SON DAKİKA

Günaydın Aydın Haber

Köy enstitüleri Atatürk’ün devrimlerinin önemli bir parçasıydı

Köy enstitüleri Atatürk’ün devrimlerinin önemli bir parçasıydı
Okundu
18 Nisan 2021 - 23:38


Köy enstitüleri 17 Nisan 1940 tarihinde 3803 sayılı yasa ile kurulmuştur.Tamamen Türkiye’ye özgü olan bu eğitim projesini 1938 tarihinde milli eğitim bakanı olan Hasan Ali Yücel yönetmiştir.
Köy enstitülerinin düşünsel anlamda oluşumu John Dewey’in verdiği rapor olduğu vurgulansa da asıl olarak Ethem Nejat’ın “Mesut köy “eseriyle benzerlikler taşımaktadır.
Köy enstitülerinin kuruluş amacı her şeyden önce “köylünün okutulması ve daha üretken hale getirilmesi “idi. Okullar tarıma elverişli arazisi olan köylerin yakınında kurulmuştu.Köy enstitüsünü bitiren öğretmenler sadece ilkokul öğretmeni olmakla kalmıyor aynı zamanda ziraatçilik,sağlıkçılık,duvarcılık,demircilik,terzilik,balıkçılık,arıcılık,bağcılık,marangozluk,müzik aleti çalma vb.alanlarda da bilgi sahibi oluyordu.Bu yüzden bu kurumlarda asıl amaç bilinçli ve mücadeleci insan tipi yetiştirmekti.Köy enstitülerinden mezun olan köylü çocukları öğretmen olabiliyor ya da eğitim gördükleri alanlarda çalışabiliyorlardı.Köy enstitüleri öğrencileri her sene 25 tane klasik roman okumakla yükümlüydü.Bu sayede zeki köy çocukları entelektüel kişilik kazanıyordu.
Köy enstitüleri Atatürk’ün devrimlerinin önemli bir parçasıydı.Kırsal kesim eğitimine önem verilmesi,ülkede değişimin köy yoluyla gerçekleştirilmek istenmesi yenilikçi bir yaklaşımdı.Dersler;kültür dersleri,ziraat dersleri ve çalışmaları, teknik dersler ve çalışmaları,beş yıllık sürekli tatiller ve teorik derslerden oluşmaktaydı.Sanata ve spora ayrıca önem verilmekteydi.
Teorik derslerde günümüzden farklı olarak yurttaşlık bilgisi yer almaktaydı.
Öğretmenlerin geçimleri için gerekli araç gereçler devlet tarafından sağlanıyordu, öğretmenlerle öğrenciler iş birliği içindeydi.Aynı zamanda araç gereçler den ve yeniliklerden köylüler de yararlanıyordu.
Köy enstitüleri enstitü içindekiler ve dışarıdakiler tarafından kuruluşundan birkaç yıl sonra eleştirilmeye başlandı.Eleştirilerin yoğunluğu köy enstitülerine yalnız köylü çocukların alınması,yeterince teorik eğitim verilmemesi ve kız erkek öğrencilerin bir arada eğitilmesiydi.
Enstitüler nitelikleri bakımından köy toplumunu bilinçlendirmekteydi.Eski zamandan bu yana Türk köylüsü üzerinden geçimini sağlayan ağa, siyasetçi ve din adamları için köylülerin bilinçlenmesi büyük bir sorundu.
Sizce köy enstitülerine benzer bir eğitim ülkemizde şu anda uygulanmakta mıdır ?
Köy enstitüleri uygulanmaya devam edilseydi bugün Türkiye eğitimde nasıl bir yol izlerdi?
Aybüke ??

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm Hakları Saklıdır. gunaydinaydin.com - Copyright © 2017-2021