USD32,99
EURO35,43
CNY4,54
GBP41,94
EURO/USD1,07
BIST10.688,54
Petrol84,69
GR. ALTIN2.477,32
BTC2.031.295,02

Ertuğrul Tetik Basına değerlendirme yaptı…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başkan Tetik’ten değerlendirme toplantısı
Nazilli Belediye Başkanı Ertuğrul Tetik, seçimin ardından ilk kez basın mensuplarının katılımıyla geniş bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Tetik burada merak edilen tüm soruları tek tek cevapladı.
31 Mart 2024 yerel seçimlerinin kazananı Nazilli Belediye Başkanı Ertuğrul Tetik, seçimin ardından ilk kez basın mensuplarının da katılımıyla geniş bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Başkan Tetik, yapılan toplantıda tüm konulara değinirken, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Ertuğrul Tetik’in konuşmasından satır başları şu şekilde;
“2 AY DA TANIMA VE TESPİT YAPTIK”
“31 Mart’ta Nazilli halkının güvenini kazandık. Geldiğimizde belediyenin durumuna baktık. Personel, maddi durum, bina yerleşimi, kuruluşlarımız nerelerde bunları tespit ettik. Tanımaya ve tespit etmeye çalıştık. Bu teşhisi yapmak 2 aylık bir süre aldı. Halkıma da çok teşekkür ediyorum. Kiraya verdiğimiz yerler var, bir sürü alacağımızın olduğunu gördüm. Kiralarımız çok ucuz, alınmamış kiralar için hukuk yöntemine gittik. Hepsini yeniden ihaleye çıkıyoruz. İhaleleri sonuçlandırdığımızda ciddi bir gelir olacak. Alacaklarımızı tahsil ettiğimizde gelir artacak. “
ESNAF BİZE MAL VERMİYOR
“Vatandaşa olan borçlarımız içimi acıtıyor. Size şöyle söyleyeyim. 4-5 yıldır 1 kuruş almayan insan gelir gelmez parasını almaya geldi. İnsanlar haklı. Alacaklarını istiyorlar. Onlarca insanla protokol yaptım. Bunlarla uğraşmaktan sahaya inemedik. Nazilli esnafı bize mal vermiyor. Neden dediğiniz zaman siz ödemiyorsunuz diyor. Ben ödeyeceğim. Bundan sonra da ihaleli yapacağım. Doğrudan alım yaparken zor günümde yanımda olanları hatırlayacağım. 1,5 yıl içinde her şeyi düzelteceğim. Nazilli Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesindedir. Bana ve ekibime güvenin herkesin alacağını sonuna kadar öderiz. Kısa süre sabredin. “
“100 ELEMANIMIZ GERİ ÇEKİLDİ”
“Çöp işlerinde 60 tane dilekçe verildi. 40 tanesini yerinde çözdük. Park ve bahçeler ve satın alma kurumlarımız harikalar yarattı. 3 ayda bir çok iş yapıldı. 63 mahallenin tüm mezarlıkları bayrama hazırlandı. Göreve gelir gelmez 100 elemanımız geri çekildi. Ben Nazilli’ye hizmet edeceğim. 40 tanesi park ve bahçedeydi, 40 tanesi temizlikteydi. Aletim var çalıştıracak adamım yok. 31 Mart’tan itibaren 12 adet bina yıktık.” “İZİN VERİN İŞÇİ ALALIM” “Şirketimde çalışan oranı yüzde 40’ı geçtiği zaman eleman alamazsınız. Kamu zararı çıktı. Yüzde 49 olmuş bu oran. Bunu aşağıya indirebilmek mümkün değil 150-200 işçi çıkarman gerekir. Buyrun çıkarın. Nasıl çıkaracağım? İşçi alayım bana lütfen izin verin. 1 tane alamadım. “
“ÇAPAHASAN’DA İMAR ÇÖZÜLDÜ
İştiraklerimiz var. Merkez Büfe ve Menderes Restoran zarar ediyor. Menderes artık birkaç değişiklikle kara geçti. Elektrik faturası 1 buçuk milyon TL. 2 ayda kar eder hale geldik. Nazilli halkı bunları görsün, neler olabileceğini görsün. Çapahasan Mahallesi’nde 50 yıldır imar diyorlar. Yetkili müdürlerimizle çalıştık. Çapahasan’ın imar durumu çözüldü. Bunlar 2 ayda oldu. Ertuğrul Tetik ne yapıyor diyenlere sorulur.”
“ÇERÇİOĞLU’YLA BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ”
“Aydın Büyükşehir Belediyesi demek Nazilli Belediyesi demek. Özlem Çerçioğlu’nun destekleriyle bu işi götüreceğiz. Sümer Mahallesi’nde altyapıya başlıyoruz. 70 yıldır yapılmadı daha 2’nci ayımdayım. Temel meseleler yapıldığı için kimse görmüyor. 50 yıldır hizmeti hak eden bir kesimden başlıyoruz, Çapahasan ve Sümer’den.”
NAZİLLİ’NİN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK
“Nazilli’nin çehresi değişecek, güzel projeler yapacağız. Cumartesi pazarına kadar olan yerde yep yeni bir Nazilli geliyor. Projelerimiz hazır ve bu 2 aylık sürede bunları yaptık. Halkımın yanında olamadım 2 aydır üzüldüğüm o, inanın bunlarla uğraşıyoruz. Bazı yerlerde kirlilik oluyor. Sebebi şu 80 kişinin yaptığı işi 40 kişi yapıyor. İşçi alabildiğimiz zaman eksiklerimizi tamamlayacağız. İşgaliyeyi 33 yıl önceden dikkat ediyorum. Hoş bir olay değil. Tamamen mi kaldıralım yoksa bir miktar, izin verelim mi diye düşünüyoruz. Kesinlikle düzelmesi lazım ve söz veriyorum düzelecek. 10 dönüm alan bulabilirsem, içerisinde ameliyathaneleri olan bir barınak projesi yapacağım. Kısırlaştırmaya 17 ilçeyle birlikte başlamak istiyoruz. 5 bin köpeği kısırlaştırmayı planlıyoruz.”
“NAZBEL’DEN MAAŞ ALMIYORUM”
“NAZBEL yüzde 100 bize ait olan şirket. Yönetim kurulunda bir yönetim kurulu başkanı, altında daha önce 9 yönetim kurulu üyesi vardı. Biz NAZBEL’i belediyeye daha yararlı olacak bir şirket haline getirebilmek için maddi olaylarını düzenleyelim istedik. NAZBEL’den belediye başkanına verilen 80 bin TL’yi parayı ben almıyorum. Yasal ve hukuki ama ben almayacağım dedim. Hukuken tamam ama bana etik gelmedi. 9 kişinin de parasını kestim. “
“ÇERÇİOĞLU’NUN ATMACA’YLA ALAKASI YOK”
“NAZBEL yönetimine girmek isteyen kalmadı. Mütevazi bir maaşla bir finansçı bulduk. Oraya bir beklentisi olmayan, zamanında ilçe başkanlığı yapmış ve gençlik kollarından gelen bir arkadaşımızı sıfır maaşla orada oturtacaktık. Ben de iyi duygular içerisinde orada otursun diye düşündüm. Atama sebebim bu. Özlem Çerçioğlu’nun bu atamayla hiçbir ilgisi yoktur. Tamamen benim atamamdır. Ayrılma konusu da tamamen dışımda. 10 gün sonra geldi Naim Bey, söylenti olduğunu söyleyip ayrıldı.”
“UYGUN GÖRDÜM ATADIM”
“İlçe başkanıyla ilişkilerimiz çok iyi. Kendisiyle NAZBEL konusu hakkında görüşmem olmadı. İstifa eden bir insanla konuşmanın bir anlamı yok ama geri döndü. Süleyman Bülbül ile ilişkisinin olduğunu düşünmüyorum. Liyakatı bana mı eleştiri yaptı başka bir şey mi yaptı bilemiyorum. Beni liyakatsız olarak değerlendirme kişisel bir şey. Ben belediye başkanı olarak toplumun oyunu almış biri olarak uygun gördüm atadım. Siz uygun görmeyebilirsiniz. Herkes kararıma saygı duysun. Ben onların görüşlerine saygı duyuyoruz. Nazilli Belediyesi’nde son karar mercii Ertuğrul Tetik’tir. Süleyman Bülbül ile Özlem Çerçioğlu arasındaki durum beni hiç etkilemedi. Ben bunlara girmek istemiyorum. Özlem hanım saygı duyduğum başkanımız. Ankara bizim merkezimiz. Belli sınırlar içinde ilişkilerimiz olacaktır. “
Başkan Tetik canlı yayında söyledi: “Algan’ın istifasını kabul ediyorum”
Nazilli Belediye Meclis Üyesi CHP’li Erhan Algan, Belediye Başkanı Ertuğrul Tetik’i eleştirdiği ses kaydının yayınlanmasının ardından kullandığı ifadeler için özür dileyerek istifa etmeye hazır olduğunu söylemişti. Başkan Tetik, basın mensupları ile yaptığı toplantıda, canlı yayın karşısında Algan’ın istifasını kabul etti.
Cumhuriyet Halk Partisi Nazilli’de yaşanan ses kaydı krizi ile ilgili CHP’li Meclis Üyesi Erhan Algan, basın mensupları ile bir toplantı gerçekleştirmiş, toplantıda Ertuğrul Tetik’den özür dilemişti. Belediye Başkanı Ertuğrul Tetik’i eleştirdiği ses kaydı medyaya sızdırılan meclis üyesi Erhan Algan, konuşmanın kendisine ait olduğunu kabul ederek “Ben başkanımı kırmışımdır yarın görevi bırak derse bırakırım sorun yok. İmzalı kağıdım onda duruyor. Ertuğrul Bey ses kaydını duyunca üzüldü” ifadelerini kullanmıştı.
İSTİFASINI KABUL EDİYORUM”
Nazilli Belediye Başkanı Ertuğrul Tetik, basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda bahse gören ses kaydı olayıyla ilgili soruları yanıtladı. Tetik, “Yıllardır arkadaşlığımız var. Geldi bizden özür diledi. Bu işe soyunduğum zaman tüm arkadaşlarıma şunu dedim. Doğru dürüst gideceğiz ve Nazilli’ye hizmet edeceğiz. Yanlışta ben yokum. Hep doğrularla olacağım. Bana yanlış yapanın yanında yokum. İstifasını bana verdi ve istifasını kabul ediyorum. Çalıştığı komisyonlardan istifa etmişti. Bu istifa kendisinin verdiği bir istifadır. Meclis üyeliğinden değildir. Üzülsem de bazı şeyleri yapacağımı bilsinler.” dedi.

Nazilli’nin net borcu belli oldu
Nazilli Belediye Başkanı Ertuğrul Tetik, basının karşısına geçti. Başkanlık makamındaki basın açıklamasında konuşan Tetik, Nazilli Belediyesi’nin güncel borcunu açıkladı.
Belediye Başkanı Ertuğrul Tetik, basının karşısına geçti. Başkanlık makamındaki basın açıklamasına Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Yılmaz da Ertuğrul Tetik’e eşlik etti. Canlı yayında konuşan Başkan Tetik, herkesin en çok merak ettiği belediye borcunu tam rakamlarla açıkladı.
480 MİLYON TL BORÇ VAR
Göreve gelirken her şeyi bilerek geldiklerini belirten Başkan Tetik, “Belediyenin borcunu bilerek geliyorsunuz. Borcu yönetebilen bir belediye hizmet eder. Bu borç bizi biraz etkiliyor. Kayyum mayyum atanacak durum da yok. Bizden önceki yönetim 150 milyon TL’ye verdi. Toplam 355 milyon TL borç var. NAZBEL’de 110 milyon TL civarında, NAZGEM’in de 10 milyon TL toplamda 480 milyon TL borcumuz var. Devletten bize aylık 22 ve 23 milyon TL geliyor. Maaş ödemem 33 milyon. 10 milyon açık var. Şükür şimdiye kadar ödedik. Hem maaş ödüyoruz hem hizmetleri başlattık.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ertuğrul Tetik Basına değerlendirme yaptı…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Günaydın Aydın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!