SON DAKİKA

Günaydın Aydın Haber

NTO Başkanı Arslan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile görüştü

NTO Başkanı Arslan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile görüştü
MZ8sA.jpg
Okundu
10 Nisan 2020 - 0:01

Nazilli Ticaret Odası(NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan, Koronavirüs nedeniyle zorlu geçen süreçte üyelerden gelen şikayetleri yetkili mercilere aktarmaya devam ediyor.

Bir süredir devam eden Koronavirüs salgını NTO üyelerini sosyo-ekonomik olarak derinden etkiledi. Yaşanan sağlık krizinin ekonomik krize dönmemesi için, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve NTO Başkanı Nuri Arslan video konferans aracılığı ile bir araya geldi. Nazilli Ticaret Odası, geçtiğimiz günlerde de üyelerinden gelen görüş ve şikayetler TOBB’a aktarmıştı.

İşe Devam Kredisinden üyelerimiz yararlanamamaktadırlar
Yapılan görüşmede Başkan Nuri Arslan, ” Kamu Bankaları Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında, reel sektörün finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla, işçi çıkarmamak şartıyla %7,5 faizli “İşe Devam Kredisi” adıyla kredi imkanı sağlanmıştır. Fakat bankalarda kredilerin temini konusunda tüm başvuruların değerlendirilememesi nedeni ile birçok üyemiz krediden yararlanamamaktadır. Şubelere gelen kredi limitleri sınırlı olup, az sayıda üyeye kullandırılmıştır. Bundan sonraki süreçte kriterleri belirlenmiş yeni limitlerin artırılması suretiyle birçok kişinin krediden yararlanması sağlanabilir. Kısaca İşe Devam Kredisi’nden üyelerimizin de yararlanabilmesi amacıyla düzenleme yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise gerekli Bakanlıklar ile görüşme yaptığını, %7,5 faizli kredi limitlerinin artırılacağını, daha erişilebilir hale getirileceğini belirtti. Kamu bankalarının yanı sıra özel bankaların da karlılık düşünmeden işletmelerin yanında olmasını ve düşük faizli kredi seçeneklerini sunmasını talep eden Arslan, “Kısa çalışma ödeneği için süreç kısaltılmalı, ödenek miktarları artırılmalı” dedi. Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan’ın açıklamaları şu şekilde devam etti: “Devletimizin işletmelerimize sunduğu “Kısa çalışma Ödeneği” ile birçok üyemiz başvuruda bulunmuştur. Fakat mevzuat gereği başvuru sürecindeki şartlar ve kabul edilen işyerindeki incelemeler nedeni ile Nisanın ilk haftasında desteği alamayan firmalar çoğunluktadır. Kısa Çalışma ödeneği sigortalı işçinin günlük ortalama brüt kazancının % 60’ı hesaplanarak ödenmektedir. Ödenen bu miktar yetersiz olup üyelerimiz mağdur olmaktadır. O yüzden İçişleri Bakanlığının Genelgesi ile işyeri kapalı olan üyelerimiz için bu oran %100 olacak şekilde değiştirilmeli ve ödenek için uygulanan prosedürler de azaltılarak ödemeler hızlandırılmalıdır. Üyelerimizin vergi borçlarının ödenmesine de destek olunmalıdır.

-Kira Yardımı altında destek olunmalı
Yaşanan salgın krizi nedeni İçişleri Bakanlığının Genelgesi ile zorunlu olarak birçok firma geçici süre ile işyerini kapattı. Açık olan işyerleri ise düşük kar marjı ile devam etmektedir. Gelirleri giderlerini karşılayamaz durumdadır. İşyeri, İçişleri Bakanlığının Genelgesi ile kapatılıp zor durumda olan üyelerimiz öncelikli olmak üzere “Kira Yardımı” altında destek olunmasını istiyoruz. Belirli süre ile yapılacak bu destek sonrası üyelerimiz mali açıdan rahatlama sağlayacaklardır.

-100.000.-TL ye kadar Nefes Kredisi kullandırılması
Üyelerimizin içinde bulunduğu bu zor zamanda, altı ay geri ödemesiz üç yıl ödemeli Nefes kredisi imkanının verilmesini talep ediyoruz. Amacına uygun ve kesin hükümlerle belirlenmiş esaslar dahilinde hazırlanacak Nefes Kredisinin düzenlenmesini talep ediyoruz. İçişleri Bakanlığı tarafından işyerleri kapatılan üyelerimizin Nefes Kredisinden öncelikli olarak yararlandırılması sağlanmalıdır. Amacımız üye memnuniyeti sağlamak. Sağlanacak kaynaklar ile ne kadar çok üyeye ulaşılırsa bu darboğazdan en az hasarla çıkılması mümkün olacaktır. Atılacak adımlar, ekonomimizin bu kriz ortamını en az hasarla atlatmasına yardımcı olacaktır.”

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Nefes Kredisi verilmesi için çalışmaların başlatıldığını belirten TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu toplantının ardından yaptığı konuşmada, “Ekonomimizin içinde bulunduğu bu zor durumda üyelerimizin menfaati doğrultusunda çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Bu ve bundan sonraki süreçte sayın Arslan tarafından belirtilen konuların takipçisi olacağız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm Hakları Saklıdır. gunaydinaydin.com - Copyright © 2017-2021