Genel Güncel Gündem

“Engelsiz Meclis” projesi Özel Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu tarafından yapıldı.

Bugün sağlam olan her bir birey yarın engelli olmayacağı ne malum. Özel  eğitim dernekleri bugün Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de bir zamanlar görev yaptığı Eski Meclis binasında bir araya..

“Engelsiz Meclis” projesi Özel Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu tarafından yapıldı.

Bugün sağlam olan her bir birey yarın engelli olmayacağı ne malum. Özel  eğitim dernekleri bugün Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de bir zamanlar görev yaptığı Eski Meclis binasında bir araya gelerek ço güzel ve bir o kadar da duygu dolu anlara imza attılar.

Federasyon engelli çocuklara eğitim veren kurumların oluşturduğu alanda en büyük sivil toplum kuruluşudur. Bu etkinlik 3 Aralık Dünya Engelliler günü saat 14.00’de Tarihi Meclis’te ( II. T.B.M.M. ) Engelli çocuklarla ilgili farkındalık yaratmak ve topluma entegre olmalarına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirildi. Etkinlik elektrik çarpması sonucu 2 kolunu kaybeden ve ağzıyla resim yapan Yusuf Akgün’ün resim sergisiyle başladı. Temsili Meclis Başkanlığını Serebral Palsili Çocuklar Derneği ( SERÇEV ) Başkanı ve Türkiye’ nin ilk uzay mühendisi olan Turgay KARAKAŞ, Meclis Başkan Yardımcılığını ise Ressam, Bilim ve Toplum Çalışmaları Uzmanı Yusuf AKGÜN  temsil etti. Proğram Temsili Meclis Başkanı oturumu açtı ve “Engelli Haklarıyla” ve eğitimin niteliğinin arttırılmasıyla ilgili temsili kanun tekliflerinin okunmasını istedi ve bu kanun tekliflerini tamamıyla engelliler tarafından doldurulmuş salonda oylanarak kabul edildi.
Ayrıca, eğitimle engelli bireyin bir ürüne bağlı olmadan yaşayabileceğini ve yeri geldiğinde hem kendisine hem de yaşadığı topluma katkı sağlayabileceğini göstermek adına dünyada bir ilk olarak yapay organ bağışı yapılarak (Protez bağışı) projesini Engelsiz Meclisimizde duyurdular. İlk bağışçıda Yusuf AKGÜN şahsına ait Bebiyonic sağ kol protezini bağışladı.

Yapılan etkinlikler aşağıda belirtilmiştir.

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
CUMHURİYET MÜZESİ (2.T.B.M.M.) PROGRAMI

PROGRAM
1-Yusuf Akgün Resim Sergisi
2-Temsili Meclis Başkanının Kürsüye Oturması
3-Saygı Duruşu
4-İstiklal Marşı
5-Meclis Başkanı konuşması
6- Yusuf Akgün tarafından Temsili kanun teklifinin okunması
-Bu kanun teklifi hakkında konuşma
-Bu kanun teklifinin temsili olarak oylanması
7-Ömer Özsarı tarafından Temsili kanun teklifinin okunması
-Bu kanun teklifi hakkında konuşma
-Bu kanun teklifinin temsili olarak oylanması
8-Anne Konuşması
9-Protokol konuşmaları
10-Plaket takdimi
11-Kapanış
12-Aile fotoğrafının çekilmesi

Program koordinatörü İletişim:
Metin BOZKURT-Özel özel eğitim dernekleri başkan yardımcısı
0505 677 23 92

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL