Telefon
WhatsApp
Leyleklere özel yuva yapıldı...
300 X 250 Reklam Alanı

Bahattin ALBAYRAK / NAZİLLİ /Aydın, - Gökçealan leyleklerine yüksek gerilim hattında elekrik akımına kapılmamaları için yeni bir yuva yapıldı. İzmir İlinin Selçuk ilçesine bağlı Gökçealan köyüne 40 yıl aradan sonra gelen bir çift leylek (Ciconia ciconia) vatandaşlar arasında büyük sevinç yaratmıştı. Yapılan incelemelerde leyleklerin yüksek gerilim hattının olduğu bir direğe yuva yapmaya çalıştıkları görülmüştü. Bir yandan yuva yapmaya çalışan leylekler, çiftleşmelerini de sürdürmüşlerdi.
EKODOSD’un bilim danışmanı üyesi EGE Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş’la görüşerek leyleklerin durumu aktarıldı. Leyleklerin yuva yapmaya çalıştıkları yüksek gerilim direğinin uygun olmadığı ve çarpılma riski yüksek olduğu görüldü.
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Bu nedenle İzmir GDZ Elektrik Dağıtım Şirketiyle görüşülerek yakın alandaki güvenli bir direğe demir platform takılması konusunda anlaşıldı.
Selçuk GDZ personelleri tarafından getirilen demir platformun üzerine, Gökçealan’lı kadınların da yardımıyla bağ çubuklarından bir yuva yapıldı ve üzerine yumurtaların zarar görmemesi için saman ve otlarla desteklendi. Sabah erken saatlerde yuva yerine gidildiğinde, leyleklerin yeni yuvada oldukları görüldü. Ancak uzun bir süre sonra leylekler uçarak bağların arasına gitti.
Dönüşlerinde gagalarında yuva malzemesiyle döndükleri ve yine yüksek gerilim hattına yuva yapmaya çalıştıkları görüldü.
Sonra biri tekrar yeni yuvaya kondu, bir süre sonra tekrar yüksek gerilim direğine geldi.
Getirmiş oldukları malzemeler rüzgarla yere düştüğünden, yuva yapımında sıkıntı çektikleri ama inatla bunu sürdürdükleri görüldü. Eğer yüksek gerilim direğine yuva yapımında başarılı olamazlarsa, yeni yapılan yuvaya taşınacaklarını tahmin ediyoruz. Bu öncelikle kendi yaşamları açısından çok önemlidir.
Yuvaya yakın olan evlerde yaşayan vatandaşlar sürekli olarak gözlem altına aldıkları leyleklerin köylerinde kalmasını istiyor ve yavrularını merakla bekliyorlar. Leylekleri izlemeye devam ediyoruz” dedi. 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!