Telefon
WhatsApp
AGC VE NGC'NİN ORTAK AÇIKLAMASIDIR...
300 X 250 Reklam Alanı

*AGC VE NGC'NİN ORTAK AÇIKLAMASIDIR

KAMUOYUNA

Toplumun haber alma özgürlüğünü teminat altına alan, doğruluk, şeffaflık ve tarafsızlık ilkeleriyle hareket eden basın mensupları olarak görevimiz; değişen ve gelişen her tür olayı kamuoyuna en doğru ve şeffaf biçimde aktarmaktır.

Ancak maalesef, Nazilli'de geçtiğimiz Cumartesi günü yaşanan üzücü olayda, gazeteci meslektaşımız Günay Papuşçu, kamuoyunu bilgilendirme çabasını engelleyen bir şiddet örneğiyle karşılaşmıştır. Nazilli’de geçtiğimiz Cumartesi günü alkollü bir işletmede sigara denetiminde bulunan emniyet görevlisi darp edilmiş, tek görevi bunu kamuoyuna aktarmak olan gazeteci meslektaşımız da olayı haberleştirmeye çalışması nedeniyle fiziki saldırıya uğramıştır.

Bizler toplumun haber alma hakkını hürriyeti adına anayasal güvence altında olan bir mesleği ifa ediyoruz. Meslektaşımızın da görevi buyken maalesef hiç istenmeyen bir olay meydana gelmiştir. Biz meslektaşları olarak yaşanan olaya ilişkin Günay Pabuşçu’nun ve emniyet görevlisinin yaşadığı mağduriyete dair haberleri de kamuoyuna aktarmış, meslektaşımızın yanında olduğumuzu da en başında belirtmiştik.

Ancak gelinen nokta itibariyle olayın ana figürlerinden olan şüpheli Uğur K.’nın avukatı, bizleri kamuoyunda hedef gösterir bir pozisyona sokmaya çalışmış sanki şüphelinin yaptığı fiilin normal olduğunu savunur bir dille Nazilli Sulh Ceza Hakimliği’ne verdiği söz konusu olayla ilgili haberlere erişim engeli kararı verilmesini dilekçesine yansıtmıştır.

Biz gazeteciler, olayları kendi çıkarımız için değil, halkın doğru ve tarafsız bir şekilde bilgilendirilmesi adına aktarmaktayız. Hakimlikçe yayından kaldırılması kararı verilen haberler ve videolar da yaşanan sürecin tüm detaylarıyla objektif bir biçimde yansıtılmasının ardından gerçekleşmiştir. Fakat söz konusu avukatın sunduğu dilekçede yer alan, ‘Bunu fırsat bilen haber siteleri’ ifadeleriyle gazeteler ve gazeteciler zan altında bırakılmaya çalışılarak son derece yakışıksız bir dil kullanılmıştır,

Bizler Hakimliğin vermiş olduğu erişim engeli kararını talebini elbette ki yerine getirdik ancak dilekçede yer alan bu ifadelerin yakışıksız olduğu kadar aynı zamanda haddini aşan ifadeler olduğunu da kamuoyuna önemle belirtmek istiyoruz.

Gazeteciler olayları fırsat bilmez, kamuoyuna olduğu gibi aktarmaya çalışır. Yayından kaldırılan haberler ve videolar, tüm çıplaklığıyla ve objektif şekilde bakıldığında yaşanan sürecin olduğu gibi aktarılmasından ibarettir. Bizler gazetecilerin hedef göstermeye çalışılmasını kınıyor, bir daha bu tür üzücü olayların yaşanmamasını temenni ediyoruz.

AYDIN GAZETECİLER CEMİYETİ
NAZİLLİ GAZETECİLER CEMİYETİ

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Yazarlarımız

Aydin Nöbetçi Eczaneler

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150