Telefon
WhatsApp
KENDİ COĞRAFYAMIZA SAHİP ÇIKALIM’
300 X 250 Reklam Alanı

Nazilli Belediyesinin öncülüğünde ilçenin turizmine katkı sağlamak amacıyla ünlü deprem profesörü Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ve beraberindeki 40 kişilik akademisyen heyetini Nazilli'ye konuk etti.Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ev sahipliğinde ilçenin inanç, kültür ve gastronomi turizmini geliştirmek ve katkı sunmak amacıyla Türkiye’nin tanınmış deprem profesörü Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ve beraberindeki 40 kişilik akademisyen heyetini İlçede ağırladı. Kültür gezisi organizasyonuna Başkan Özcan ve Prof. Dr. Ercan’ın yanı sıra Mastaura Antik Kenti arkeoloji kazılarını yürüten Doç. Dr. Sedat Akkurnaz, ADÜ Sümer Kampüsü Müdürü Prof. Dr. Tuncay Sepetçioğlu, 40 kişilik çeşitli dallarda akedemisyen, Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen ve gazeteciler katıldı.

Ziyaretler Oyuk Baba ziyareti ile başladı. Ardından Apaklar Mahallesindeki kadınların kendi elleriyle hazırladıkları ikramlarla devam etti. Heyet buradan Mastaura Antik Kentine daha sonra ise Sümerbank Fabrikası ve Arpaz Konağı ziyaret edildi. Son olarak ilçenin en ünlü yiyeceği olan pide yenerek gezi sona erdi.

NAZİLLİ’Yİ KALKINDIRMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ’

Arpaz Kalesi ziyaretinin ardından açıklamada bulunan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, çok güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını söyledi. Başkan Özcan, "Övgün Ahmet Ercan hocam yanında çok değerli arkadaşlarıyla birlikte geldi. Nazilli’nin tanıtılması noktasında eski bürokrat ve değerli büyüklerimiz, kazı ekibi arkadaşlarımızla beraber bugün güzel bir kültür gezisi yaptık. Nazilli’de güzel bir organizasyon ev sahipliği yaptık. İlk önce Oyuk Baba türbesini ziyaret ettik. Oradaki bir değeri ortaya çıkarmaya çalıştık. İnşallah Belediyeler birliği manasında güzel bir projemiz var. Bakanlıktan da destek aldığımızda Oyuk Baba türbesini inanç turizmi noktasında kültürel doğa turizm katkı sağlanması konusunda ciddi bir çalışma planlıyoruz. Hocalarımızla o projeyi genişleteceğiz. Sümerbank’ın tanıtımı şehrimizin tanıtımı noktasında kültürel tanıtımıyla ilgili çalışmalarımız var hocalarımızla. Binlerce yüzlerce unutulmuş değerlerin hepsi tek tek ayağa kaldırılıyor. Bizlerde Nazilli Belediyesi ekonomik imkanlarımız ve bütün şartlar dahilinde bu kalkınma sürecinin içiresinde olacağız. Nazilli sanayileşmesinin yanı sıra özellikle turizme, kültürel turizme, doğa turizmine ve uzun yaşamıyla vatandaşlarımızın cazibe noktasına gelecek. Ben buna inanıyorum. Diğer il ve ilçelerimiz nasıl ziyaretlere açılıyorsa binlerce insan bir araya gelebiliyorsa Nazilli içinde bunu gerçekleştireceğiz. Nazilli’nin neresine gitseniz tarih yer alıyor. Kıymetli esreler çıkıyor. Nazilli’de üretilen ürünler tanıtılacak ve satışı noktasında duyurulacaktır. Salgın süreci bu çalışmalarımızı sekteye uğrattı ancak şimdi yine yeniden başlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

SÜREKLİ İLETİŞİMDE OLACAĞIZ’

Nazilli’nin kültürel yapısının tanıtılması konusunda ellerinden geleni her zaman yapacaklarını dile getiren Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan,” Bir cumhuriyet şehrinin turizm boyutunda tanıtlaması gerekiyor, bunun için Nazili Belediyemiz ile sürekli iletişimimiz oldu. Oyuk baba yaylasına çıktık. Yeni bir yer, daha önce hiç görmemiştik. Görüş alışverişimiz devam edecek. Mastaura kendi parasını basan ender roma kentlerinden biridir. Nazilli’nin dağ köylerini görmemiştim. Yöresel ikramları muhtarların araçlarını vermesi memnuniyetle bu işi yapmaları etkileyiciydi. Arkeologların genel sıkıntısı kaynak bulamamaktır. Türkiye’de bulunan ilk kolezyum. Yalnızca turistler için değil bizler için de gerekli. Çünkü bu ülke bizim jeolojik çalışmalar da başlayınca kazı işlemleri de hızlanacak belediye bu işe maddi kaynak sağlıyor. Umarım kısa zamanda ortaya çıkacaktır. Nazilli’de olmak çok keyifliydi. Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

KENDİ COĞRAFYAMIZA SAHİP ÇIKALIM’

Arkeoloji kazılarını yürüten Doç. Dr. Sedat Akkurnaz ise,” Nazilli 4 bin yıldır insanların yaşadığı bereketli güzel bir coğrafya. Günümüzde de biliyoruz çok önemli bir güzergah üzerinde. Anadolu’yu Ege’ye bağlayan yol güzergahı üzerinde. Dolayısıyla Nasnaron ve Arpaz gibi Antik Kentleri barındıran Nazilli, daha çok bilinme, daha çok tanınma açısından kültür turizminde fark edilmeye başladı. Yavaş yavaş turistler gelmeye başladı. Turizm şirketleri buraya ilgi göstermeye başladı. En başta herkesin yapması gereken Nazilli yerel halkının tarih bilincine, kendi coğrafyasına sahip çıkması. El birliği ile çok güzel şeyler yapacağız inşallah” diye konuştu.

‘DÜNYA MİRASININ TAM ORTASINDAYIZ’

ADÜ Sümer Kampüsü Müdürü Prof. Dr. Tuncay Sepetçioğlu, Nazilli’nin tam bir dünya mirası bir ilçe olduğunun altını çizerek, “Nazilli hepimizin bildiği üzere antik Yunan’dan, Roma’ya, Bizans’a, Beylikler dönemine, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine çok nadide eserleri barından sosyal kültürü barındıran çok renkli bir coğrafya. Çok büyükte bir potansiyel arz ediyor. Bu tür kültür faaliyetleriyle, rotalarıyla, bir takım şenlik ve aktiviteleri ile gerek ulusal gerekte uluslararası bazlı boyutta da Nazilli’yi tanıtabiliriz. Kaldı ki çok büyük lokasyon avantajımız var. Efes gibi Afrodisyas gibi Hiyerepolis gibi dünya mirasının tam ortasındayız. Dolayısıyla çok büyük turizm destinasyonu olabilir. Uzun yaşam kenti Nazilli. Bu anlamda gastronomide son derece önemli bir yer. Ben inanıyorum ki yerel idareciler ve bilim kanadıyla da ve doğru bir politikayla da bu amacımıza da ulaşacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!