Telefon
WhatsApp
Efe'nin harman olduğu yeri kenefe benzetti...
300 X 250 Reklam Alanı

Efe'nin harman olduğu yeri kenefe benzetti
Aydın Denge Gazetesi imtiyaz sahibi Mehmet Aydın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Efe ve Efe kültürüne ağır hakaretlerde bulundu. “Zeybek oyunlarının figürleri uzun süre gizlendikleri mağaradan çıkan efelerin kendi pisliklerine basmamak için gösterdiği özenden oluşuyor” sözlerini sarf eden Aydın’a ildeki Efe kültürünü yaşatan dernek ve birçok okuyucudan sert tepk geldi.Mesleki kariyerinde bir dönem FETÖ'nün kapatılan Cihan Haber Ajansı'nda da çalıştığı bilinen Aydın Denge Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Aydın, ildeki Efe ve Efelik kültürüne ağır hakaretlerde bulunduğu skandal bir paylaşıma imza attı. FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’da yaşanan İhanet Kalkışması'nın ardından Devlet'in yönettiği operasyonlar kapsamında da ‘Her an alınabileceği' endişesi ve saplantısı içerisinde o dönem bazı personellerine türlü söylemlerde bulunduğu da konuşulan Aydın’ın Efelik kültürüne yönelik ağır hakaretine karşı Aydın’daki bazı derneklerden de cevap gecikmedi.

"Kamuoyundan Özür Dilemelidir"

Konuyla ilgili, Ortaklar Yörük Efeler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Esma Doğan tarafından yapılan açıklamada, “Efelik kültürüne yapılan küstahça ve saygısızca açıklamayı kınıyoruz. Bizler Yörük Dernekleri olarak Mehmet Aydın adlı gazetecinin efeler ve zeybekler hakkında yazdığı açıklamayı kabul etmiyor ve aynen kendisine iade ediyoruz. Atalarımızdan bizlere miras kalan ve bu günlere taşıdığımız kültürel güzelliklerimize yapılan bu açıklamayı kabul edemeyiz. Kahraman Efelerimize dil uzatma cesareti olanların Türklüğün sorgularız. Onlar ki bu ülkenin bir karış toprağını vermemek için canlarını feda ettiler. Efelik figürleri kahramanlık içerir, kardeşlik içerir, barış içerir. Kendini bilmez bir açıklamayla kirletilemez. Efeler için yapılan bu söylemin doğruluğunu ispatlaması gerekir. Aydın’da yaşayan birisi tarihini, geçmişini çok iyi bilmeli ona göre açıklama yapmalıdır. Ege’nin babayiğit Efelerine kimsenin söz söylemeye hakkı yoktur. Biz bu vatanı onlara borçluyuz. Kuva-i Milliye’nin direnişindeki efelere, kızanlara borçluyuz. Zalimlere karşı savaşan şehitlerimize borçluyuz. Kamuoyundan derhal özür dilemeli ya da söylediklerini ispat etmelidir” ifadelerine yer verildi.

Basın Camiası’nda ‘Eski FETÖ’cü’ Olarak Biliniyor

Öte yandan FETÖ’nün kapatılan yayın organı Cihan Haber Ajansı’nda uzun süreler çalışması nedeniyle, ildeki basın camiası tarafından da ‘Eski FETÖ’cü olarak nitelendirilen Aydın’ın, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı ‘Topuklu Efe’ lakaplı Özlem Çerçioğlu ve ekibine yönelik sözde Efelik kültürü üzerinden yönelttiği ağır hakaretlerde, “Bir rivayete göre, zeybek oyunlarının figürleri uzun süre gizlendikleri mağaradan çıkan efelerin kendi pisliklerine basmamak için gösterdiği özenden oluşuyor. Günümüzde Aydın’ı yönetenler de aynı figürleri sergiliyor. Kendilerinin ve diğerlerinin b*kuna basmamaya çalışıyorlar” ifadelerine yer verdiği gözlemleniyor.

İşte o paylaşım ve paylaşım sonrası gelen tepkiler

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Yazarlarımız

Aydin Nöbetçi Eczaneler

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150