Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

MADEN SAHALARI İHALEYE AÇILDI

MADEN SAHALARI İHALEYE AÇILDI
16 Şubat 2020 - 19:07

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 20 Şubat tarihinde Aydın’ın Bozdoğan, Didim, Çine, Karpuzlu, Karacasu, Kuşadası, Köşk ve Söke ilçelerinde olmak üzere toplam 4 bin 783,31 hektarlık alanda maden işletmesi ve araması yapılmak üzere ihaleye açıldı.

Sözcü Gazetesinden Latif Sansür’ün haberine göre; Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Aydın’da 4 bin 783 hektarlık alanı kapsayan 8 ilçe ve 15 ayrı yerde maden işletmesi ve araması yapılması için ihale açtı. Tarım ve Turizm kenti Aydın’da 15 ayrı maden sahasının ihaleye çıkarıldığını duyurmasından sonra 11 çevre örgütü eylem ve basın açıklaması yaptı.

İhaleye açılan alanlardan birinin bulunduğu Kuşadası’ndaki çevreciler ayaklandı. Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki İsmail Cem Barış ve Dostluk Meydanı’nda bir araya gelen çevreciler, doğa katliamının durdurulmasını istedi. Kuşadası Çevre Platformu öncülüğündeki basın açıklaması ve eyleme 11 örgütlenme, platform ve grup destek verdi.

“DOĞA VE TARİHİ ALANLAR ZARAR GÖRECEK”

Çevreciler Adına ortak bildiriyi Filiz Çilek okudu. Çilek’in okuduğu bildiride “Maden arama ihalesinden biri de ilçemiz Kuşadası Davutlar Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır. Söz konusu alan Dilek Yarımadası Milli Parkı ile ekolojik ve coğrafi açıdan devamlılık gösteren tampon bölgede olup, “Önemli Doğa Alanı”nda, ormanlık alan ve ekolojik koridor özelliğinde kalmaktadır. Bölge aynı zamanda eko-turizm faaliyetlerinin gelişebilmesi için ilgili kurumlara bu konuda başvuruların yapıldığı bir bölgedir. Tarihi açıdan da önemli olan bölgede, Kurşunlu Manastırı ve Fındıkkale tarihi ve kültürel varlıklarımız bulunmaktadır. Priene Antik Kenti’ne de yakın konumdadır. Bölge maden arama ve ardından işletme faaliyetlerinden de zarar görebilecektir.”

“HALKIN SAĞLIĞI İÇİN KARŞI ÇIKIYORUZ”

“İhalenin yapılması durumunda Maden arama ve işletme ihalesi yapılması durumunda; doğal yaşama ve ekolojik sisteme ne derece ağır zararlar verildiğinin pek çok örneği vardır. Eko turizm etkilenecek geleceğe taşıma sorumluluğumuz olan kültürel ve doğal değerlerimiz yok olacak, dolaysıyla Kuşadası halkının benimsediği sürdürülebilir turizm hayallerimiz gerçekleşmeyecektir. Diğer yandan Bafa gölüne yakın Latmos dağlarını ve özellikle kanser hastalığının arttığı yerleşimleri ciddi şekilde tehdit eden maden sahaları şimdi de hemen yanı başımızdaki doğa harikası Milli Parkımızı tehdit ediyor. Buna tüm duyarlı yurttaşlar ve sivil toplum kuruluşları olarak itiraz ediyoruz.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.