Telefon
WhatsApp
Akdeniz foku marinada koruma altına alındı...
300 X 250 Reklam Alanı

Bahattin ALBAYRAK / DİDİM /Aydın, - AYDIN’ın turizm merkezlerinden olan Didim ilçesinde Akdeniz foku görülerek EKODOST Derneği tarafından incelemeye alındı.
Didim ilçesinde özel bir firma tarafından işletilen marinada, bir Akdeniz foku görülerek ortaya çıktı. Akdeniz foku incelemeye alındı. Genellikle Didim açıklarında ve zaman zaman Didim Marina’da görüntülenen, sosyal medya da paylaşılan Akdeniz fokunun durumu incelemeye alındı.
Marina sakinleri tarafından yapılan ihbarla EKODOSD Derneği Başkanı Bahattin Sürücü ve üyeleri, Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Egemen İşcan, Söke- Kuşadası-Didim Şefi Erdinç Kutsal, Sualtı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu'ndan (SAD-AFAG) Biyolog Nail Sevingel, Didim Sahil Güvenlik Komutanı Teğmen Murat Efe ve Didim Belediyesi veterinerleri fokun ortaya çıktığı bölgeye gelerek Akderniz fokunu incelemeye aldılar.
Sualtı Araştırmaları Derneği ile görüşülerek, Akdeniz fokunun fotoğrafları gönderilirken, fokun daha önceki yıllardan tanımlanan bir fok olduğu bildirildi.
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü yaptığı açıklamasında, “SAD-AFAG Koordinatörü Cem Kıraç, onlarca video ve fotoğraf görüntülerinden ve yerinden birinci elden bilgilerden bu tanımlı fokun diğer Akdeniz foku bireylerinin gösterdiği normal soluma davranışını göstermediğini gözledikleri belirtildi. Gerek karada yattığında gerekse suda yüzerken burnundan nefes almak yerine ağzını açıp kapayarak nefes almaya çalıştığının ve ayrıca ağzından ve burnundan aşırı miktarda salya çıkardığının belirlendiğini belirtti.
Ege kıyılarında yaşayan Akdeniz foklarının geleceği ana popülasyonlara sahip olan sadece Türkiye ve Yunanistan’ın yapacağı koruma çalışmalarına bağlıdır. Sadece bu nadir canlıların korunması ve bireysel müdahaleler yeterli değildir. Asıl önemli olan bu canlıların yaşam alanlarının korunmasıdır. Özellikle kıyıların yapılaşmaya açılması, doğal habitatların tahrip edilmesi ve mağaralara suni platformlar yaparak kıyı mağaralarının doğal yapılarının bozulması önlenmelidir.
Zira foklar sadece denizde değil, aynı zamanda uygun kıyıların kara kısmına çıkarak burada yavrular ve yine kıyıda yavrularını büyütür. Didim ilçemizde olduğu gibi, 2016 yılında da Kuşadası’nda başka bir Akdeniz Foku marina içindeki bir tekneye çıkmıştı. Fokları denizde görebilmek çok büyük bir şansken, marina içlerine kadar gelmesi bir eksikliği de göstermektedir. Aşırı ve bilinçsiz avlanmadan dolayı besin grupları azalan ve dinlenebilmek için bakir alanlar bulamayan foklar, balık açısından zengin olan ve kış sezonu olması nedeniyle teknelerin demirli olmasından dolaylı marinayı tercih ettiğini tahmin etmekteyiz.
Akdeniz fokunun, marina içindeki hareketleri Didim Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından takip edilmektedir. Herhangi bir olumsuz durumda Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün koordinasyonluğunda ekipler bir araya gelerek müdahale edeceklerdir” ded

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!