SON DAKİKA

Günaydın Aydın Haber

Nazilli’de Adli Yıl Açılışı Yapıldı

Nazilli’de Adli Yıl Açılışı Yapıldı
Okundu
01 Eylül 2021 - 21:16

Yeni Adli yıl başladı. Nazilli Adalet Sarayı bahçesinde 2021-2022 Adli Yılı Açılış Töreni gerçekleştirildi.
Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen ve 20 Temmuz’da başlayan adli tatil sona erdi, 2021-2022 adli yılı başladı. Nazilli Adliyesi’nde tören gerçekleştirildi.
Törene Kaymakam Sedat Sırrı Arısoy, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz, Ağır Ceza Reisi Memduh Yalvaç, Aydın Barosu Temsilcisi Emel Şahin, hakimler, savcılar, avukatlar ve adliye personeli katıldı.
Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Cumhuriyet Başsavcılığı ve Aydın Barosu çelengi, Atatürk büstüne konuldu. Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz, Ağır Ceza Reisi Memduh Yalvaç, Aydın Barosu Temsilcisi Emel Şahin günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptılar.
Ağır Ceza Reisi ve Adalet Komisyon Başkanı Memduh Yalvaç, “Adalet bir devleti devlet yapar ve sosyal barışın teminatıdır. Mahkemeler ancak dosyaya giren deliller ile yargılamanın ardından maddi gerçeğe ulaşacaktır. Peşin hükümle kimse suçlu kabul edilemez. Yargılamalar kamu vicdanı önünde aleni olarak yürütülür. Adalet duygusunun yara aldığı toplumlarda bireylerin hak ve özgürlüklerinden bahsetmek mümkün değildir.
Bu vesile ile Yargı mensupları ve çalışanları olarak el ele adaletin tesisi için yeni adli yılda da çalışmaya devam edeceğiz. Nazilli adliyemizde 2. Ağır Ceza Mahkememiz geçen dönem faaliyete geçirilmiş yeni adli yıl ile birlikte de hukuk ve ceza mahkemelerimize ilave olarak iş Mahkememiz 2 hakimli olarak kurularak 1 Eylül itibari ile faaliyetlerine başlamıştır. Yeni personel alım sınavları tamamlanmış atama sürecinin ardından insan kaynağı olarak daha güçlü bir kadro ile adliyemiz faaliyetlerini sürdürecektir. Büyük önder Atatürk’ün kurduğu tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nde temel hak ve özgürlüklere, cumhuriyetin temel ilkelerine, hukuk devletine, yargı bağımsızlığına, evrensel hukuk kurallarına olan inançla yeni adli yılın tüm yargı mensuplarına, çalışanlarına, devletimize ve aziz milletimize hayırlı olmasını diliyorum. En içten saygılarımla katılımlarınız için teşekkür ederim” dedi.

Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz, “01 Eylül 2021 ve gelenek olduğu üzere bugün 2021-2022 adli yıl açılışını hep birlikte icra etmek için burada bulunuyoruz davetimize icabetinizden dolayı ayrı ayrı şükranlarımızı arz ederim. Vatanımızın bekası için gözlerini kırpmadan canını veren tüm kahraman şehitlerimiz gibi, görevi başında iken şehit edilen C. Savcımızı, Hakimlerimizi, Avukatlarımızı, Müdürlerimizi, Adliye İnfaz Koruma ve icra memurlarımızı rahmetle yad ediyor. mekanları cennet olsun diyorum. Bilindiği üzere tüm mahkemelerimizde, ‘Adalet mülkün temelidir’ ibaresi yazılıdır. Devlet yaşayan, nefes alıp veren bir varlık olsaydı, oksijeni kesinlikle adalet olurdu, Devlet adaletle vardır ve şanı adaletledir.
Usta şair ve ozan Niyazi Yıldırım Genç Osman Oğlu’nun şiirinin son dört mısrasında da belirttiği, “Ekmek, Su, Aş bulmak gecikebilir, Temele taş koymak gecikebilir. Devlete baş bulmak gecikebilir. Lakin Adalet gecikmez tez verilmeli” dediği gibi, Adalet yeri geldiğinde sudan, ekmekten daha öncelikli ihtiyaçtır. Adalet tüm tarihe mal olmuş liderlerin en önemli ilkesi, tüm filozofların tanımladığı en büyük erdem olmuştur. Yargı görevini icra eden bizlere ise bu büyük sorumluluk duygusu, zorlu bir vicdan muhasebesi ve vazife bilinci kalmaktadır, vazifenin zorluğu da kişisel değil yine evrenseldir, tarihin tüm geçmiş dönemlerinde, tüm ülkelerde yargı sistemi evrensel ve yerel nitelikte eleştirilere maruz kalmıştır ve günümüzden sonraki dönemlerde de kalacaktır, ülkemizde olduğu gibi modern hukuk devletlerinde, Hakimin, C. Savcısının veya Avukatın hukuku değil, kanunun çizdiği sınırlar ve ön gördüğü uygulamalardır dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm Hakları Saklıdır. gunaydinaydin.com - Copyright © 2017-2021