USD32,51
EURO34,94
CNY4,48
GBP41,55
EURO/USD1,07
BIST10.391,89
Petrol82,42
GR. ALTIN2.409,59
BTC2.176.354,74

İklim Krizi Ülkemizi Tehdit Ediyor…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İklim Krizi Ülkemizi Tehdit Ediyor.

Erozyonla Mücadele Haftası Stant etkinliğinde Görüşünü sorduğumuz TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi Mehmet ÖZDEMİR yaptığı açıklamada; “ İklim krizi; dünyamızın ortalama sıcaklığında 1.1 derecelik artışa sebep oldu. İklim krizinden en yoğun etkilenecek  yerlerden biri ülkemizin de içinde bulunduğu Akdeniz Havzası’nda dünyanın geri kalanına göre %50 oranında daha fazla yaşanacak.

İklim Krizi Su Varlıklarımızı Etkileyecek.  

İklim Krizine dur diyemezsek, sıcak hava dalgaları sıklığını ve şiddetini arttıracak, su varlıklarımız giderek azalacak, Ülkemizde bu  gün kişi başına düşen 1.347 m3 su miktarı su kıtlığı çeken ülke konumunda olan  ülkemizin, nüfus artışı ve su potansiyelindeki azalma ile birlikte 2030 yılından önce su fakiri ülke olması kaçınılmaz olacaktır.  

İklim Krizi Erozyon, Kuraklık ve Çölleşmeyi hızlandıracaktır.

Ülkemizde topraklarımız, iklim değişikliği ve insan etkileri ile  oluşan erozyon, kuraklık gibi sebeplerle her geçen gün bozuluma uğruyor. Ülkemiz kırsal alanının yaklaşık ¾’ü  orta ve yüksek şiddette çölleşme riski altında. Ülkemizde her yıl 642 milyon ton toprak erozyona uğruyor. 500 yıl gibi bir zamanda oluşan 1 cm’lik verimli üst toprağın 16 yıl gibi kısa sürede kaybedilmesi anlamına geliyor. Ülkemiz şimdiden ciddi bir kuraklık tehdidi altında ! Ege Bölgesi başta olmak üzere ülkemizin her bölgesinde kuraklık baş gösteriyor. İklim değişikliğiyle yaşadığımız ani ve şiddetli yağışlar ormansız sahalarda erozyonu arttırarak topraklarımızı yok ediyor. Küresel Isınmayı 1.5 dereceyle sınırlayamazsak 2050 yılında tarımsal ürünlerin verimliliği %45 oranında azalacak.

Toprağı Korumak Yaşamı Korumaktır ve Hepimizin Görevidir.

Karar alıcılara; sera gazı salınımının 2030 yılına kadar en az %35 oranında azaltılması ve kömür başta olmak üzere fosil yakıt kullanımının terk edilmesi, toprak varlığımızı koruyarak çölleşme ile mücadele edilmesi konusunda TEMA Vakfı’nın çağrısını yineliyoruz.” Dedi.

Türkiye Çöl Olmasın.

Mehmet ÖZDEMİR                   TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İklim Krizi Ülkemizi Tehdit Ediyor…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Günaydın Aydın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!