USD33,07
EURO36,15
CNY4,56
GBP42,83
EURO/USD1,09
BIST11.139,46
Petrol84,78
GR. ALTIN2.599,45
BTC2.111.817,46

FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ …

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NAZİLLİ TİCARET ODASI 2024 YILI

ÜYE BULUŞMA TOPLANTILARINA DEVAM EDİYOR

Toplantıda Tekstil, Hazır Giyim ve Konfeksiyon Meslek Grubunda Kayıtlı Olan Üyeler, İnşaat Ve Yapı Malzemeleri Ticareti Grubunda Kayıtlı Üyeler İle Elektrikli Ev Aletleri ve Beyaz Eşya Ticareti Meslek Grubunda Kayıtlı Üyeler Olmak Üzere Üç Meslek Grubu Bir Araya Geldi  

Üyeler Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN, Meclis Başkanı Süleyman GÜRBÜZ ile Yön.Krl.Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin EREN tarafından karşılandı.  

Toplantıda 3.Meslek Grubu, 6.Meslek Grubu ile 12.Meslek Grubunda 15 yıl ve üzerinde Ticaret Odası kaydı bulunan üyelere Teşekkür Belgeleri verilirken mesleğini 50 yıldan fazla süredir kesintisiz sürdüren Kaya Kitap Kırtasiye-Kaya ÜZEL ‘ e NTO Onur Ödülü takdim edildi

Toplantıda; Bölge ekonomisini konu alan Nazilli bölgesi tanıtım filminin ardından  Oda tarafından tespit edilen sorunların yanında üyelerden alınan talepler dikkate alınarak oluşturulan sorunlar dosyasıyla ilgili lobi faaliyetleri ve üst düzey yetkililerle yapılan görüşmeleri içeren tanıtım ve bilgilendirme videosu gösterildi. 2013 yılından bu güne kadar gerçekleştirilen hizmetler ile üyelerin menfaatine olan belgelendirme uygulamaları ile bölgemizde sadece NTO bünyesinde hizmet veren kurum temsilcilikleri hakkında bilgilendirme yapıldı.    

 Nazilli Ticaret Odası faaliyet ve projelerinin üyelerin sorunları ile bölgeyi ilgilendiren ekonomik yatırımların gerçekleşmesi için yapılan çalışmalardan oluştuğu irdelendi.  

YÖNETİM KURULU BAŞKANI NURİ ARSLAN;

NAZİLLİ’DE, BÖLGENİN GELİŞMESİ, YENİ İŞ SAHALARININ AÇILMASI VE SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN PROJE ÜRETEN TEK KURUM NAZİLLİ TİCARET ODASIDIR.  

ÜYELERİMİZİN SORUNLARI VE İHTİYAÇLARI BİZİM ÖNCELİĞİMİZDİR. BİR ARAYA GELMEYE, KARŞILIKLI FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ    

Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN yaptığı konuşmada; katılımınız için teşekkür ediyor, Yönetim Kurulu ve Oda Meclisim adına hoş geldiniz diyorum.  


2/5

İlkini geçen yıl gerçekleştirdiğimiz üye buluşma toplantılarının ikincisini gerçekleştiriyoruz.  

Ticaret Odası yönetimi olarak üyelerimizin ihtiyaç ve sorunlarının çözümü için çalışıyor, bölgeyi ilgilendiren kamu hizmetleri ve yatırımların sizlerin menfaati doğrultusunda gerçekleşmesi için lobi faaliyetlerimizi aralıksız ve her platformda sürdürüyoruz.

ESNAF KEFALET KREDİSİ BENZERİ BİR SİSTEMİN TİCARET ODASINA KAYITLI ÜYELER İÇİN DE GEÇERLİ OLMASI İÇİN LOBİ FAALİYETİ YÜRÜTÜYORUZ  

Nazilli Ticaret Odası olarak gerçekleşmesi için çalıştığımız, her platformda yetkililere iletilen konuların başında; küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaç duyduğu esnaf kefalet kredisi benzeri bir finans sisteminin Ticaret Odası üyeleri için de uygulanması gelmektedir.  

Esasen bir kamu kaynağı olan Halk Bankası tarafından tahsis edilen düşük faizli uzun vade ödemeli esnaf kredisinden aynı işi yapan, aynı ölçekteki firmalardan Ticaret Odasına kayıtlı olanların faydalandırılmaması anayasal bir eşitsizliktir.  

Esnaf-Tacir ayrımında nasıl ciro ve alım-satım rakamlarına bakılıyorsa, Ticaret Odası üyelerinin de standartları belirlenecek bir kredi sistemiyle daha yüksek oranlarda kredi kullanmaları sağlanmalıdır. Esnaf Kefalet Kredisi devam etmeli ancak Ticaret Odası üyeleri için de benzer bir finans sistemi kurulmalıdır.  

Ticaret Odasına kayıtlı üyelerin bu sistemden veya yeni düzenlenecek ayrı bir kredi sistemden yararlanmaları için yasa değişikliği, mevzuat düzenlemesi gerekiyor.  

GELECEĞİN PATRONLARINI YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ

Diğer önemli bir sorunumuz teknik personel ihtiyacının her geçen gün artmasıdır. “Geleceğin Patronlarını Yetiştirmek İstiyoruz”  sloganı bize ait bir ifade olup bu sloganla konunun önemine dikkat çekmek ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak için gayret gösteriyoruz.  Sınırsız kaynaklara sahip değiliz. Ülke olarak var olmak, ekonomik ve siyasi anlamda bağımsızlığımızı devam ettirebilmek için; çalışmak, üretmek ve ihraç etmek zorundayız. Ancak üretimin her safhasında hatta ticaret hayatının her safhasında meslek eğitimi almış gençlerimize ihtiyaç duymaktayız. Eğer bu konuda gerekli önlemleri almaz ve teknik liselerin sayısını arttırmazsak gelecekte üretim konusunda çok daha büyük sıkıntılar yaşayacağız. Meslek liselerine giden öğrencilerin sanayide çırak olacağı yönündeki yanlış düşünceleri ortadan kaldırmalıyız. Kaldı ki hiç kimse çıraklığını yapmadığı bir işin ustalığını yapamaz, o iş dalında işyeri sahibi yani işinin patronu olamaz.  


3/5

Anne babalar olarak evlatlarımızı mümkün olduğunca meslek liselerine yönlendirmeliyiz. Teknik ve mesleki eğitim almış kişinin iş hayatında başarılı olma şansı daha yüksektir.  

İş-Kur verilerine göre ülkemizde lisans mezunlarının ancak % 97 si eğitimini aldığı bir işte çalışmaktadır. Diğer bir ifadeyle mesleğiyle ilgili bir işte çalışamayan, iş bulamayan veya bulduğu işe razı olan mutsuz bir genç nesil yetiştiriyoruz. Bu sorunun tek çaresi ilköğretim döneminde öğrencileri; yetenekleri, vasıfları ve başarılarına göre meslek liselerine veya ilgili liselere yönlendirmektir.        

ÖZEL MESLEK LİSELERİ TÜRKİYE’NİN SANAYİ VE TİCARET SEKTÖRÜ İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR

Bu gün bölgemizde faaliyette bulunan, üretim ve ihracat yapan işletme sahiplerinin önemli bir kısmı meslek lisesi mezunudur. Geleceğin patronları teknik ve mesleki eğitim alan gençlerimiz olacaktır. Şu anda üretim ve imalat yapan işletmelerimizin en büyük ihtiyacı mesleki eğitimini tamamlamış gençlerimizdir.

Ancak bu ihtiyacın karşılanması ve aynı zamanda gençlerimize daha iyi bir gelecek hazırlamak için Özel Meslek Liselerinin sayısını arttırmalıyız. Özel meslek liselerinin kuruluşları kolaylaştırılmalı, bürokratik engeller kaldırılmalı, bu okullar desteklenmelidir.

Bununla birlikte mesleki okullarda görevli öğretmenlerimizin de günümüz teknolojisi ve üretim teknikleri yönünde bilgileri güncellenmeli, belirli dönemlerde branşlarıyla ilgili sanayi işletmelerinde veya üniversitelerde hizmet içi eğitim almaları sağlanmalıdır.

BÖLGEYE 50 YIL HİZMET VEREBİLECEK BİR HİZMET BİNASI KAZANDIRDIK. HİZMET BİNASI TÜM OLANAKLARIYLA ÜYELERİMİZİN HİZMETİNDEDİR  

Nazilli Ticaret Odası Hizmet Binası göreve geldiğimiz dönemde planladığımız ilk projelerden birisidir. Odanın eski hizmet ofisi ile şu anda sahip olduğumuz imkanların mukayesesi bile yapılamaz. Eski hizmet binasında üyelerimizin yararlanabileceği, toplantı ve iş görüşmelerini yapabilecekleri en küçük bir alan yoktu. Biz 2013 yılında hizmet binasını planlarken şu andaki durumu öngördük. Yani binayı yaptıktan sonra banka gelsin, noter gelsin, hizmet işletmeleri gelsin demedik. Projemize göre arazi aldık. Hizmet binamızı en az 50 yıl hizmet verebilecek seviyede ve rezerv alanı ile birlikte tamamladık.  


4/5

Projemizde bankaya ve hizmet işletmelerine kiraya verilecek işyerleri belliydi. Nazilli Ticaret Odası Ege Bölgesinin en donanımlı ve tüm ihtiyaçları karşılayabilecek durumda olan az sayıdaki hizmet binalarından birisine sahiptir.  

NTO Hizmet Binası; 2014 yılında yapım çalışmalarına başlanmış, 2016 yılında hizmete açılmış, deprem yönetmeliği ile iş sağlığı ve güvenlik kuralları dikkate alınarak inşa edilmiş, başta 500 kişilik bölgenin en büyük konferans salonu olmak üzere çeşitli büyüklükteki dersliklere varıncaya kadar tüm olanaklar üyelerimizin hizmetine sunulmuştur. Üyelerimiz tüm iş görüşmelerini, toplantılarını ve eğitimlerini ücretsiz olarak NTO hizmet binasında yapabilirler.

ODA BELGELERİNDEN ÜCRET ALMIYORUZ

2013 yılından bu güne kadar sizlerden yaklaşık 8 Milyon 500 Bin TL tutarında belge ücreti tahsil etmedik, diğer ifadeyle bu miktarda bir gelirden feragat ettik. Üyelerimizin en fazla ihtiyaç duydukları Oda kayıt belgesi, faaliyet belgesi vb belgelerden ücret almıyoruz. Yalnız Ticaret Bakanlığına bağlı olan Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından alınan Harçlar bu muafiyetin dışındadır. Tescil Harçları Bakanlık adına Oda tarafından tahsil edilen bizin herhangi bir tasarrufumuzun olmadığı giderlerdir. Bu nedenle yanlış bir algıyı düzeltmek isterim. Ticaret Sicilinde yapılan tescil işlemleri nedeniyle alınan harç ve giderlerin tamamı Nazilli Ticaret Odasına ödeniyor gibi yanlış bir anlayış var. Bu ücretleri biz Bakanlık adına emaneten tahsil ediyoruz ve almamak gibi bir yetkimiz yok.

ÜYELERİMİZİN TALEP ETTİĞİ BİR ÇOK HİZMETİN ODA BÜNYESİNDE VERİLMESİNİ SAĞLADIK

Emlakçılık ve Galericilik ile Ağır ve Tehlikeli İşler için alınması zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Belgeleri sınav ve belgelendirme hizmetini Meybem A.Ş işbirliğinde 2017 yılından beri NTO bünyesinde veriyoruz.  

Yakın zamana kadar Aydın merkez dışında herhangi bir kurumdan alınması mümkün olmayan K belgesi hizmeti yetkisinin NTO ya verilmesi için Ulaştırma Bakanlığı ve TOBB nezdinde mevzuat değişikliği yapılmasını sağladık. Odamız bir çok ilçe odasında bulunmayan K Belgesi hizmeti vermektedir.  

Sayısal Takograf Kartları için Dijital Ehliyet Hizmeti veriyoruz. 2023 yılına kadar Aydın veya Denizli’ye gidilmesi gereken Dijital Ehliyet Başvuru ve teslim işlemleri Odamız tarafından yürütülmektedir.    


5/5

 Değerli Üyelerimiz sizlerden gelen talep ve sorunların ilgili makam ve yetkililere iletilmesi hususu en fazla gayret gösterdiğimiz konuların başında gelmektedir. Bize ilettiğiniz veya bizden talep ettiğiniz her sorun başta Bakanlıklar olmak üzere ilgili makam ve yetkililere mutlaka iletilmektedir.  

Ancak şunu da hatırlatmak isterim ki; talep edilen her hususu gerçekleştirme veya kanunu değiştirme yetkimiz yok. Sürekli olarak güncellenen Sorunlar Dosyası vasıtası ile iştirak ettiğimiz her platformda bu sorunları dile getiriyor ve çözümünü talep ediyoruz.          

Üyelerimizin ticari ve mesleki sahada karşılaştıkları engelleri bertaraf etmek için yetkimiz ve gücümüz dahilinde mücadeleye devam edeceğiz. Ancak bu mücadelede en büyük gücümüz sizlersiniz. Oda faaliyetlerine ve toplantılara daha fazla katkı vermeniz, görüşlerinizi aktarmanız, gönderilen anket ve formlara geri dönüş yapmanız bizim için hayati önem taşımaktadır.  

Hizmetlerimizin odak noktası sizlerin görüş ve talepleridir. Hepinize hayırlı kazançlar ve sağlıklı günler diliyorum- dedi.    

Toplantı 15 yıl ve üzerinde kaydı olan üyelere teşekkür belgelerinin takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.  


0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ …

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Günaydın Aydın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!