SON DAKİKA

Günaydın Aydın Haber

Engelli olmayı ya da engelli doğmayı kendimiz seçmedik

Engelli olmayı ya da engelli doğmayı kendimiz seçmedik
Okundu
10 Mayıs 2021 - 18:57

AYDIN ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİNİN 10-16 MAYIS ENGELLİLER HAFTASI NEDENİYLE KAMUOYUNA BASIN AÇIKLAMASIDIR.

Biz engelliler, istatistiklerin 9 milyon dolayında gösterdiği büyük bir kitleyiz. Ailelerimizle birlikte sayımız 35 milyonu aşmaktadır.
Engelli olmayı ya da engelli doğmayı kendimiz seçmedik.
Anayasamızın 2. maddesi devletimizin “Sosyal” niteliğini açıkça belirtmektedir. Sosyal devlet; toplumun en güçsüz kesimlerinden başlayarak yurttaşlarının sağlık, eğitim, istihdam, sosyal güvenlik gibi temel gereksinimlerini karşılayan devlet demektir. Devletin “sosyal” niteliğini yaşama geçirmek, hükümetlerin anayasal yükümlülüğüdür. Ülkemizde engelliler toplam nüfusun % 12’sini oluşturdukları halde ulusal gelirin sadece 10 binde 28’i engelliler için harcanmaktadır. Konutlarımız ve kamuya ait birçok bina , hala daha engelliler yok sayılarak planlanmaktadır . Haklara , hizmetlere, mekanlara ve bilgiye erişebilmemizin önünde büyük engeller bulunmaktadır.
Toplumumuzda engellilere yönelik ayrımcı değer yargıları tutum, davranış ve uygulamalar son derece yaygındır.
Ücretsiz ya da indirimli tarifelere ve sosyal yardımlara dayanan sosyal hizmet sistemimiz aciz, bakıma, himayeye ve yardıma muhtaç engelli imajının doğmasına ve pekişmesine yol açmıştır. Bu sayede engelliler halkın çoğunluğu tarafından hak öznesi olan eşit kişiler olarak değil, bakılması, korunması ve yardım edilmesi gereken “Zavallı kişiler” olarak görülmektedir. Daha da kötüsü, geleneksel söylemlerin ve yanlış yapılandırılmış sosyal yardımların etkisi altında engelliler de kendilerini öyle görmeye başlamışlardır. Bu yüzden engelli mücadelesine olan talep bir hayli zayıflamıştır.
Çağdaş demokrasilerin en önemli özelliği olan karar alma süreçlerine engellilerin de dahil edilmesi gerekmektedir. Engelli çocuklar ve kadınlar her türlü ihmal ve istismara, şiddete ve kötü muameleye karşı tamamıyla korunmasızdır. Engelli kadınlar, engelliliğe ek olarak kadın olmaları nedeniyle de haksız ve ayrımcı uygulamalara daha fazla maruz kalmaktadırlar. Derneğimizin de içinde bulunduğu engelli derneklerinin yoğun mücadeleleri sayesinde elde edilen kimi kazanımlarımız da son yıllarda birer birer elimizden alınmakta, zaten son derece sınırlı olan ve sıkı koşullara bağlanmış bulunan engelli aylıkları ve evde bakım ücretleri kesilmektedir.
Yürürlükteki Sağlık Kurulu Raporları Yönetmeliği nedeniyle önemli hak kayıpları yaşanmaktadır.
Kaynaştırma eğitimi adı altında gerçekleştirilen uygulama, gerekli altyapı ve eğitim ortamları sağlanamadığı için engelli çocukların niteliksiz eğitim görmesine ve başarı oranlarının düşmesine neden olmaktadır.
İşçi ya da kamu personeli olarak istihdam edilen engellilerin büyük çoğunluğu, işverenlerin önyargıları nedeniyle ya da verimli olacakları alanlarda iş verilmediği için üretim süreçlerinin dışında tutulmakta, kimi engelliler aydan aya gelip maaşını almaya zorlandıkları için topluma arzu ettikleri katkıyı sunamamaktadırlar. Bu durum, onların manevi olarak çökmelerine ve özgüvenlerini yitirmelerine yol açmaktadır.
Bu olumsuz zincir böylece uzatılabilir.
Altı Nokta Körler Derneği olarak bu olumsuz gidişe sesimiz yettiğince “DUR!” diyoruz .
AYRILMAZ BİR PARÇASI OLDUĞUMUZ TÜRKİYE TOPLUMUNA, HÜKÜMETİMİZE Ve SİYASAL PARTİLERE SESLENİYORUZ ! Sorunlarımıza ve istemlerimize sahip çıkın, Çünkü kadınıyla erkeğiyle, engelli olanı ve olmayanıyla, çocuğu, genci ve yaşlısıyla, etnik ve inançsal çeşitliliği ile Türk Toplumu olarak kaderimiz ve geleceğimiz ortaktır.

Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı BAYRAM ÖZEN.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm Hakları Saklıdır. gunaydinaydin.com - Copyright © 2017-2021