USD31,08
EURO33,67
CNY4,32
GBP39,36
EURO/USD1,08
BIST9.380,32
Petrol82,71
GR. ALTIN2.016,75
BTC1.596.973,78

Mücadele edilmezse büyük tehlikesi var!…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mücadele edilmezse büyük tehlikesi var!
Türkiye, inek, koyun ve keçi gibi hayvanlarda yurt dışı kaynaklı şap hastalığının görülmesiyle alarma geçti. Uzmanlar, üreticilerin şap aşısı yaptırmaları gerektiğini söylüyorTürkiye’nin birçok şehrinde yaklaşık iki aydır SAT-2 tipi şap virüsü görülmeye başlandı. Ahır ve ağıllardaki inek, koyun ve keçi gibi hayvanlarda şap hastalığı tespit edildi. Önlem amacıyla onlarca işletme ve köy karantinaya alındı. Şap hastalığıyla ciddi bir mücadele yürütüldüğünü belirten İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Selim Özkan, “Bu hastalık hafife alınmayacak, geçiştirilemeyecek kadar önemli bir konu. SAT-2 serotipi şap hastalığını taşıyan ilk vakanın Türkiye’de tespit edilmesiyle yardım ve desteğe hazır olduğumuzu ilgili bakanlıklarımıza ilettik. Kentin her mahallesinde ve köyünde veteriner hekimlerimiz var. Her zaman halk ve hayvan sağlığı için göreve hazırız. Hastalıkla mücadele kapsamında ithalat, ihracat ve kesim maksatlı sevkler dışındaki tüm hayvan hareketleri yasaklandı. Ayrıca ülke genelindeki hayvan pazarları da kapatıldı. İzmir’deki hayvanların tamamına yakını aşılandı. Viral enfeksiyondan kaynaklanıyor. Devlet aşısını üretti. Özellikle 3.5-4 milyon doz aşı Irak hattındaki Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine gönderildi. Aşılamalar devam ediyor. Şap her tarafa yayılmasın diye” dedi.

 

 

85 derece sıcaklık ta bu hastalık ölür,
Viral enfeksiyonun çok bulaşıcı olduğunu belirten Yavuz, “Şap hastalığı çift tırnaklı hayvanların akut seyirli, çok bulaşıcı ve zoonotik karaktere sahip viral bir enfeksiyonudur. Hastalığın bulaşma oranı yüksek olup hassas hayvan topluluklarında yüzde 100’e kadar ulaşabilmektedir. Bu nedenle hastalık ekonomik, siyasi ve ticari yönlerden büyük önem taşımaktadır. Virüs fiziksel etkenlere karşı değişik duyarlılık gösterir. Isıya dayanıksız olup 37oC’de 12 saatte, 60-65oC de 1/2 saatte, 85oC de ise birkaç dakika da etkisiz hale gelmektedir. Ancak düşük ısı derecelerine, ani donma ve çözülmelere karşı oldukça dayanıklıdır. Enfekte karkaslarda +4oC de 24-48 saatte laktik asit oluşumuna bağlı olarak hızla inaktive (etkisiz) olurken, kan, kemik iliği, lenf bezleri ve iç organlarda uzun süre dayanabilir ve ani dondurmalarda iskelet kaslarında da uzun süre aktif halde kalabilir. Virüs çevre şartlarına da oldukça dayanıklı olup yapağıda 24 gün, sığır derisinde 4 hafta, samanda 15 hafta, kepekte 20 hafta, oprakta 4 hafta, kuru ot ve danede 5 ay süreyle bulaşma yeteneğini koruyabilmektedir” diye konuştu.

BÜYÜK TEHLİKE
Hastalıkla titizlikle mücadele edilmemesi halinde büyük tehlikelerin ortaya çıkabileceğini belirten Yavuz, “Hayvancılık yapan insanlarımız bu günlerde çok arıyor beni. Gerekli bilgilendirmeyi yapıyoruz. Sormaya devam ettikleri sorulardan konuyu anlamadıkları anlaşılıyor. Bazı kişiler kendi yaptıklarına icazet almak için, soru sormuş olmak için soruyor. Türkiye’yi alarma geçiren hastalığın oluşturduğu tehlikeyi, alınması gereken basit önlemleri dahi anlamayanlara hayvancılık yaptırmamak gerekir. Şap hastalığı tarım ve hayvancılık sektörleri için de büyük bir tehdit oluşturabiliyor. Bu hastalıkta enfekte hayvanların sayısında büyük artış gözlenebilir. Bu da tarım ve hayvancılık endüstrisinde önemli kayıplara neden olabilir. Bu yüzden şap hastalığının kontrol altına alınması ve enfekte hayvanların izole edilmesi gerekmektedir. Şimdiki kamyonlar hızlı. Irak sınırında şap hastası olan bir hayvan bir gün sonra İzmir’e ulaşabilir. Hayvan alındığında hasta olduğu anlaşılamayabilir. Hastalıklı bir hayvanın girdiği işletme, o çevredeki üreticiler dikkat etmezse, deyim yerindeyse yanarlar. Üretici yanarsa tüketici kül olur” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Mücadele edilmezse büyük tehlikesi var!…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Günaydın Aydın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!