SON DAKİKA

Günaydın Aydın Haber

Engellilerin emeklilik aylığı kesildi

Engellilerin emeklilik aylığı kesildi
Okundu
29 Nisan 2021 - 19:39

Engelli vergi indirimi kapsamında emekli olan engellilerin, engel raporlarının oranı düşürülerek emeklilik hakları ellerinden alındı. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyu Meclis’e taşıdı.

Engelliliği sebebiyle vergi indirimden faydalanarak emekli olan engellilerin, engel raporlarının oranı düşürüldü ve bu kapsamda emeklilik hakları ellerinden aldı. Engelliler aileleriyle birlikte salgın hastalık döneminde hem emekli maaşlarından hem de sigortalarından oldu. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyu Meclis’e taşıdı.

“Hele hele salgın hastalık döneminde olacak iş mi?”

Vergi indiriminden yararlanıp emekli olan engellilerin kendisine ulaştığını söyleyen CHP’li Bakan, “Birçok vatandaşımız bize ulaştı, yaşadıkları hak kaybını ve mağduriyeti ilettiler. Bir yurttaşımıza trafik kazası sonucu 1996 yılında yüzde 44 engelli sürekli raporu veriliyor. Askere dahi gidemiyor. Vergi indirimi kapsamında 2013’te emekli oluyor. SGK 6 yıl sonra telefonla arıyor, raporu yenilemesini yenilemezse maaşının kesileceğini bildiriyor. Doktor heyetine giren yurttaşın raporu 2019’da çıkan cetvele göre değerlendirilip yüzde 33 olarak veriliyor. Bunun üzerine hem emekli maaşı hem de ailecek sigortası kesiliyor. Başka bir engelli yurttaşımız ise yüzde 75 engelli raporu ile emekli oluyor. Kontrolde rapor oranı yüzde 40’ın altına düşüyor. Onun da emekli aylığı kesiliyor. Bu nasıl olabiliyor? Bu durumu nasıl açıklıyorsunuz? Bir de bazı engellilerden ‘fazladan maaş almışsınız’ deyip geri ödemelerini istemişler. Hem emekli aylıkları hem sigortaları ellerinden alınan insanlar bir de borçlandırılıyor. Hele hele salgın hastalık döneminde olacak iş mi? AKP iktidarı da şahsımın bakanları da sapır sapır dökülüyor” diye konuştu.

‘Yersiz ödeme’ gerekçesiyle geri ödeme talebi…

Rapor oranı değiştirilerek emeklilik hakkı ellerinden alınan engellilerden, ‘yersiz ödeme yapıldığı’ gerekçe gösterilerek emekli aylıklarının geri ödenmesinin talep edildiğini de belirten CHP’li Murat Bakan, yersiz ödeme gerekçesiyle kaç engelliden geri ödeme talebinde bulunulduğunun ve ‘yersiz ödemenin’ toplamda kaç lira olduğunun da açıklanmasını istedi.

‘Bu insanlar seslerini duyurmaya çalışıyor’

CHP’li Murat Bakan, vergi indirim raporu kapsamında emekli olarak aylık bağlanan kaç engelli yurttaşın olduğunu ve vergi indirim raporu kapsamında emekli olduktan sonra, yapılan kontrol sonucu rapor oranı değiştiği gerekçesiyle emeklilik aylığı kesilen kaç engelli yurttaşın olduğunu sordu. Engelli yurttaşların, kontrol muayenesinin 2019’da yayınlanan cetvele göre değil kişinin emekli olduğu zamanki cetvele göre yapılması gerekli olduğunu savunduklarını ileten CHP’li Bakan, “Kaç kişinin bu durumda olduğunu bilemiyoruz, aileleriyle birlikte binleri bulduğunu düşünüyoruz. Bu insanlar seslerini duyurmaya çalışıyor” dedi.Meclise Sunulan Önergeyi basınla paylaştı.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması konusunda gereğini saygılarımla arz ederim. (20.04.2021)

Av. Murat BAKAN

İzmir Milletvekili

Engelli vatandaşlarımızın tarafımıza ilettiği bilgiye göre;

Engelli yurttaşlarımız; 2004 yılında vergi indirim raporu almış, 2016 yılında da primlerini doldurarak emekli olmuşlardır. 3 yıl maaşlarını aldıktan sonra SGK tarafından kontrole çağırıldıklarını belirten engelli yurttaşlarımız, hastane kontrolünde kendilerine verilen rapor oranlarının değiştirildiğini bu gerekçeyle de 2020 yılında emekli maaşlarının kesildiğini belirtmektedirler. Hatta bazı engelli yurttaşımızdan ‘yersiz ödeme’ gerekçe gösterilerek yapılan emekli aylıklarını geri ödemesi de talep edilmiştir.

Örneğin; daha önce yüzde 70 engelli raporu olan bir yurttaşın 2019’un Nisan’ında yapılan hastane kontrolünde rapor oranı yüzde 40’ın altına düşürülmüş, yıl sonuna kadar emekli maaşını almaya devam etmiş ve 2020 yılında maaşı kesilmiştir. Sonrasında ise, bu engelli yurttaşımızdan ‘yersiz ödeme’ gerekçe gösterilerek yapılan emekli aylıklarını geri ödemesi talep edilmiştir. Bu konu bazı engelli yurttaşlarımız tarafınca yargıya da intikal ettirilmiştir. Bu bilgiler kapsamında;

1 – Vergi indirim raporu kapsamında emekli olarak aylık bağlanan kaç engelli yurttaşımız vardır?

2 – Vergi indirim raporu kapsamında emekli olduktan sonra, yapılan kontrol sonucu rapor oranı değiştiği gerekçesiyle emeklilik aylığı kesilen kaç engelli yurttaşımız vardır?

3 – Emekli olup sonrasında rapor oranı değiştirilerek emeklilik hakkı elinden alınan kaç engelli yurttaşımızdan ‘yersiz ödeme’ gerekçe gösterilerek yapılan emekli aylıklarını geri ödemesi talep edilmiştir?

4 – Yapılan söz konusu ‘yersiz ödeme’ toplamda ne kadar TL’dir?

5 – Örneğin; engelli bir yurttaşa önce yüzde 75 engelli raporu verilip emekli edilerek, sonra rapor oranı yüzde 40’ın altında çıkarak – ki bu da sorgulanması gereken bir konudur – verilen emeklilik hakkının elinden alınması nasıl açıklanmaktadır?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm Hakları Saklıdır. gunaydinaydin.com - Copyright © 2017-2021