Günaydın Aydın | Aydın Haberleri

Örnek Resim

İNSANLIK MİRASINI YOK EDİYORLAR

İNSANLIK MİRASINI YOK EDİYORLAR
04 Şubat 2019 - 13:07

Yenipazar’ın Direcik Mahallesi’nde bulunan ve bölgenin en önemli tarihi mezarlarından olan Tümülüs Laletepe mezarı, defineciler tarafından yapılan kaçak kazılarla köstebek yuvasına döndü.

Yenipazar’da bulunan tarihi mezar, kaçak kazı yapan definecilerin kurbanı oldu. Aydınlı doğa severler mezarda yaptıkları incelemede, içine sürünerek girilen ve iki bölümden oluşan oda mezarın işlenmiş taşlarının parçalara ayrıldığı, Laletepe’den geriye yığılmış toprakların kaldığını gördüklerini belirtti.
Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, “Daha henüz kazı çalışması yapılmadan bile ziyaretçilerin geldiği Laletepe Tümülüsü, belki de Direcik’te yaşayan yöre insanlarına gelecekte çok şey kazandıracaktı. Sadece Direcik’in değil, Aydın’ın kültürel zenginliğine de büyük değer katacak bir insanlık mirası yok oldu. Suçlular tespit edilse de, mezardan geriye pek sağlam bir şey kalmadı. Ne yazık ki kaçak kazı yapanlar, binlerce yıl öncesinden bizlere kalan bu insanlık miraslarını acımasızca yok ediyorlar” diye konuştu.
Özellikle eğitim kurumlarında, çocuklara Türkiye’nin kültürel geçmişinin tanıtılması gerektiğinin altını çizen Bahattin Sürücü, “Ülkemiz için büyük değer taşıyan eserlerimiz yakından gösterilmeli, bu zenginliklerden gurur duymaları sağlanmalıdır. Her taşın altını arayan kaçak kazıcılarla dolu olan ülkemizde, yöre insanlarının bilgilenmesi ve bilinçlendirilmesi çok önemlidir” dedi. 

VuAz5H

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.