Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

NAZİLLİ TİCARET ODASI İNCİR ÜRÜNLERİ TANITIM TOPLANTISINA KATILDI

NAZİLLİ TİCARET ODASI İNCİR ÜRÜNLERİ TANITIM TOPLANTISINA KATILDI
18 Kasım 2019 - 21:04

Aydın İncir Araştırma Enstitüsü tarafından İncirliova’da düzenlenen “İncir Ürünleri Tanıtım Günü” etkinliğine İncirliova Kaymakamı Ediz Sürücü, Nazilli Ticaret Odası (NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan, Aydın ve İzmir’den sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, il, ilçe tarım müdürleri ile üreticiler katıldı.

Etkinlikte, kuru incire katmadeğer kazandırmak amacıyla incirden üretilen meyve suyunun, unun, konservenin ve şurubun tanıtımı yapıldı. İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Selim Arpacı “Ülkemizden kuru incirin kilosu 5 dolar olarak ihracata gidiyor. Ama doğal olarak bu şekilde işlenmiş olması durumunda 500 gramı Avrupa pazarında 25 avroya satılan bu şekilde ürünler var. Bizim amacımız hem ülkemizin döviz getirisini artırmak hem de ihracatçının ve incir üreticisinin gelir seviyesini artırmak.” diye konuştu.

NTO Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan ”Bölgemizin ihraç ettiği ürünlerin başında gelen incirin katmadeğer kazanması için uğraş vermekteyiz. Mesela İncir Cipsi üreten girişimcimize destek olmaya çalışmaktayız. “İncir Ürünleri Tanıtım Günü” ne istinaden sunumu yapılan incir unu, incir konservesi, incir suyu ve incir şurubu çalışmalarının, üreticilerimizin gelir seviyesini olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum. Özellikle yurtdışı fuar organizasyonlarımızda incir ve incirden yapılan gıdalara da yer verilmesi ile bölge ihracatımız artacaktır. Sayın Arpacı’ ya sektöre yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.Konuşmanın ardından katılımcılara incirden yapılan un, konserve, şurup ve incir suyu tanıtıldı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.