Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

EMİN KOYUNOĞLU YAZDI ‘ŞALT SAHASI’

EMİN KOYUNOĞLU YAZDI ‘ŞALT SAHASI’
08 Mart 2019 - 18:03

Bozdoğan’da en önemli yatırımlardan biri Şalt sahasıdır yani Elektrik indirme alanı. Akçay mahallesinde kurulu olan bu saha sanırım 2006-2007 yıllarında yapıldı.

2006 öncesini hatırlayın, elektrikler sık sık kesilirdi, voltaj çok düşüktü, buzdolapları bozulurdu düşük voltajdan, fabrika çalışamazdı vs. Elektrik Kemer barajından çıkar, Nazilli’ye gider oradan da Yenipazar üzerinden Bozdoğan’a gelene kadar yoldaki tüm arızalar bize kesinti olarak yansırdı. Kemer Barajı yapımı sonrası bu düzen bilerek veya bilmeyerek Bozdoğan’a zarar verecek şekilde oluşmuştu.
İlçenin bence en önemli sorunuydu. Elektrik yoksa bu yüzyılda hiçbirşey yapamazsınız…
Belediye Başkanı Tümer Apaydın’ın ilk dönemiydi ve sorunun çözümünü için o zamanki sanırım ismi (İsmi sürekli değiştiği için bu kuruluşun!) TEDAŞ olan Ege bölge müdürü Ajlan Bey ile iletişim kurulmuştu. Bunun sonucunda davet üzerine Bozdoğan’a gelen Ajlan Bey (İsmini hiç unutmadım çünkü ilginç bir isimdi) Başkan Apaydın ile görüşürken bende tesadüfen bu görüşmede bulundum.
Çok ilginç bir adamdı Ajlan bey… 20 yıldır kurumun Ege Bölge Müdürüymüş. Ne Ankara’ya gitmeye çalışmış nede koltuğu kaptırmış. İktidarlar değişirken o bir şekilde koltuğunu koruma becerisini de göstermiş. 20 yıllık birikimi ile de kurumun tüm konularına mutlak düzeyde hakim bir insandı.
Görüşmeler olumlu sonuçlandı ve Barajdan geçen hattın altında Akçay Mahallesinde Şalt sahası kurulması kararı alındı. Ama maliyet o günkü rakam ile 10 milyon TL. yi buluyordu. Ajlan bey Kütahya da şurda şu trafo vardı kullanamamıştık, Denizli de bu vardı çıkma diyerek toplattığı ekipmanlar ile tesisi kurarken, başkan Tümer bey de alanın yerini verdi, işçilikte çok katkı sağladı vs. Böylelikle başlayan tesis Ajlan beyin ilçeyi ve başkanı sevmesi üzerine 10 milyondan 20 milyonluk çok daha büyük bir sahaya dönüştü.
Bu gün tüm Türkiye de elektriğin en az kesinti yaşandığı (Hatta bakımlar dışında neredeyse kesilmediği) voltajın 220 altına düşmediği, Muğla, Nazilli ve Baraj’a direk akım alıp veren bir tesis durumunda Şalt sahası ve Bozdoğan…
Bunu niye yazdığıma gelince;
1-Bazı hizmetler reklamını yapmazsanız görünmez, bilinmez ama çok önemlidir. 50 yıllık bir sorun, çalışma ile, iyi ilişkiler ile çözülebileceğine güzel bir örnektir bu. Ve ilçemizin çözülmeyen küçüklü büyüklü pek çok sorununun nasıl çözüleceğine de bir örnektir.
Üniversite, Metem binası , Merkez ilköğretim eski binası gibi sorunların nasıl çözüleceğinin de örneğidir.
2-Ajlan bey gibi iyi yöneticilerin kurumların başında uzun süre bulunmasının, harcanmamasının, iktidarın adamı diye iyi yöneticilerin harcanmaması gerektiğinin de iyi bir örneğidir. İdarecilerin de çalışkan ve başarılı olmanın yanı sıra, personelini ve üst yöneticilerini de idare edebilen akıllı kişiler olmaları gerektiğine de bir örnektir.
Konu daha derin ve uzun yazılabilirdi ama umarım ana fikirleri vere bilmişimdir.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.