Telefon
WhatsApp
Akar'a işgal edilen adaları sordu
300 X 250 Reklam Alanı

*İYİ Partili Sezgin, Akar'a işgal edilen adaları sordu*

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Milli Savunma Bakanlığı bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerinde söz alarak, Bakan Hulusi Akar'a Yunanistan'ın işgal ettiği adalarla ilgili görüşlerini sordu.

Taksim'de geçtiğimiz hafta yaşanan saldırının Suriye'deki gelişmelerden bağımsız düşünülemeyeceğini belirten Sezgin, "Terörist PKK-PYD/YPG ve IŞİD tehdidi yetmiyormuş gibi İdlib'de ortak hareket ettiğimiz HTŞ ve yakın bir eş güdüm içinde olduğumuz Suriye Millî Ordusu da ülkemiz için bir tehdit yumağı hâline gelmiştir. İdlib odaklı ve Suriye Millî Ordusu merkezli tehdit sarmalı için uzun vadeli çözüm perspektifiniz nedir diye sormadan edemiyorum." ifadelerini kullandı.

Pençe-Kılıç Harekâtı'nda Suriye askerlerine de kayıp verdirtildiği iddialarını hatırlatan Sezgin, "İddialar doğruysa bu kasten mi yapılmıştır?" şeklinde konuştu. Sezgin, Karkamış'a yapılan saldırıyla ilgili olarak, havan topu menzilinin bulunduğu alanların tamamının Suriye Millî Ordusu denetiminde olduğunu belirterek, "saldırının SMO içindeki gruplar tarafından yapılmış olabileceğine yönelik değerlendirmeler dolaşıyor, bu konuyla ilgili görüşlerinizi merak ediyorum." ifadelerini kullandı.

*"S-400'lerin akibeti ne olacak?"*

ABD'den F-16 alımına ilişkin belirsizliğin devam ettiğini belirten Aydın Sezgin, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın F-16'ların ne zaman tedarik edileceğine ilişkin beklentilerini sordu. Sezgin, "Kongrenin satışa onay vermemesi durumunda hangi seçenekler öngörülmektedir?" sorusunu yöneltti.

S-400'leri de gündeme getiren Sezgin, "Geçtiğimiz yıllar bu Meclis çatısı altında bir uyarıda bulunduk, tercihinizin yanlışlığını ısrarla vurguladık. Netice itibariyle S-400'ler atıl durumda. Bunların akıbeti ne olacak?" ifadelerini kullandı.

*"İktidarın NATO üyeliği konusundaki görüşü değişti mi?"*

İYİ Partili Sezgin, ABD'nin Yunanistan'a birçok üs kurduğunu, iki ülkenin sınırımızda ortak tatbikatlar yaptığını belirterek, "Girit'ten Dedeağaç'a kadar kurulan veya tahkim edilen üslerin, tesislerin varlık sebebi nedir? Bakanlığınız bu işleri tehdit olarak değerlendirmekte midir?" şeklinde konuştu. Sezgin ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iki ay önceki bir konuşmasında Yunanistan'ın bazı adaları işgal ettiğini açıkladığını hatırlatarak, "Millî Savunma Bakanı olarak adalarımızın işgali konusundaki değerlendirmenizi öğrenmek isterim." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin NATO üyeliğine ilişkin Akar'ın ifadelerini de gündeme getiren Sezgin, "İktidarın Rusya'yla ilişkilerindeki yeni anlam ve daha da yakınlaşma arayışları, Şanghay İş Birliği Örgütü'ne üyelik talebi gibi son dönemde yaşanan gelişmeler ışığında NATO'nun ulusal kimliğimizin bir parçası olduğunu, Türkiye'nin NATO'nun merkezinde olduğunu hâlâ düşünüyor musunuz?" sorusunu yöneltti.

Nazilli Tarım ve Hayvancılık Fuarı

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!