Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

Nazilli’de Jeotermal Gerginliği

Nazilli’de Jeotermal Gerginliği
28 Mart 2020 - 22:54

Nazilli açılmak istenen jeotermal kuyusu öncesi bölgede yapılan hafriyat çalışması gerginliğe neden oldu. Yapılan çalışmanın ruhsatsız olduğunu dile getiren Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu “Jeotermaller ölüm saçtıkça biz onların Nazilli’de olmasını istemiyoruz” dedi.

 Nazilli Bozyurt mahallesinde açılmak istenen Jeotermal kuyu öncesi arazide yapılan düzenleme için gerekli izinlerinin alınmadığını iddia eden mahalle sakinleri durumu Nazilli Belediyesi’ne ve CHP Nazilli İlçe Başkanlığı’na aktardı. Ruhsatsız çalışma haberini alan Belediye Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu, CHP İlçe Başkanı Serkan Sevim, partililer ve belediyenin daire müdürleriyle birlikte Bozyurt Mahallesine gitti. Mahalle Muhtarı Mehmet Güler ve mahalle sakinleriyle birlikte hafriyat çalışmasının yapıldığı araziye giden Başkan Yardımcısı Öreroğlu ve beraberindeki heyet firma çalışanlarından çalışmaları durdurmalarını istedi. Firma çalışanları çalışmaları durdurmayınca kamyonun üstüne çıkan ve kepçenin çalışmasına izin vermeyen Öreroğlu, direnişi ile çalışmaları durdurdu. Jandarma ekipleri de olay yerine gelerek izinleri bulunmayan firmanın çalışmasını durdurmasını ve bozulan yolu düzenlemelerini istedi.

Mahallenin arayarak durumdan kendilerini bilgilendirdiklerini ifade eden Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu, “Tüm Türkiye olarak korona virüsüyle mücadele ettiğimiz bu günlerde yangından mal kaçırır gibi köylünün kendisine ait geçit hakkı olan yolların tahrip edilmesini, bunların jeotermal santraller için yapılmasını biz Nazilli Belediyesi olarak doğru bulmadık. Muhtarımız ve mahalle sakinlerimiz aradıktan sonra hemen bütün ekiplerimizle, daire müdürlerimizle ve Belediye Başkan Vekilimizle birlikte buraya geldik. Sahada İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yaptığı çalışmada da arkadaşların izinlerinin olmadığı tespit edildi. Şuan sahada tüm çalışmalar durduruldu. Tahrip edilen yol köylülerimizin kullanımına yeniden hazır hale getiriliyor tekrar. Biz Nazilli’de köylümüzle birlikte bu yeşil doğanın her zaman sahipçisiyiz. Her zaman korumasında olacağız. Ve şunu söylüyoruz, Jeotermaller ölüm saçtıkça biz onların Nazilli’de olmasını istemiyoruz. Aydın’da yapılan topyekun mücadeleyi Nazilli halkı olarak biz de burada vermeye hazırız. Bize emanet edilen bu yeşil doğanın hiçbir şekilde katledilmesine müsaade etmeyeceğiz. Tekrar buradaki yetkilileri ve sorumluları kınıyoruz. Firmanın hiçbir yetkilisi burada yok, kendileriyle telefonda görüştük. Biz gerekli izinleri aldık diyorlar ama ellerinde hiçbir izin belgesi de yok. Bugün böylesine ulusal önemli bir mücadele içerisinde olduğumuz süreçte eğer bunu bu kadar para hırsı bürümüş kişilerle bu işi yapıyorlarsa biz de burada doğaseverler olarak, Nazilli’nin sahipleri olarak, Nazilli’nin sevdalıları olarak kamyonlara çıktık mücadelemizi verdik ve bugün kazandık. Tüm Nazilli halkını, tüm Nazilli sevdalılarını bu mücadeleye sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.

VuAz5H

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.