Bozdoğan Aydın Haberleri

Örnek Resim

ÇİFTÇİLERE BİR DARBE DAHA

ÇİFTÇİLERE BİR DARBE DAHA
31 Ocak 2019 - 22:46

Tarımda, yüksek enflasyon ve girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle zor günler geçiren çiftçiye bir darbe daha

Son yıllarda tarım ürünlerin yetiştirilmesinde ciddi zorluklar yaşayan çiftçilere verilen devlet desteğinin artırılması talebi gündemdeki yerini korurken, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği ile yetersiz bulunan devlet desteğinde kesintiye giderek “Tarımsal Sulamaya İlişkin Vadesi Geldiği Halde Ödenmeyen İşletme ve Bakım Ücreti Veya Su Kullanım Hizmet Bedeli İle Elektrik Enerjisi Borcu Olan Çiftçilerin Borçlarının Tarımsal Destekleme Ödemesinden Mahsuben Alınmasına İlişkin Tebliğ”ine göre, tarımsal destekleme ödemesi almaya hak kazanan çiftçilerin ödenemeyen sulama işletme ve bakım ücreti, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ödenen destekten tahsil ediliyor.
Bakanlık, destek için ödemesi gereken tutardan önce çiftçinin önce borcunu düşecek, ardından ödemeyi yapacak.

Uygulamaya göre, Devlet ve Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) ile su kullanıcı teşkilatlar, kendilerine borcu bulunan çiftçilerin kimlik ve borç bilgilerini hazırladıktan sonra listeyi Ziraat Bankası’na gönderdi. Ziraat Bankası, Bakanlık tarafından iletilen tarımsal destekleme ödemesinde adı bulunan çiftçilere ait kimlik numaraları ile DSİ tarafından iletilen borçlular listesindeki kimlik numaralarını karşılaştırarak ve borçluların ödeneklerinden kesinti yapılacak. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğ ile devlet, elektrik şirketlerinin borcunu da tarımsal desteklemeden keserek tahsil edecek.

Çiftçi destek beklerken…

Düzenlemenin çiftçiyi zora sokacağını belirten Bozdoğan Ziraat Odası Delegesi İsmail Kaya, Günaydın Aydın’a yaptığı değerlendirmede, Üreticinin zor günler geçirdiğini ve devletten aldığı destek ödemesinin üretim açısından önemli olduğunu belirtti.

Desteklemelerin yetersiz, girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğunu belirten İsmail Kaya “girdi maliyetleri oldukça yüksek. Mazot, gübre ve yem fiyatlarındaki artışlar zaten çiftçinin belini bükmüş durumda. Durum böyle iken vergi ve bazı alacaklar için sürekli af ve yapılandırma çıkarken, çiftçinin desteğine dokunulmamalı. Aksine Çiftçimiz daha çok desteklenmelidir” dedi.


Düzenlemenin çiftçiyi zora sokacağını belirten Bozdoğan Ziraat Odası Delegesi İsmail Kaya, Üreticinin zor günler geçirdiğini ve devletten aldığı destek ödemesinin üretim açısından önemli bir yer tuttuğunu kaydeden Kaya, “Çiftçilerimizin yüzde doksanı bu düzenlemeden olumsuz etkilenecek. Kesinti olmadan yapılan desteklemeler bile tam olarak yeterli değilken bu yeni gelişme, çiftçiyi bitirecektir. Tarımsal destekten borç kesintisi yapmak, şirketlerin borcunu tahsil etmek çiftçi için kabul edilebilir bir durum değildir.” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.