Telefon
WhatsApp
BAŞKAN ATAY EFELER’DE TARIMA DEĞER KATIYOR...
300 X 250 Reklam Alanı

BAŞKAN ATAY EFELER’DE TARIMA DEĞER KATIYOR

             İlçenin yöresel ürünlerine değer kazandırmak için projelerini art arda hayata geçiren Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, hem belediyenin tarım arazilerini üretime kazandırmasıyla hem de ilçedeki tarım ürünlerine ve üreticilere verdiği önemle bölge halkının takdirini topluyor.

Ekonomik daralmanın vatandaşa etkisini en aza indirmek için belediye bünyesinde üretilen tarım ürünleri, Efeler Belediyesi’nin %100 Kadın Emeği Tarımsal Ürün Fabrikası’nda özenli bir şekilde hijyen koşulları altında işleniyor. Sadece kadınların istihdam edildiği fabrikada tüketime hazır hale getirilen ürünler, Efe Bakkal raflarında vatandaşların beğenisine sunuluyor. Efeler’in bereketli topraklarının sunduğu gıdaları yurtiçinden ve yurtdışından tüketicilerle buluşturmak için kurulan www.efelerpazari.com adresli internet sitesinden yapılan çevrimiçi satışla da ürünlerin eşsiz lezzet ve kalitesi kent sınırlarını aşıyor.

             ENGİNAR İÇİN HEDEF DÜNYA PAZARINA AÇILMAK

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın “En büyük hedeflerimden biri yaygın olarak tüketilmesini sağlamak” dediği kentin yöresel ürünlerinden olan enginarın üretimi için belediye tarafından ilk çapa 2020 yılında vuruldu. Baltaköy ve Tepecik mahallelerindeki toplam 45 dönümlük arazide damla sulama tekniğiyle üretilen enginarlar, %100 Kadın Emeği Tarımsal Ürün Fabrikası’nda işlenerek 7 çeşit konserve ürün haline getiriliyor. Efeler enginarının ilerleyen dönemde yurtdışına satışının yapılarak dünya pazarında yerini alması hedefleniyor.

ÜRETİM ENGİNARLA SINIRLI DEĞİL

Efeler Belediyesi’nin yetiştirdiği tarım ürünleri enginarla sınırlı kalmıyor. Tepecik Mahallesi’ndeki arazilerin 10 dönümünde şevketibostan, 2 dönümünde kuşkonmaz üretiliyor. Şahnalı Mahallesi’ndeki 8 dönümlük arazide kekik, Şevketiye Mahallesi’ndeki 1 dönüm arazi üzerinde ise örtü altı tarım yöntemiyle ejder meyvesi yetiştiriliyor.

20 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE BUĞDAY ÜRETİMİ

Yöreye özgü ürünlerin yanı sıra temel tüketim gıdaları da üretim yelpazesinde bulunuyor. Efeler Belediyesi, buğday üretimini Alanlı ve Mesutlu mahallerinde toplam 40 dönümlük bir arazide yapıyor.  Yetiştirilen ürünler, un ve ekmek haline getirilerek Efeler

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!