Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

Koronavirüs salgınında Bozdoğan’da son durum

Koronavirüs salgınında Bozdoğan’da son durum
01 Nisan 2020 - 13:33

Dünya çapında 859 binden fazla insanı hasta eden ve on binlerce insanın ölümüne sebep olan koronavirüs ile mücadele devam ediyor.

Tüm Dünya mücadeleye devam ederken ülkemizde de tedbirler sıkı bir şekilde hayata geçirildi. Her ne kadar bazı tedbirlerde geç kalınsada diğer ülkelere göre mücadele yöntemimiz başarılı görünüyor, en azından şimdilik  böyle.

Peki Bozdoğan’da durumlar nasıl? Öncelikle herkesin merak ettiği bir soru var Bozdoğan’da Korona virüs vakası var mı yok mu? Vatandaşlar resmi kaynaklardan bir açıklama olmadığı için ne zaman bir ambulans görse, sanki içinde korona virüs hastası var gibi dedikodu yayılamaya başlanıyor. Sonrası malum ‘zaten dışardan geldi, umreden gelen akrabası vardı’ gibi gibi dedikodunun altı dolduruluyor. Hemen bir panik havası yaratılıyor. Ancak çok şükür henüz ilçemizde Korona vakasına rastlanmadı diyebiliriz. O da şimdilik.

Alınan önlemler ve tedbirler konusunda Bozdoğan Belediyesi bu işi sırtlamış görünüyor. Korona vakası için önlemler alınmaya başladığında sadece kamu binalarını zar zor dezenfekte yapan Bozdoğan Belediyesi muhtarların taleplerine de cevap vermede geç kaldı. Her ne kadar başlarda işin ciddiyetine varamasalar da sonradan hamle yaparak mahalle mahalle dezenfekte işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

Bozdoğan Kaymakamlığı ise aldığı kararlar ile Korona virüsü Bozdoğan’dan uzak tutmanın yollarını arıyor. Doğru da yapıyor. Tüm birimler teyakkuzda. Sosyal Hizmetler yaşlılara hizmet götürmek için gece gündüz çalışıyor. Sağlık Personelimize zaten sözümüz yok. Emniyet güçlerimiz Jandarması ve Polisi ile giriş çıkışları kontrol altına aldı. Bozdoğan dünden itibaren izole olmuş durumda diyebiliriz. Buraya kadar güzel.

Eksik kalan bazı noktalar da var… Bozdoğan’a umreden gelen vatandaşları polis ve jandarma zorla sokaktan topladı mı, topladı. Umreden gelenler misafir kabul etmeyecek denildi ama komşu akraba herkes hoş geldine gitti mi gitti. Umreden gelenlerin 14 günlük karantinası bitti vaka tespiti var mı yok mu muallakta kalmış. Bozdoğan şu an yabancı plakadan geçilmiyor. Bu gelenler tespit edildi mi, sayıları belli mi, kontrolleri yapılıyor mu izole edilmeleri sağlandı mı? Ne yazık ki eğer muhtar bilgi verdiyse yapılıyor, ya muhtar bilgi vermezse ne olacak??  Bu işin daha sıkı tutulması gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi (küresel salgın) ilan edilen Korona Virüs (Kovid-19) salgını karşısında Huzurun kenti Bozdoğan’a, ülkemize ve dünya insanlığına sağlık diliyorum. Bozdoğan için, ülkemiz için, geleceğimiz için tedbiri elden bırakmayalım. Koronavirüs salgınını en az zararla atlatabilmek için #Evdekalın #Sağlıklıkalın #Hayatevesığar

VuAz5H

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.