Günaydın Aydın | Aydın Haberleri

Örnek Resim

‘ÇÖZÜM ÜRETEN VE HALKIN İÇİNDEN BİRİ OLDUM’

‘ÇÖZÜM ÜRETEN VE HALKIN İÇİNDEN BİRİ OLDUM’
13 Mart 2019 - 9:18

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına konuk oldu.

Çalar Saat programında iddialı açıklamalar yapan Çerçioğlu Mustafa Savaş için; ‘‘seçimlerde iddialı bir rakip olarak bile görmüyorum kendisini, iddialı olsaydı KİT Komisyonu Başkanlığından istifa etmiş olurdu’’ diyerek gündeme damga vurdu. İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat Programına konuk olan Millet İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özlem Çerçioğlu Aydın için yapacağı projelerini anlattı.

‘HALKTAN BİRİ OLDUM’

Yapacağı her projeyi sandık kurup Aydın halkının oyuna sunduğunu dile getiren Çerçioğlu; ‘‘Ben memleketime sevdalı biri oldum. Aydın halkına danışmadan Aydın için bir karar vermedim. Sandıklar kurup oylama yapıp çıkan sonuçlara göre hareket ettim. Aydın’lıların ‘topuklu efesi’ olup onların ablaları, kardeşleri, evlatları gibi olup halktan biri oldum.177 dönümlük parkı Aydınlılara sordum. “Buraya ne yapalım? AVM mi, park mı, yeşil alan mı?” dedim. Yüzde 99 yeşil alan çıktı. Biz de onların dediğine harfiyen uyuyoruz. Belediyeler sadece bina, yol, altyapı yapmamalı. Kentin ekonomisine de katkı sağlaması gerektiğini düşünüyorum. Buna dayalı projelerle vatandaşlarımıza her zaman güzel destekler vererek yanlarında olduğumuzu gösterdiğimize inanıyorum’’ dedi.

‘AYDIN’A İKİ VİZYON PROJE’

Aydın’lıların yeşile doyacağını söyleyen Çerçioğlu iki vizyon projesini anlattı. Aydınlılara kazandırılan yeşil alanların en büyüklerinden olan Aydın Tekstil Parkının kamulaştırılması ile AVM veya rezidans olmasının önüne geçtiğini belirten Başkan Çerçioğlu “Vatandaşların özellikle hafta sonlarında rahat nefes alıp streslerini atabildikleri yeşil alan olarak öne çıkıyor. 100 milyon TL’ye kamulaştırdığımız 177 dönüm alanda, 1000 çam ağacı ve tescilli tarihi binalar var. Eğer biz burayı kamulaştırmasaydık AVM veya rezidans olacaktı. Tarihi dokusu korunacak olan alandaki tescilli yapılar restore edilecek. Bunun yanı sıra Aydın Tekstil Alanı’na çiçek bahçeleri, bisiklet yolları, koşu yolları, piknik alanı, konser ve nikâh salonları, sergi salonları, botanik havuz, spor alanları, macera parkı, çocuk oyun alanları, kaykay parkuru, splash su oyun alanı, anfi tiyatro, kuş ve kelebek bahçesi, çocuk gelişim kulüpleri, gezi treni, sanat atölyeleri, kafe ve büfelerle otoparklar yapılacak. Böylelikle Aydınlılar günün her saati vakit geçirebilecekleri modern bir alana kavuşmuş olacak. İkinci vizyon projem ise ‘Işıklı Doğal Yaşam Parkı’. 500 dönüm üzerinde yemyeşil bir park olacak. Bunun 200-250 dönümünü kamulaştırdık. İnsanların nefes alabileceği hoş zaman geçireceği mekanlar oluşturuyoruz’’ dedi.

‘‘GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ’’

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, yerel tohumlar projesinin önem verdiği projelerden biri olduğunu söyleyerek; “Bizler sahip çıkmazsak yüz binlerce yılda bugünkü halini alan tohumlar birkaç on yıla kalmadan yok olacaklar. Tohumlarımıza sahip çıkmazsak çocuklarımız çok yakın gelecekte sadece birkaç çeşit domates, biber bilecek. O yüzden geleceğimize sahip çıkıyoruz. Vatandaşların sandıklarında özenle sakladıkları Aydın’a özgü tohumlar alınarak Yenipazar Yerel Tarım Ürünleri Serası’nda deneme üretimleri yapılıyor. Yerel olduğu kesinleştirilen tohumlar ise Büyükşehir Belediyesi’ne ait Bozdoğan Yerel Tarım Ürünleri Serası’nda yetiştirilerek tüm Aydın’a ve çevre illerden istekli olan vatandaşlara gönderiliyor. Şimdiye kadar 3 milyondan fazla fide üretilerek vatandaşlara dağıtıldı.
Projenin bir başka ayağı olan köy pazarları projesinde yer alan üreticilere de, yetiştirilen fideler ücretsiz verilerek ata tohumlarının sofraları süslemesinin önü açılıyor’’ diye konuştu.

‘KENDİ MARKAMIZI OLUŞTURDUK’

Aydın’ın ekonomisinin yüzde 50’si de tarıma dayalı. Fakat uzun süredir tarımda sıkıntılar yaşıyoruz. Üreticimizi korumak ve Aydın ekonomisini canlandırmak için kendi markamızı oluşturduk. Biz bu işe beş yıl önce başladık. Ege Et Mezbahası’nı yeniledik ve bölgedeki tüm hayvanları burada kestik. Üreticiyi korumak için piyasadan 1-2 lira fazla bir fiyata aldık. Aydın genelinde 15 tane Ege Et şubemiz var. Aradan aracıyı çıkarttık. Yerli, milli, hijyenik ve sağlıklı etler. Bunların yanına yoğurt ve yağ da koyduk. Aydın’daki kooperatiflerden ürettiklerini satın alarak Ege Et’te satmaya başladık. Bu işin içerisine girince bir de çiğ süt koyalım dedik. Yine belli noktalarda büyük köylerin ortasına süt tankları yerleştirdik. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşların sağlıklı, kaliteli, hijyenik ve ekonomik yerli ete ulaşabilmesi için 5 milyon liralık yatırımla modernize ettiği kendi iştiraki olan Ege Et, tüketicilerin memnuniyetini kazanırken üreticileri de desteklemeye devam ediyor. İthal et tartışmalarının gündemdeki yerini koruduğu şu günlerde Aydınlı üreticiler Büyükşehir Belediyesi’nin güvencesini arkalarına alarak Aydın’da yerli üretimi sürdürüyor. Etin piyasa fiyatının artmasına sebep olan aracılar ortadan kaldırılarak Ege Et doğrudan üreticilerden alım yapıyor. Bunun yanı sıra çiftçiye destek olmak için ödemeler hemen yapılıyor. Türkiye’de hayvancılığın zor bir süreçten geçtiğini anlatan Aydınlı üreticiler, Ege Et’in kendilerine sahip çıkmasıyla Aydın’da bu zorluğu daha az yaşadıklarını söylüyor. Aydınlı tüketiciler ise Ege Et’e olan güvenlerini mağazaların önünde uzun kuyruklar oluşturarak gösteriyor’’ dedi.

Son olarak İsmail Küçükkaya ve ekibine teşekkür ederek ‘‘Aydın’da kimse aç kalmaz üşümez, çünkü ben varım. Memleketimi çok seviyorum, Aydın’la ilgi çok güzel projeler ürettim ve üretmeye de devam edeceğim. Aydın’ın sorunlarını ve çözümlerini her zaman biliyordum. Sorunlar çözüldü. Ama daha yapacağımız çok iş var’’ dedi.

VuAz5H

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.