Telefon
WhatsApp
Bagatur herkes için yaşam felsefesi olmalıdır...
300 X 250 Reklam Alanı

Bagatur Dünya Federasyonu’nun kurucu başkanı Hüseyin Yabir, dezavantajlı grulardan olan kadınlara yönelik savunma eğitimlerinin ara verilmeden devam ettiğini belirtti. Yabir “Kadınlarımız şiddeti adresi değildir” dedi.
Bagatur Dünya Federasyonu toplumsal sorumluluk kapsamında özellikle kadınlara yönelik, Bagatur öz savunma dersleri vermeye devam ediyor. Nazilli’de 2017 yılında Hüseyin Yabir tarafından kurulan Bagatur Dünya Federasyonu, toplumsal sorumluk projesi gerçekleştirerek son dönemlerde artan kadın ve çocuğa yapılan şiddete yönelik öz savunma (kendini koruma) dersleri veriyor. Yabir, Bagatur bir yaşam biçimi olduğunu ifade ederek, 32 ülkede temsilcilik ve federasyonları bulunan Nazilli Türk Savaş Sanatı Bagatur’un kişiler üzerinde psikolojik ve fizyolojik olarak faydaları olduğunu ifade etti.
“KİBAR DAVRANMA ERDEMLERİNİ ZAMAN İÇERİSİNDE KAYBETTİK”
Ülkemizde iyice artan kadına ve çocuğa şiddete karşı toplumsal sorumluluk projesi kapsamında çeşitli etkinlikle ve programlar farkındalık yaratmaya çalıştıklarını ifade eden Yabir, “Modern çağın sıkıntılarından bir tanesi insanın fabrika ayarlarından biraz uzaklaşıp yalnızlaşması, ekonomik sıkıntılarla boğuşması, vaktini bütün enerjisini başka alanlara harcaması bunun içerisinde kadim değerlerimizden gelen saygı, sevgi, hürmet, edep karşıdaki insana kibar davranma erdemlerini zaman içerisinde kaybettik. Bütün ilişkiler, duygular, modern toplumlarda meta haline geldiği zaman insanlarda bir süre sonra karşılıklı olarak birbirlerini meta olarak görmeye başlıyorlar. Malesef aile içine kadar düşmüş durumda. Özellikle bu konuda fizyolojik olarak erkeklerden daha güçsüz durumda bulunan kadınların, erkeler tarafından her zaman dövülebilen hakaret görebilen insanlar olarak görülmesi onlara şiddet kapılarını açıyor. Ayrıca kadınlarımızın şiddetin adresi olmadıklarını, gerektiği zaman bir erkek kadar karşı koyabilecek güce ve kudrete sahip olabileceklerinin ispatını ortaya koymaya çalışıyoruz. Kadınlarımız bu konuda bu eksikliği tamamlamaları kendileri korumaları ve geliştirebilmeleri için, fizyolojik ve psikolojik olarak hazırlanmaları için bunun yanı sıra okulumuzda endişe, stres atabilmeleri için meditasyon programlarına katılmalarını başlangıç olarak tavsiye ediyorum” dedi.
‘ÖĞRENCİLER SIKINTILARDAN VE ENDİŞELERDEN DERTLERDEN UZAKLAŞIYOR”
Bagatur eğitimlerinden bahseden kurucu Yabir,” Ayrıca okulumuzda okçuluk, kılıç eğitimlerimiz var. Kadim kültürümüzün sanatımızın getirmiş olduğu yıllarca insanların doğa içerisindeki fizyolojik ve ruhsal dinginliklerini sağlayan öğreti programlarıyla donatılmış bir savaş sanatımız var. Yani bu uzak doğu savaş sanatlarını getirmiş olduğu tekniksel akrasyonlardan ibaret bir savaş sanatı değil. Bu daha detaylı daha kadim daha bizim geleneklerimize uygun formlarla