USD32,77
EURO35,09
CNY4,52
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
Petrol82,67
GR. ALTIN2.457,00
BTC2.211.334,01

Medya Federasyonları, Mardin’de buluştu…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Medya Federasyonları, Mardin’de buluştu

Türkiye’nin farklı bölgelerinde görev yapan medya federasyonları, Kültür ve Turizm Bakanlığının destelediği Anadolu Basın Buluşmaları projesi kapsamında Mardin’de buluştu. Toplantıda gazetecilerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri ele alınırken iş birliği içinde çalışmalar yapılması gerektiği de vurgulandı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve Mardin Gazeteciler Derneği ev sahipliğinde Yay Grand Otel’de Anadolu Basın Buluşmaları programı düzenlendi.
YOĞUN KATILIM
Programa Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Onursal Başkanı ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Sefa Özdemir, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Gaye Coşkun, Ege Gazeteciler Federasyonu Başkanı Cem Kaytan, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş, Mersin İnternet Gazetecileri Cemiyet Başkanı Vahap Şehitoğlu, Mersin İnternet Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Uğur Özgür, Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Nihat Mazmanoğlu, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı İlyas Bayraktar, Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca, Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Üstün Tuncer, Aydın Federasyon Başkanı Yardımcısı Cem Ulucan, Muğla İnternet Gazeteciler Derneği Başkanı Hürmüz Seda Köktener, Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan, Nazilli Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ümit Özmen, Anadolu İnternet Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Arif Kurt, Siirt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Durak, Diyarbakır Medya Derneği Başkanı Mesut Fidançiçek ve Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Özdemir, Batman Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Ercan Atay, Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı ve Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Tahir Gülebak, Kilis Basın Cemiyeti Başkanı Abdullah Alpdağ katıldı.
BÖLGE TURİZMİ MASAYA YATIRILDI
Toplantıda, bölgelerin kültürel ve turizm değerleri, turizm ve ekonomik kalkınmada basının yeri ile gazetecilerin yaşadığı sorunlar masaya yatırıldı. Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Ayhan Gök ve Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Toprak, Mardin turizminin bölge ekonomisine kattığı değere vurgu yaptı. Mardin Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Nasır Duyan, OSB’nin Mardin ekonomisinde lokomotif görevi üstlendiğini, un ihracatında Türkiye 2’incisi olduklarına dikkat çekerek, OSB’de bulunan sanayiciler olarak yıllık 1 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını söyledi. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Onursal Başkanı ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, gazetecilik mesleğinde deneyimlerini anlatırken, Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Sefa Özdemir ise federasyon ve cemiyetler arasında dayanışmanın büyütülmesi gerektiğini açıkladı.
“AMACIMIZ, HALKI AYDINLATMAKTIR”
Anadolu Gazete Sahipleri Basın İlan Kurumu Temsilcisi Tahir Gülebak, gazetelere verilen desteklerle ilgili bilgilendirme yaptı. Programda Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı’nın tebrik mesajı okundu. Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Mardin Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Çelik, Anadolu Basın Buluşmaları programının ilkini tarihi kent Mardin’de yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Programa 5 federasyon ve 18 gazeteci cemiyet başkanının katıldığını aktaran Çelik, “İlkini Mardin’de yaptığımız buluşmanın ikincisini Kapadokya, üçüncüsünü Ege, dördüncüsünü Akdeniz ve daha sonra da Karadeniz Bölgesi’nde yapmayı hedefliyoruz. Gazeteciler bir araya geldiğimiz zaman aslında Türkiye bir araya geliyor. Çünkü Türkiye’nin sorunlarını konuşuyoruz, tartışıyoruz. Siyasetten, politikadan uzak, illerin bölgelerin kalkınmasına dönük çalışmalarımız var. Haberde kullanacağımız dilin nasıl olması gerektiğini ve ayrıştırıcı dilin bertaraf edilmesi konusunda arkadaşlarımızla bir fikir birliğine vardık. Basın buluşmaları sonunda bir rapor oluşturarak sorunların çözümüne ilişkin adımların atılmasını sağlamak istiyoruz. Amacımız, doğru yerde doğru zamanda doğru haber yapmak ve halkı aydınlatmaktır. Bunu yaparken de illerimizde ve bölgelerimizde ekonomik kalkınmaya tanıtıcı ve yönlendirici haberlerle destek olma görevimizi de unutmuyoruz.” dedi.
MARDİN’İN TARİHİ YERLERİNİ GEZDİLER
Gazetecilerle akşam yemeğinde bir araya gelen Mardin Vali Vekili Taha Canpolat, Anadolu Basın Buluşmaları programının Mardin’de yapılmasını önemsediklerini söyledi. Programın ikinci günü gazeteciler, Kasımiye Medresesi, Deyrulzafaran Manastırı, Dara Antik Kenti ve Midyat ilçesinin tarihi yerlerini gezdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Medya Federasyonları, Mardin’de buluştu…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Günaydın Aydın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!