Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

EGE ADALARI

EGE ADALARI
29 Ocak 2019 - 9:53

Son 5 yıl içinde Türkiye’ye ait olan 18 Ege adası Yunanistan tarafından işgal edildi. Yunan Genelkurmay başkanı bu adaların birinde piknik yaptı. Ama iktidar yanlısı basın bu konuya hiç değinmiyor. Yokmuş gibi davranıyor.

                Bu nedenle Türkiye’nin en az yarısının bu konu hakkında bilgisi yok. Muhalefet zaman zaman mecliste bu konuyu gündeme getiriyordu. Geçen hafta içinde Dış İşleri bakanlığı , meclisteki soru önergesi nedeni ile bu konuda bir cevap yayınladı.

                Yayınlanan  cevabı dileyen internetten bulabilir. Yada Sözcü’ de Saygı Öztürk’ün  23 Ocak 2019 tarihli yazısında bulabilir. Dış işleri bakanlığı 18 ada da işgal yok demiyor, somut attıkları bir adım olduğunu söylemiyor ,” gereken yapılmaktadır “ , “ hukuki süreçtir “ gibi kaçamak cevaplar verilmiş.

                Çoğunuz bilmez ama İzmir Körfezi’nin çıkışında EŞEK ADASI vardır. Çocukluğumda bu adaya rahmetli deniz astsubayı dayım bizi götürmüştü. Piknik yapmış denize hayatımda sanırım ilk kez bu adada girmiştim. Bende böyle güzel bir hatırası vardır. O zamanlar adada sınırlı sayıda asker ve onların barınakları ile sahilde kafetarya gibi yine askeri tesis vardı.

                Sonraları Eşek adası halka da açıldı ve İzmir şehir hatları vapurları günü birlik hafta sonu seferlerine başladı. Kilimini ,piknik sepetini alan çok kişi gördüm adaya giden ve bende gideyim bir gün diye düşünürken 4-5 yıl önce adaya yunan askerlerinin işgal ettiğini ve Türklerin adaya çıkmasına izin vermediklerini duydum.

                Bunu zaman zaman İzmir basını da yazdı. Ama o günden bu güne değişen bir şey olmadı. Dışişleri Bakanlığı cevabından anlıyoruz ki Hükümetimiz 18 adamızın işgali ile ilgili bir şey yapmamış ve yapacak gibi de durmuyor..

                Bu durum ister istemez bu adalar Yunana (ya da ABD ‘ ye ) verildi mi, verildi ise neden ve ne karşılığı verildi ve bu konuda neden bir açıklama yapılmıyor diye düşünmekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Çok eleştirdiğimiz , beğenmediğimiz Tansu Çiller bile 1996 da Kardak kayaları işgal edilince buna engel olmuş (Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’di )  ve Yunanistan ile savaşa girmeye kadar gidecek süreci göze almıştı. Bu kadar neden sessiz kalınıyor anlayamıyoruz. Hani Ülkenin bir karış toprağı dahi kutsaldı ve kimselere verilmezdi. Adalar toprağımız sayılmıyormu yoksa?

VuAz5H

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.