Güncel Gündem Siyaset

İyi Parti Aydın Milletvekili Sezgin den ekonomik Kriz Sorusu

“İKTİDARIN DIŞ POLİTİKASI YOK, VARSA YOKSA HAMASET” “DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, KENDİ YAKTIĞI YANGININ İTFAİYECİSİ OLMAYA ÇALIŞIYOR” “AK PARTİ, SURİYE OPERASYONU İÇİN ABD VE RUSYA’DAN İCAZET ALAMADI MI?” TBMM Genel Kurulunda, Dışişleri..

İyi Parti Aydın Milletvekili Sezgin den ekonomik Kriz Sorusu
  • “İKTİDARIN DIŞ POLİTİKASI YOK, VARSA YOKSA HAMASET”
  • “DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, KENDİ YAKTIĞI YANGININ İTFAİYECİSİ OLMAYA ÇALIŞIYOR”
  • “AK PARTİ, SURİYE OPERASYONU İÇİN ABD VE RUSYA’DAN İCAZET ALAMADI MI?”

TBMM Genel Kurulunda, Dışişleri Bakanlığı bütçesi üzerinde İYİ Parti Grubu adına söz alan Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, ekonomik kriz hızla derinleşirken uluslararası ilişkilerde de durumun giderek daha vahim bir hal aldığını belirterek, “Dış politikadan bahsedemiyorum, zira dış politika yapılandırılmış bir yaklaşım gerektirir, böyle bir yaklaşımdan maalesef yoksunuz. İktidar sözcülerinin dilinde varsa yoksa boş hamaset; gerçek ile sanrı arasındaki fark büyüdükçe felaket yaklaşır.” ifadesini kullandı.

Sezgin, Türkiye’nin Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Karabağ, Irak, Afganistan, Karadeniz ve Ukrayna gibi çok sayıda sorunun ortasında sürekli savrulmalar girdabındayken, Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinin yönlendirilmesi ve yürütülmesi işlevini yitirdiğini belirtmiştir. Bakanlığın, iktidarın durup dururken yaptığı hataların vahim sonuçlarını onarmaya ve kendi yaktığı yangını söndürmeye çalıştığını belirten Aydın Sezgin, Suriye’de yapılması planlanan operasyona da ABD veya Rusya’dan icazet alınamadığını ifade etti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI GİRİŞ SINAVLARINA İLİŞKİN ENDİŞE VERİCİ DUYUMLAR ALIYORUZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na hitaben “Savunma sanayimizin öncü şirketlerinin ve başka ulusal varlıklarımızın BAE’ye kelepir fiyatına satılması söylentilerinin gerçekle bağdaşmadığını bugün burada taahhüt edebilir mi?” ifadelerini kullana Sezgin, “Bakanlığa giriş ve başkâtiplik sınavlarının düzenlenmesi ve değerlendirilmesi konusunda endişe verici duyumlar aldığımızı belirtmek istiyorum. Son 4 aday meslek memuru ve başkâtiplik sınavlarında komisyon başkanı ve üyesi olarak fiilen kimler görev almıştır? Bu konuların aydınlığa kavuşturulması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Aydın Milletvekili Sezgin, Doğu Türkistan’da birçok saygın örgütün tespitlerine göre soykırım yaşandığını vurgulayarak, “diktatörlük rejimi ve rejimin insan hakları ihlalleriyle kirlenen Çin Halk Cumhuriyeti topraklarında düzenlenecek olan olimpiyatlara Türkiye’nin katılım durumunun” açıklanmasını istedi.

Uluslararası ilişkilerin tahrip olduğunun altını çizen Sezgin, “Demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını esas alan iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem hayata geçirildiğinde Dışişleri Bakanlığına ve dış politikamıza eski itibarı ve ulusal çıkarlara odaklanma ihtiyatı yeniden kazandırılacaktır. Türkiye’nin dış politikada güvenilirliği, inandırıcılığı ve caydırıcılığı Türkiye’nin büyüklüğüne yakışır düzeye gelecektir.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL