Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim
AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

FUTBOL VE ÖTESİ

FUTBOL VE ÖTESİ
25 Mart 2019 - 12:41

Futbol Dünyamızda diğer her şeyimiz gibi kirden kapkara…Neredeyse tüm maçlarda ilginç skorlar var. Tüfek icat oldu mertlik bozulmuştu, futbol bahisleri icat oldu Futbol bitti. Gün geçmiyor ki bir şike olayı gündeme gelmesin.

Dünya kirlenirken ülkemizdekiler daha hızlı kirleniyor nedense. Her konuda dibe vurduğumuz gibi futbolda da dibe vurmuş durumdayız. Dört büyükler iflasın eşiğinde. Kötü yönetim, kişisel çıkarlar ve cahillikten dolayı ülkenin en saygın kulüpleri devlet desteğine muhtaç duruma düştü. Devlette bu kulüplere Ziraat bankası aracılığı ile yardım edecek.

Yardım ediyor çünkü halen daha futbol ile avunan, tuttuğu takım kazanınca mutlu olan milyonlarca taraftar var. Tek hobileri, tek sevinçleri nerdeyse. Ve bu büyük kitle, siyasetinde kullanmak istediği bir kitle aynı zamanda. Devlet bu kulüpleri hiçbir zaman düzgün denetlemez ama batınca kurtarır. Çünkü onlara ihtiyacı var. Kulüplerde bunu biliyor ve sorumsuz davranmaları için bir neden daha oluşuyor.

Beşiktaş Feda yıllarını başarıya çevirirken sonrasında tekrar aynı açmaza girdi ve batık durumda. Fenerbahçe başkanının parası ile kurtulmaya çalışırken nerdeyse küme düşecek. Trabzon yıllardır devlet desteği ile ayakta. Galatasaray desen, anlı şanlı işadamları, GS lisesi mezunu onca yöneticiye rağmen oda batık durumda ve kendini eğitimsiz ve kibirli bir teknik direktörün ellerine teslim etmiş durumda. Hepsinin hali içler acısı. Avrupa da başarı kazanamadıkları gibi, artık tek dertleri Türkiye de birşeyler yapmak.

Bu kaos ortamında Başakşehir artık zamanı geldi diyerek şampiyon yapılıyor. Kurmaca takım arkasında bilinen güçlerle diğerlerinin iç çalkantılarından yararlanarak ve seyirci baskısından uzak (seyircisi de olmadan) daha düzgün oluşturulan yapı ile şampiyon olacak.

Bu kötü senaryo milli takıma da yansıdı ve kurtarıcı diye getirilenlerin, hiçbirşeyi değiştiremediği de görüldü. Şimdi de Dünya 3.sü yaptı diye son kurtarıcı Şenol Güneş’e teslim Milli takım. İlk maçımızda Arnavutluğu yendik. Başarı gelecek mi peki? Elbette gelmeyecek… Kişiler belli bir alt yapı ve düzen varsa başarı getirebilir. Aksi takdirde sonuç hep hüsrandır. Bu nedenle gurubumuzda ki zayıf takımlar nedeni ile İzlanda’yı geçerek 2. Olabiliriz ama sonrası yine kötü bitecek. Ama bir süre oyalanacağımız kesin…

Futbol dünyası eğitimsiz ve yeteneksiz insanlarca yönetiliyor yıllardır. Federasyondan, teknik direktörlere, futbolculardan, spor yorumcularına kadar cahil ve aptal insanlarla dolu bir dünya.Tekrar ediyorum cahil ve aptallarla dolu bir dünya. En büyük teknik direktörlerimizin Dünya Futbolunda adı yok. Avrupa da 2.

Liglerde bile yer alamazlar. İşte Terim bir kere gitti bir daha kapıdan giremiyor, Şenol Güneş Kore’de, Denizli ise İran‘da takım bulabildi. En önemli futbolcumuz Arda da tutunamadı ve mahkeme kapılarında sürünüyor, Cenk İngiltere de sıradan bir takımda dahi tutunamadı.Örnekler çoğaltılabilir.

Bu sorunların temel nedeni eğitimsizlik. Toplum olarak eğitimsiziz. Okumuyoruz, çalışmıyoruz, üretmiyoruz ve kolay kazanç peşinden koşuyoruz. Futbol toplumun ayrılmaz bir unsuru. Toplum olarak ve Yönetim kademelerindeki insan kalitemiz yükselirse futbolda da başarı yakalayacağız, siyasette seviye kazanacak, ekonomide, tarımda…Ama ne yazık ki az sayıdaki kaliteli insanlar yönetim kademelerinin tamamen uzağında. Doktor oluyorlar, Mühendis oluyorlar, işadamı oluyorlar ama ülke yönetiminde, konumuz olan örneğin futbolda söz sahibi olamıyorlar. İşimiz zor…Çok zor…Bu nedenle kalitesine inandığınız bir insan olursa onun yönetimde olması için çaba gösterin, oy verin, destek verin…

(Bu hafta Aydın ve ilçelerdeki son durumu değerlendirecek ve seçim tahminlerimi paylaşacaktım ama seçim yasakları başladı ve en zararsız konu futbolu yazdım. Merak eden özelden sorabilir)

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.