SON DAKİKA

Günaydın Aydın Haber

İyi Parti Aydın Milletvekili Sezgin’den MKE Soru Önergesi

İyi Parti Aydın Milletvekili Sezgin’den MKE Soru Önergesi
Okundu
01 Temmuz 2021 - 16:40

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumunun kamu anonim şirketine dönüştürülmesini amaçlayan bu kanun teklifi kurumun özelleştirilmesinin önünü açan ve kurum personelinin hak kaybına neden olacak hususlar içermektedir. Teklifin gerekçesinde “Şirketleştirme yoluyla Kurumu özelleştirme baskısından kurtarmayı amaçlıyoruz.” ifadeleri, evet, kullanılmıştır ancak eminiz ki Kurum şirketleştirilerek Tank Palet Fabrikası gibi pek çok kamu şirketinin akıbetine mahkûm edilecektir, bu süreçte İhale Kanunu dışına da çıkarılacaktır.

Özelleştirmeyeceğinizi ifade ediyorsunuz, Komisyonda da bu yönde ifadeler kanun teklifine dâhil edilmiştir ancak bir sorununuz var, o da güvenilir olmamak. Öngörülebilirlik ve güvenilirlikten uzak uygulamalarla dolu karnenize bakıldığında “MKE özelleştirilmeyecek.” sözünüze elbette itimat etmiyoruz. Güvenilirliğinizi yitirdiğiniz için getirdiğiniz her kanun teklifine olabilecek en büyük şüphe ve tereddütle yaklaşıyoruz. Uygulamadaki realite, şüphelerimizde ne denli haklı olduğumuzu ortaya koyuyor. Öngörülebilirlik ve güvenilirlik dış politikada da tamamen aşılmıştır maalesef. Hukuka bağlılığı ve idarenin güvenilirliğini bile yok ettiniz, şimdi de muhalefeti yabancı yatırımcıları korkutmakla, caydırmakla suçluyorsunuz. Esasen sizlerin yol açtığı hukuk ve adalet noksanlığı yabancı sermayeyi ürkütmüş, caydırmış durumda. Bunun seneler itibarıyla istatistikleri çok açıktır, bunları ifade etmeme bile gerek yok. Biz elbette ki yabancı sermaye düşmanı değiliz; biz, sizin çıkardığınız yasalar ve yaptığınız uygulamalarla adalet duygusunu ve hukuk düzenini yozlaştırmanıza itiraz ediyoruz; ekonomi alanındaki tutarsız politikalarınıza ve kamu yararını hiçe sayan iç ve dış ticari ekonomik sözleşmelerinize karşı çıkıyoruz, uyarı vazifemizi yapıyoruz.

Değerli arkadaşlar, düzenlemeyle MKE’nin bütün çalışanlarının iş güvenliği de tehlikeye girecektir. Önlerine konacak sözleşmeyi altı ay içinde kabul etmeyen personel, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilecektir. Böylece, Kurumun içi boşaltılacak, ardından ahbap çavuş ilişkileriyle yeniden doldurulacaktır. Kurum çalışanları teklifle getirilen düzenlemeye rızaları olmadığını defaatle ifade etmişlerdir. Çalışanlar, teklifle ilgili taleplerinin Kurum yetkilileri ve hükûmet tarafından dikkate alınmadığını belirtmektedir. Maddelerle ve teklifin içeriğiyle ilgili çeşitli sakıncalar şu ana kadar etraflıca dile getirilmiştir, kamuoyunda da teklifin mahsurları ayrıntılı şekilde tartışılmıştır. MKE’nin akıbetini tehdit eden böyle bir düzenlemenin uygun olmayacağı çok çeşitli boyutlarıyla ortaya konulmuştur. Kurumun şirketleşmesine gerekçe olarak hantal yapısı öne sürülmektedir -daha önce de söylendi- Kurumun 2020 yılındaki net kârı 700 milyon lira civarındadır ve MKE en çok kâr eden ilk 3 kamu sanayi kuruluşu arasında yer almaktadır. Mali tablolara bakıldığında Kurumun etkili ve verimli şekilde faaliyet gösterdiği ortaya çıkmaktadır.

Biz İYİ Parti olarak MKE’nin daha büyük başarılara imza atabileceğini düşünüyoruz, bunun için de şirketleşmeye gerek olmadığına inanıyoruz. MKE’nin yapısını, imkân ve kabiliyetlerini güçlendirecek düzenlemeleri hayata geçirebiliriz. Ancak millî sanayimizin göz nuru bu Kurumun, getirdiğiniz teklifle iğdiş edilmesine onay vermemiz söz konusu olamayacaktır; sessiz kalmamızı da beklemeyin.

Genel Kurula saygılarımı sunarım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm Hakları Saklıdır. gunaydinaydin.com - Copyright © 2017-2021