Genel Güncel

Gazeteciler Afrodisyası Gezdi

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Aydın Gazeteciler Cemiyeti tarafından ortaklaşa düzenlenen “Gazeteciler Kültür Gezisi”nde Aydın sınırlarında olan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine yer alan Afrodisias’ı daha yakından..

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Aydın Gazeteciler Cemiyeti tarafından ortaklaşa düzenlenen “Gazeteciler Kültür Gezisi”nde Aydın sınırlarında olan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine yer alan Afrodisias’ı daha yakından tanıma fırsatı bulduk.

Hem Afrodisias’ı daha önce bilmediğimiz yönüyle tanıdık, hem de Karacasu İlçemizin geçim kaynakları arasında yer alan çömlekçilik mesleğini yerinde gördük. Geziye katılan gazeteciler ilk önce çömlekçilerin imalat yerinden başlayan gezi çok da güzel anlarada sahne oldu Turizm İl Kültür Müdürümüz Umut Tuncer kısaca çömlekçilik ve bölge hakkında bilgi verirken çömlek ustasının verdiği ilginç ve bir o kadar da tarihi bilgi ile Gelin Testisini öğrendik. İl Müdürü Tuncer Yeni Evlenen Dha Muhabirimiz Cemal Yıldırım ve Eşi Hazal Yıldırım’a bu GELİN testisini hediye etti.
“Gelin Testisi”nin hikayesini ise şöyle;

“3 ağızlı bu testinin gövdesi erkeğin kalbini temsil ediyor. Ağızlardan sadece bir tanesi açık ve erkeğin kalbine yani testinin gövdesine ulaşıyor. Diğer iki ağız ise kapalı. Erkeğin kalbine ulaşmıyor. Bu da ‘başkalarına gönlüm kapalı’ demek oluyor. Erkek sadece bir kişiye sevdalı. Sadece birini gönlüne sığdırmış ve ‘gönlüm sadece sende’ demek istiyor. Aynı zamanda tek eşliliği simgeliyor. Emzikler de çocukları ve aile bütünlüğünü temsil ediyor.

Daha sonra çömlek atölyesi gezisi sırasında AGC Başkanımız Semra Şener ve Turizm İl Müdürümüz Umut Tuncer ile birlikte çömlek tezgahında bir deneme yaptılar.
Daha sonra Karacasu’nun meşhur pidesini gazetecilere ikram ettiler.
Afrodisyas tarihi ören yerinde müze gezisi ve alan gezisi yapılarak burada yaşayanlar hakkındaki bilgileri Sanat Tarihçisi rehber eşliğinde yerlerinde anlatılarak tarafımıza verildi.
Tüm Aydın ve Nazilli Basını olarak bu geziyi düzenleyen AGC Başkanı Semra Şener ve Turizm İl Kültür Müdürü Umut Tuncer beye sonsuz teşekkürler ederiz. Ayrıca tüm vatandaşlarımızı bu tarihi ören yerine gezmeye bekliyoruz.İnanın burada ki eserler ve yaşayanların yaşam tarzları ile ilgili bilgiler le donanıp Ülkemizin ne kadar değerli olduğunu yakından şahit olacaksınız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL