüketiciye mağduriyet yaşatarak milli ekonomimizi de büyük ölçüde ekonomik kayba uğratmaktadır. Bu aylarda bakanlığımız arz fazlası sütü mutlaka piyasadan çekip yurtdışına satmalıdır. Bunun en kısa yoluda Süttozu olarak pazarlamaktır. Süttozu fiyatları son günlerde günlerde artan döviz fiyatları ile ülkemize zarar değil kar bile ettirecektir. Şu an dünya genelinde tonu 3100 dolarlarda olan süttozu 4-5 ay sonra 3400-3500 dolarlarda olabileceğinide öngörüyorum.burada devletimize bir yandan süt krizini aştırırken bir yandan da para kazandırabiliriz. Kısa vadede Tarım Bakanlığımız yasalarca ve uluslararası anlaşmalara sakıncası yoksa süttozuna 4-5 yıl önce verdiği desteği tekrar vererek sanayicinin elindeki süttozunu yurtdışına satarak para kazanmasını sağlayabilirse arz fazlası sütümüz bir anda yok edilecektir.
Geçen yıl ülkemiz tereyağı ve krema ithal etmişti bu yıl ise Şubat ayından beri bizim gibi birlik ve kooperatifler, müteahhitler ve sanayici süttozu yaptırdı ve piyasada krema bolluğu oluştu, biz bunuda yurtdışına ihraç ederek piyasayı düzenlemiş olur ve sonuçta arz fazlası sütümüzü milli ekonomimize para kazandırarak yok edebiliriz.
Burada hemen hemen her yıl Ocak ayı ile Haziran ayı arasında yaşadığımız arz fazlası sütü 2016 yılında başlanan tozlaştırma ile alım devam etmeli ve bu aylarda İl, Birlik ve kooperatiflere verilen kotalar serbest bırakılmalı ve İl Tarım Müdürlüğü organizesinde bu aylarda satılamayan sütler hiç zorluk olmadan toza çevrilmelidir. Burada bir sitem edeceğim; Biz Örkoop olarak bugün günlük birçok ilden fazla 360 ton sütümüz var 100 ton 150 ton kota istediğimizde öcü gibi bakılıyoruz. Bizim bölgemiz sanayiye uzak bölge ve buradan Tekirdağa, Sakaryaya, Balıkesire, Bursaya süt satıyoruz sanayici süt bırakacağında uzaklık ve 0,20-0,25 kuruş nakliye nedeniyle bizlerin sütünü bırakmaktadır. 2016 Esk süt alımına başladığı 16 mart günü ilk sütü gönderen kooparetif bizim kooperatifimiz olmuştu.O yüzden sütte krizi ilk yaşayan ve Tarım Bakanlığımıza başvuran bizim bölgemiz İzmir, Aydın, Muğla, Denizli illeri olmaktadır. Tarım Kredi Kooperatifleri bile biz ve bizim gibi kooperatif ve birliklerden 1 Nisan itibariyle süt bırakarak bizleri zor durumda bırakmışlardır.
Bu yıl süt krizi diğer yıllardan farklı Pandemi ve kapanmaların etkisiyle daha uzun ve daha kötü geçmektedir. Şu an kooperatif ve birlikler süttozu için Bakanlığımızdan aldıkları kotayı dahi kullanamamaktadır. Sebebi ülkemizdeki süttozu tesislerinin yetersizliği olarak ortaya çıkmıştır.Süz tozlaştırma tesisleri biz ve bizim gibi öncelikli olarak örgütlere hizmet vermelidir. Öncelikle biz kooperatif ve birliklere farklı il ve bölgelerde Süttozu tesisi yapımı için destek verilmeli ve yapılması sağlanmalıdır. Örkoop olarak bunu ilerleyen yıllarda devletimizin desteği ile yaparak bölgemiz tüm arz fazlası sütü değerlendirerek bölgemiz çiftçimiz ve ülke ekonomimize faydalı olmayı çok isteriz. Bu diğer bölgelerimizde de süt üretimi çok olan İzmir, Konya başta olmak üzere gerçekleştirilmeli gerekirse Türkşeker gibi birliklerde kendi süttozu tesislerini kurarak süt krizlerinde devreye girebilmelidir

Üretici çaresizlik içinde. Bölgemiz üretcisi şu an kuraklık ve sulama sorunları kara kara düşünürken, yem fiyatlarının her geçen gün artarak son 1 ay içinde 3 defa zam yapılarak 1 torba yemin  140-150 liraları bulması, pariteye göre bugün  1 litre sütü satıp 1,3 kg yem alabilmesi gerekirken yem fiyatlarının süt fiyatlarını geçmesi üretimi tehlikeye sokarken bunlar  yetmiyormuş gibi daha da kötüsü sanayicinin süt bırakmaya başlaması bölgemiz üreticilerini çileden çıkardı.Yem fiyatları ile ilgili Bakanlığımızın mutlaka önlem alması gerekmektedir. Sütteki gibi bir konsey kurularak, yem sanayicisinin kullandığı tüm hammadde ve girdiler  Bakanlığımızın tarafından Yem fabrikalarına sabit fiyattan verilmeli ve her yeni süt fiyatı belirlenirken yem fiyatıda belirlenerek sabit paritede yem fiyatları tutulmasının sağlanması gerekmektedir. Ancak şimdilik kısa zamanda üreten çiftçimizin karşısına, süt ve yem fiyatlarını düzenleyerek çiftçimizin hesabını bilerek üretim yapmasını sağlayabilecek çözümlerle girmemiz ve şimdilerde yem fiyatlarının yüksekliği nedeniyle zararını süt devlet desteğini arttırarak tolere edileceğini acilen açıklamamaz gerekiyor. 
 Bakanlığımızda şu an olağanüstü gayretler görmekteyim, birçok sorunu kooperatifleşmeyle ve kooperatiflerle ortaklaşa çalışmalarla yapabiliriz. Ülkemizde Kooperatif ve kooperatifçiliği geliştirmeli ve desteklemeliyiz."
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm Hakları Saklıdır. gunaydinaydin.com - Copyright © 2017-2021