Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

İŞKUR’DAN OKUL MÜDÜRLERİNE SEMİNER

İŞKUR’DAN OKUL MÜDÜRLERİNE SEMİNER
13 Şubat 2020 - 22:06

Nazilli İŞKUR Hizmet Merkezi ile Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde okul Müdürleri ve Rehber Öğretmenlere öğrencilerin meslek seçiminin önemi konusunda seminer verildi.

Nazilli Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda Nazilli İŞKUR Müdürü Yakup ERGENLİK ile İş ve Meslek Danışmanı Gülseren ALBAYRAK tarafından istihdam edilebilirlik açısından “Meslek Seçiminin önemi konularında seminer verildi. Nazilli İŞKUR Müdürü Yakup ERGENLİK; İŞKUR tarafından yapılan İşgücü Piyasası Analizlerinde işverenlerin büyük bir çoğunluğunun nitelikli eleman arayışı içerisinde olduğu gerçeğine ulaşıyoruz. Üniversite bitirmenin artık iş garantisi sağlamadığını, Ailelerin meslek seçiminde öğrenci tercihlerini göz önünde bulundurmalarını, öğrencilerin yetenek ve kabiliyetlerini ortaya çıkaran mesleklere yöneltilmesine olanak sağlamaları gerekmektedir. Doğru meslek seçimi hem bireyi, hem de ülke ekonomisini etkileyecektir. TÜİK verilerine göre Nazilli ve bağlı ilçelerde 18-24 yaş aralığında hem eğitimde, hem de istihdamda bulunmayan 6820 genç var. Bunun yanında kısmi zamanlı iş hayatına atılmış, ancak işsiz olarak gözüken o kadar da üniversite mezunu genç var. Bu gençlere iş olanakları hazırlamak çabasındayız. İşverenlerden gelen talepleri de göz önüne aldığımızda mesleki eğitimin önemi ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle İŞKUR ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu dönem hem öğrencilere, hem de velilere yönelik aktif çalışmalar yapmak için öğrencilere bilgilendirme seminerleri vereceğiz. Bu hususta okul Müdürlerimiz ve Rehberlik Öğretmenlerinizden destek istiyoruz.

İş ve Meslek Danışmanı Gülseren ALBAYRAK ise seminerde Okul Yöneticisi ve Rehber Öğretmenlere öğrencilerin iş ve mesleğin ayrımı konusunda bilgilendirilmesinin önemini anlatarak; meslek seçiminde yapılan yanlışlar, meslek seçiminin kişinin hayatına etkileri, meslek seçimini yapılırken dikkat edilmesi gereken konular, sadece para ya da duygusal nedenlerle karar verilmemesi gerektiği hakkında bilgiler aktardı.

Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail ŞİMŞEK; katılımlarından dolayı Nazilli İŞKUR’a ve okullarımızın kıymetli yöneticilerine teşekkür ederim. Mesleki Eğitimden gelen ve meslek lisesinde idarecilik yapan biri olarak ilçemizde mesleki eğitimi geliştirecek her türlü çalışmanın en önemli destekçisi olacağız. İŞKUR ile güçlü bir işbirliği kurarak öğrencilerimizin nitelik gerektiren alanlara yönelmesi için çalışacağız. Bu konuda bizlere en büyük desteği sağlayacak olanlar da eğitimin değerli neferleri olan okul yöneticilerimiz ve rehber öğretmenlerimiz olacaktır. Dönem sonuna kadar ortaokul ve liselerde “meslek seçimi”, “CV Hazırlama teknikleri” ve “İş Arama Becerileri Eğitimi” konularda seminerler verilecektir. Meslek Lisesi Memleket meselesidir. İstihdama ciddi manada katkı sunmaktadır. Okumuş işsiz yetiştirmek istemiyoruz. Öğrencileri doğru meslek tercihleri ile daha ileriye taşımak hedefimizdir. Seminere Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail ŞİMŞEK, Nazilli İŞKUR Müdürü Yakup ERGENLİK, Okul Müdürleri, Rehberlik Öğretmenleri ve İŞKUR İş ve Meslek Danışmanları katıldılar

VuAz5H

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.