Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

KAYA “GÖREVE HAZIRIM”

KAYA “GÖREVE HAZIRIM”
07 Şubat 2019 - 21:50

Bozdoğan Ziraat Odası Başkanlığı seçimi için adaylığını açıklayan İsmail Kaya delegeler ile bir araya geldi.

Çiftçinin karnını yarmışlar, “kırk tane gelecek yıl” çıkmış diyen İsmail Kaya “Çiftçi girdi maliyetlerinden dolayı üretim konusunda kara kara düşünmektedir. Hangi çiftçi ile konuşsanız bu girdi fiyatlarıyla üretim yapılmaz,yapılamaz diyor. Çiftçimiz belki de ilk kez bu kadar karamsar ve ümitsiz. Bitkisel üretimde en çok kullanılan girdiler; mazot, gübre, tohum, zirai ilaç, sulama ve işçiliktir. Bakıyoruz Gübre fiyatlarına son bir yılda yüzde 100’ün üzerinde artmış.Bir çuval gübre 180 lira arkadaşlar. Çiftçi nasıl alıp tarlasına atsın üretim yapsın. Alanlar da vadeli veresiye olarak aldığı için faiz yükünün altında eziliyor. Bununla kalmayıp bu zorluklara rağmen üretim yapan çiftçinin mahsulü de para etmiyor. E ne yapsın bu çiftçi. Üretse borç üretmese borç. Üreticilerimiz bunalmış durumda” diye konuştu.

TARIM YİYECEK DEĞİL GELECEK MESELESİ

Tarımın yiyecek değil Gelecek meselesi olduğunu belirten Kaya “hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz bilir et ve süt fiyatları maliyeti kurtarmaz duruma geldi. Bozdoğanlı çiftçiler bu tür sıkıntılar yaşarken dışarıdan et ve süt ürünleri ithal etmesi beni üzüyor. Bugün bir inek bir buzağı 5 bin 300 liraya gitti. Hayvanları satıp üretimi bırakalım mı? Yine aynı şekilde bu sıkıntılar yaşanırken yem fiyatlarının 40-45 liradan 90 liraya çıkması üreticinin belini bükmüş durumda. Yara her geçen gün büyüyor. Tarıma yiyecek değil gelecek meselesi olarak bakılmalı ve üreticinin, çiftçinin ayakta kalması için hep beraber üzerimize düşeni yapmalıyız” dedi.

TEŞEKKÜR ETTİ, DESTEK iSTEDİ

Ayrılığın olmadığını ve seçilen tüm delegelerin temsil ettikleri bölgelerde kabul gören bireyler olduğunun altını çizen Bozdoğan Ziraat Odası Başkan Adayı İsmail Kaya “Ziraat odasının amacı çiftçilere hizmet vermektir. Bozdoğan ilçemizdeki 54 mahallemizden seçilen delegelerimiz yaklaşık 10 bin çiftçimizi temsil ediyor. Çiftçinin hakkını alın terini korumak hepimizin görevi. Bozdoğan ziraat odası olarak Üreticinin haklarını koruyacak, büyük projeleri hayata geçirebilecek yeni bir oluşuma ihtiyaç vardır. Bunların hayata geçirilmesi için ekibim ile birlikte hep beraber ayrım yapmadan çiftçilerimize hizmet etmek ve destek olmak için Bozdoğan Ziraat Odası Yönetimine talip olduk. İnşallah Birlik ve beraberlik içerisinde Ziraat Odası başkanlık seçimlerini gerçekleştirir ve üreticilerimizin sorunlarına hep birlikte çözüm olma fırsatını yakalarız.” diye konuştu

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.